Říčka Balinka děsí častými záplavami. Teď z ní voda úplně vymizela

  11:08aktualizováno  11:08
Nula centimetrů. Takovou „výšku“ hladiny udávají měřiče na řece Balince v Balinách na Velkomeziříčsku a v Jihlavě-Pístově na Koželužském potoce. Je nebývalé sucho. Lidé sledují i zásoby vody ve studnách. Pokud tam je, kazí se její kvalita. To už poznali lidé na Pelhřimovsku.

Hloubka řeky Jihlavy ve Dvorcích nebyla o víkendu ani deset centimetrů. V neděli večer se po bouřce stav nepatrně zlepšil. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Když v kraji pořádně zaprší, tak jsou Baliny u Velkého Meziříčí jedním z míst, kde pokaždé počítají s rozvodněním řeky. Jejich říčka Balinka je tím pověstná. Hlásný bod tam teď ale obrůstá pavučinami, na měřidle je nyní u čísla nula staré zaschlé bláto.

Stavy vodních toků na Vysočině v neděli večer

Balinka (Baliny) 0 cm

Sázavka (Josefodol) 5 cm

Jihlava (Dvorce) 14 cm

Jihlávka (Jihlava) 14 cm

Sázava (Světlá nad Sázavou) 11 cm

Zdroj: jednotlivá povodí

Balinka v Balinách jako první vodní tok na Vysočině ve správě Povodí Moravy eviduje úplné sucho. Voda je jen v kalužích mezi kameny. A v náhonu starého mlýna stojí.

„Tohle za svůj život nepamatujeme,“ shodují se pětašedesátiletý František Coufal a osmašedesátiletý Miloslav Čermák, zdejší rodáci. „A to říčka dlouhá čtyřicet kilometrů na své trase teče při převýšení 200 metrů,“ doplňují.

Přímo u budky, kde správce toku měří stav vody v Balince, chataří od roku 1969 rodina Skalických z Brna. Jiří Skalický zažil i obří povodeň, která tu běsnila před třiceti lety, v roce 1985.

„To hladina sahala až tuhle, kam na budce hlásného bodu na břehu řeky dosáhnu. Ještě je tam důlek po kládě, která se o ni zarazila,“ ukázal muž a musel se pořádně natáhnout. Tehdy se k extrémním srážkám přidala ještě vlna vody z protržené hráze jednoho z rybníků před Balinami.

Teď to tu ale připomíná Saharu, Skaličtí kroutí hlavou nad současným počasím.

Na zemi je silná suchá krusta, přes tu se prudší déšť nevsákne

Také starousedlíci Coufal i Čermák už teď přemítají, co bude, až vedra skončí. Kdysi podmáčené, za socialismu zmeliorované louky kolem toku říčky už podle nich nejsou tak účinné při zachytávání vody z krajiny. Navíc na veškeré půdě je silná suchá krusta, která dešťovou vodu nepropustí. Obávají se, aby už letos nezaslechli automatické varování před povodní z tlampačů, které byly do vesnice v tomto roce nainstalované proto, aby byli obyvatelé pokaždé včas informováni o velké vodě.

„Musím pochválit lidi z Povodí Moravy, jak koryto Balinky, které bylo zanesené, nedávno dobře vyčistili. Ale zrovna u našeho domu nakonec nechali na okraji čtyři velké stromy, protože se někdo odvolal proti jejich pokácení. Mám obavu, že to bude účinná zarážka v případě povodně pro všechno, co poplave ve vodě. A taky kry se tam budou v zimě zarážet, tady bývají až 40 centimetrů tlusté,“ myslí si František Coufal.

Pitné vody má podle něj vesnice zatím dostatek díky novému obecnímu vrtu, který sahá do hloubky více než 80 metrů.

Chataři ve Dvorcích: Ovce už spásly všechnu trávu

Minimální je i tok jedné z nejvýznamnějších vysočinských řek - Jihlavy. Její hladina ve Dvorcích na Jihlavsku dosahovala mo víkendu výšky pouhých sedm centimetrů.

Fotogalerie

„Vody v řece je málo. Takhle mělké to ještě nebylo. Jak voda ubývá, pozoruju podle hladiny u schůdků,“ pověděla chatařka Dana Dlabajová. „Studnu máme svou, tam je zatím vody dost. Musíme s ní ale šetřit. Rostliny, třeba ve skleníku, se přizpůsobí, dva dny mezi zalitími vydrží,“ sdělila žena ze Dvorců.

