Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Dohady o majetek zmrazily na čtvrt roku cenu vody na Jihlavsku

  16:54
Odpověď na důležitou otázku, kolik bude stát voda v Jihlavě a okolí v příštím roce, měla dát čtvrteční valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Jenže odpověď není jednoduchá.

Předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach vede čtvrteční jednání SVAKu Jihlavsko. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Problémy s výpočty nové ceny vody má Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) hlavně kvůli vystoupení Jihlavy a kvůli přetrvávajícím sporům obou stran.

Jihlava již téměř rok čeká na navrácení zbývající části vodohospodářského majetku, který je na jejím území, a požaduje peníze za využívání své infrastruktury. Tyto prostředky zatím SVAK má na zvláštním účtu.

Voda bude stát 82,04 koruny za kubík. Ale jen tři měsíce

Těch otazníků je v této kauze spousta. Jisté je ale po čtvrtku to, že v lednu, únoru a březnu 2014 nezaplatí domácnosti v Jihlavě a dalších zhruba třiceti obcích v okrese na vodném a stočném více než dosud. Jak to ale bude vypadat s cenou v další části roku, to nikdo ještě neví.

"Předpokládáme, že nejpozději do konce března dojde k majetkoprávnímu vypořádání s Jihlavou a v souvislosti s tím bude upravena cena vodného a stočného pro následující období," informoval tajemník SVAK Miloslav Šmíd.

Do případu jsou zataženi soudci, exekutoři i ministerstvo

Případem se zabývají už nejen starostové všech dotčených obcí či měst a právníci, ale i soudy, exekutoři, krajští a nově také ministerští úředníci.

Ministerstvo vnitra v současnosti posuzuje, zda ve věci rozhodl správně Kraj Vysočina. Ten se postavil na stranu Jihlavy.

Jak se od ledna bude měnit cena vody

Některé vodárenské společnosti již v minulých dnech oznámily, že počítají od ledna se zdražením od půl procenta na Třebíčsku až po 4,7 procenta na Žďársku, což je menší nárůst než před rokem. Na Žďársku budou lidé od ledna platit za metr krychlový vody se stočným 88,40 Kč, na Třebíčsku 83,82 Kč. Na Jihlavsku zůstane zatím po dobu prvních tří měsíců roku 2014 cena na stávající úrovni 82,04 koruny.

Zdroj: vodárenské společnosti, ČTK

Práci dostali také exekutoři. Obce a města, které jsou ve SVAK, mají obstavený majetek -  právě kvůli tomu, že SVAK nezaplatil Jihlavě dlužné částky na nájemném za využívanou vodohospodářskou infrastrukturu. Je to přibližně otázka 50 milionů korun plus úroků.

"Zpracovali jsme již podklady pro exekutora, poskytneme mu peníze, které on převede na účet Jihlavy. Pak dáme požadavek, aby byl náš majetek uvolněn a budeme napadat procesní stránku věci," uvedl právník SVAK Petr Šurka.

Na valné hromadě se někteří starostové ptali, z čeho budou placeny náklady exekuce? "SVAK je bude muset zaplatit ze svých zdrojů," řekl právník Šurka. Jinak řečeno, částka půjde z rozpočtu obcí sdružených ve svazku. Podle odhadů Petra Šurky by se mohlo jednat asi o 2,5 milionu korun.

Zástupce Jihlavy nedostal prostor vystoupit

Jednání sledoval také z pozice hosta právní zástupce Jihlavy v tomto složitém případu Miroslav Šianský. Když starosta Věžničky Jan Diviš v sále navrhl, aby Šianský vystoupil a řekl valné hromadě o postojích a situaci z pohledu Jihlavy, nebyl jeho požadavek schválen.

Pro sice byli zástupci třinácti obcí na Jihlavsku, což by stačilo. Jenže dohromady dali kvůli jejich nízkému počtu obyvatel pouze 122 hlasů a patřičné většiny 164 hlasů tudíž nebylo dosaženo.

Šianský pak těm starostům, kteří o to projevili zájem, po jednání krátce sdělil některé informace.

Například jim řekl o tom, jaké další spory běží u soudů a úřadů. Dvě řízení se týkají toho, že SVAK Jihlavě nevydal nájemné za využívání infrastruktury. "V jednom případě jde o spor o 11 milionů korun, ve druhém o 16 milionů," uvedl Šianský.

Další spor je podle Šianského u krajského úřadu kvůli tomu, že SVAK Jihlavě zatajil svůj majetek ke konci loňského roku. "Poté, co ho Jihlava zjistila, tak se dožadovala dalších 2,5 milionu korun," uvedl advokát.

Zástupci SVAK včera schválili rozpočet, který zatím počítá i s majetkem, který zřejmě připadne Jihlavě.

"My jsme rozpočet sestavili na základě majetku, který tady je. Po vypořádání s Jihlavou vznikne nový rozpočet tím, že schválíme provedení rozpočtového opatření," uvedl předseda předsednictva SVAK Jiří Vlach.

SVAK připravuje také smlouvy o vydání ostatního majetku Jihlavě a o finančním vyrovnání. Externí firma dokončuje ocenění jeho majetku. To by mělo být hotové do 30. ledna 2014.

Ze SVAK Jihlavsko vystupují i město Brtnice a obec Ořechov - oba k 1. lednu 2014.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

O plavání s rejnoky i zklamání v NHL. Klub má Nečase v hrsti: Třeba mě vymění

Premium Po vypadnutí Hurricanes z druhého kola play off dychtil třiadvacetiletý Martin Nečas po odpočinku. Aspoň chvíli nechtěl...

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

Právník Tomáš Nielsen, který u Nejvyššího správního soudu napadal proticovidová opatření vyhlašovaná minulou vládou, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muže přepadli lupiči ve věku 14 a 15 let, také vykradli domy a odcizili auto

Dva mladí hoši ve věku teprve 14 a 15 let stihli na Jihlavsku během posledních týdnů vykrást dva domy, přepadnout muže...

Žďár truchlí za horolezce zahynuvší v Alpách. Byli plni energie a optimismu

Tragické úmrtí Marka P. a Pavly M. otřáslo Žďárem nad Sázavou. Před střední zdravotnickou školou spontánně vzniklo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Arénu firmy nabídly postavit za dvě miliardy. Tak moc Jihlava nečekala

Výrazně vyšší ceny, než jaké si magistrát představoval, nabídly firmy za stavbu nové Horácké multifunkční arény v...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Ze sklárny plánuje Žďár zřídit multifunkční inovační centrum s dílnami

Další kroky k oživení parku na Farských humnech a přilehlého okolí plánují ve Žďáře nad Sázavou. Město koupilo objekt...

Hasiči vytáhli nablýskané historické skvosty a spěchali k hořícímu domečku

Tradiční jamské závody koňských stříkaček jsou jednou z letních akcí, kdy mohou hasiči ze zbrojnic vytáhnout nablýskané...

Děkuji klientům za to, že jim můžu pomáhat, říká oceněný dobrovolník

Doprovází imobilní seniory k nepříjemným vyšetřením u lékařů, bere je na vycházky. Dává jim oporu i pocit bezpečí....

Sto let po příjezdu spisovatele Haška ve Světlé nad Sázavou opraví nádraží

Se zpožděním, ale přece. Správa železnic nechá opravit památkově chráněnou nádražní budovu ve Světlé nad Sázavou. Pro...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 5. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...