Středa 3. června 2020, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 3. června 2020 Tamara

Dohady o majetek zmrazily na čtvrt roku cenu vody na Jihlavsku

  16:54aktualizováno  16:54
Odpověď na důležitou otázku, kolik bude stát voda v Jihlavě a okolí v příštím roce, měla dát čtvrteční valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Jenže odpověď není jednoduchá.

Předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach vede čtvrteční jednání SVAKu Jihlavsko. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Problémy s výpočty nové ceny vody má Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) hlavně kvůli vystoupení Jihlavy a kvůli přetrvávajícím sporům obou stran.

Jihlava již téměř rok čeká na navrácení zbývající části vodohospodářského majetku, který je na jejím území, a požaduje peníze za využívání své infrastruktury. Tyto prostředky zatím SVAK má na zvláštním účtu.

Voda bude stát 82,04 koruny za kubík. Ale jen tři měsíce

Těch otazníků je v této kauze spousta. Jisté je ale po čtvrtku to, že v lednu, únoru a březnu 2014 nezaplatí domácnosti v Jihlavě a dalších zhruba třiceti obcích v okrese na vodném a stočném více než dosud. Jak to ale bude vypadat s cenou v další části roku, to nikdo ještě neví.

"Předpokládáme, že nejpozději do konce března dojde k majetkoprávnímu vypořádání s Jihlavou a v souvislosti s tím bude upravena cena vodného a stočného pro následující období," informoval tajemník SVAK Miloslav Šmíd.

Do případu jsou zataženi soudci, exekutoři i ministerstvo

Případem se zabývají už nejen starostové všech dotčených obcí či měst a právníci, ale i soudy, exekutoři, krajští a nově také ministerští úředníci.

Ministerstvo vnitra v současnosti posuzuje, zda ve věci rozhodl správně Kraj Vysočina. Ten se postavil na stranu Jihlavy.

Jak se od ledna bude měnit cena vody

Některé vodárenské společnosti již v minulých dnech oznámily, že počítají od ledna se zdražením od půl procenta na Třebíčsku až po 4,7 procenta na Žďársku, což je menší nárůst než před rokem. Na Žďársku budou lidé od ledna platit za metr krychlový vody se stočným 88,40 Kč, na Třebíčsku 83,82 Kč. Na Jihlavsku zůstane zatím po dobu prvních tří měsíců roku 2014 cena na stávající úrovni 82,04 koruny.

Zdroj: vodárenské společnosti, ČTK

Práci dostali také exekutoři. Obce a města, které jsou ve SVAK, mají obstavený majetek -  právě kvůli tomu, že SVAK nezaplatil Jihlavě dlužné částky na nájemném za využívanou vodohospodářskou infrastrukturu. Je to přibližně otázka 50 milionů korun plus úroků.

"Zpracovali jsme již podklady pro exekutora, poskytneme mu peníze, které on převede na účet Jihlavy. Pak dáme požadavek, aby byl náš majetek uvolněn a budeme napadat procesní stránku věci," uvedl právník SVAK Petr Šurka.

Na valné hromadě se někteří starostové ptali, z čeho budou placeny náklady exekuce? "SVAK je bude muset zaplatit ze svých zdrojů," řekl právník Šurka. Jinak řečeno, částka půjde z rozpočtu obcí sdružených ve svazku. Podle odhadů Petra Šurky by se mohlo jednat asi o 2,5 milionu korun.

Zástupce Jihlavy nedostal prostor vystoupit

Jednání sledoval také z pozice hosta právní zástupce Jihlavy v tomto složitém případu Miroslav Šianský. Když starosta Věžničky Jan Diviš v sále navrhl, aby Šianský vystoupil a řekl valné hromadě o postojích a situaci z pohledu Jihlavy, nebyl jeho požadavek schválen.

Pro sice byli zástupci třinácti obcí na Jihlavsku, což by stačilo. Jenže dohromady dali kvůli jejich nízkému počtu obyvatel pouze 122 hlasů a patřičné většiny 164 hlasů tudíž nebylo dosaženo.

Šianský pak těm starostům, kteří o to projevili zájem, po jednání krátce sdělil některé informace.

Například jim řekl o tom, jaké další spory běží u soudů a úřadů. Dvě řízení se týkají toho, že SVAK Jihlavě nevydal nájemné za využívání infrastruktury. "V jednom případě jde o spor o 11 milionů korun, ve druhém o 16 milionů," uvedl Šianský.

Další spor je podle Šianského u krajského úřadu kvůli tomu, že SVAK Jihlavě zatajil svůj majetek ke konci loňského roku. "Poté, co ho Jihlava zjistila, tak se dožadovala dalších 2,5 milionu korun," uvedl advokát.

Zástupci SVAK včera schválili rozpočet, který zatím počítá i s majetkem, který zřejmě připadne Jihlavě.

"My jsme rozpočet sestavili na základě majetku, který tady je. Po vypořádání s Jihlavou vznikne nový rozpočet tím, že schválíme provedení rozpočtového opatření," uvedl předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach.

SVAK připravuje také smlouvy o vydání ostatního majetku Jihlavě a o finančním vyrovnání. Externí firma dokončuje ocenění jeho majetku. To by mělo být hotové do 30. ledna 2014.

Ze SVAK Jihlavsko vystupují i město Brtnice a obec Ořechov - oba k 1. lednu 2014.

  • Nejčtenější

Pár obcí na Vysočině netuší, že jim stát nakreslil přes katastr rychlovlak

Stát pokračuje v rýsování plánů vysokorychlostní železniční trati přes Vysočinu. V budoucnu má spojit Prahu s Brnem....

Zahrádkáři v brodské kolonii zasázeli naposledy, na podzim musejí odejít

V zahrádkářské kolonii Na Nebi v Havlíčkově Brodě bylo v posledních týdnech obzvlášť živo. Lidé využili jarního počasí...

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Muže, který zmizel od nehody, po několika dnech našli. Byl i na pohovoru

Čtyři dny pátrali policisté po mladém muži, jehož auto nalezli havarované bez řidiče. Po výzvách ho ve čtvrtek poznali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava ztratila, v oslabení nezvládla závěr zápasu s Varnsdorfem

Jihlavští fotbalisté zůstávají na třetí příčce v tabulce druhé nejvyšší soutěže. A o víkendu je mohou přeskočit Hradec...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

V Humpolci uvažují o přírodním koupališti, musejí však přemluvit rybáře

Byly doby, kdy humpolecký rybník Dvorák býval v obležení slunících se lidí, kteří se do něj chodili osvěžovat. Po roce...

Ve Žďárských vrších bude turisty vítat nový Dům přírody za 30 milionů

K padesátému výročí, jež tento rok slaví chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy, dostanou dárek návštěvníci tohoto...

O budovu obchodní akademie má zájem ZUŠ i městská a soukromá základka

Bez měsíce deset let už je prázdná budova bývalé obchodní akademie v centru Havlíčkova Brodu. Šance na její využití...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...