V některých místech je hodně mělko, někde si lidé tok přehradili kameny a je tam o něco větší hloubka. Vody je ale i zde stěží po kolena. Na koupání to tedy není, spíš jen na osvěžení. „Koupat se jezdíme do Cejle,“ prozradil jeden z chatařů ve Dvorcích.

Starost tu mají například o ovce, které už spásly skoro všechnu trávu v ohradě u zastávky vlaku. „Nevíme, čím je soused teď bude krmit,“ pokládají si otázku chataři.

Z lesa nevytéká už ani „čůrek“ vody. To nikdo nepamatuje

Naopak o zásoby nejcennější tekutiny se zatím nebojí - díky spodní vodě. „My máme vrt hluboký 18 metrů, takže máme dost vody,“ pravil chatař Karel. Dodal ovšem, že na pozemku má také studnu hlubokou 2,5 metru a ta už je suchá.

Úplně vyschlá je rovněž strouha potůčku, který normálně přivádí do řeky Jihlavy vodu z okolního lesa. „Tam aspoň čůrek vždycky tekl. Toto nepamatujeme,“ shodli se chataři ve Dvorcích.

Jsou také zklamaní, že letos zřejmě nebude žádná úroda hub. A také z toho, že kvůli nízkému stavu vody není na řece živěji díky kanoistům.

„Za týden se sem přijďte podívat. Jsem zvědavý, jak to bude pokračovat,“ přemítá chatař Jan Wendl.

Pomůže naplnit koryto řeky bouřka? „Jde o to, kdy se naplní strouhy z lesa. A taky o to, co z deště si vezme země. Jestli nic, tak se řeka rychle naplní. Pokud to ale bude pozvolný déšť, tak ho bude půda vcucávat,“ doplnil Wendl.

V obcích na Pelhřimovsku doporučují vodu převařovat

V místních částech Nové Cerekve na Pelhřimovsku, mezi které patří Myslov, Chmelná, Částkovice a Proseč-Obořiště, dostali lidé už 29. července doporučení převařovat vodu z vodovodu. Toto opatření ještě trvá. Důvodem je nález koliformních bakterií ve vodě ze zdrojů u Myslova.

„Vydezinfikovaný už vodovod je, ale kontrolní vzorek ještě laboratoř neudělala. Doporučení vodu převařovat proto ještě platí,“ vysvětlil starosta Cerekve Zdeněk Rajdlík. „Předpokládáme, že kontrolní vzorek bude dobrý,“ dodal.

Dřívější normy by pitná voda podle Rajdlíka splňovala, ale nyní je limit u koliformních bakterií nula, což voda ve vodovodu v odběru z 22. července neměla.

„Není to teď mimořádně, nastalo to už i loni. Také vyvěšovali na obecním úřadě tabulku,“ připomněl lékárník Jindřich Pelíšek. „Uvádí se, že u bakterií jsou to hraniční hodnoty. Tomu já se směju,“ reagoval obyvatel Nové Cerekve. Dodal, že svá slova on i někteří další lidé z místních částí Nové Cerekve neříkají jako revoltu. „Spíš jsme zaražení z toho, že problém s vodou trvá dost dlouho,“ vysvětlil.

Riziko pro alergiky, ale ne všichni o něm vědí

Pelíšek upozornil, že přibývá lidí s alergií na potraviny. A pro ty prý není dobrá ani převařená voda. „I když tu vodu převaříte, tak tam máte ty nemocné a špatné aminokyseliny i bílkoviny. A jestliže nemáte schopnost je vyfiltrovat, dáváte si do těla látky, na které jste alergický,“ zdůvodnil lékárník.

„Je to pořád kontaminovaný zdroj pitné vody. Je to potřeba vyřešit,“ uvedl. Pomoci obci by s tím podle něj měl i krajský úřad.

„Já vodu nepiju, radši piju pivo,“ smál se po dotazu reportéra obyvatel Proseče-Obořiště Stanislav Hanek. Jak MF DNES zjistila, v obci jsou lidé, kteří o doporučení ani nevědí. „Kupujeme balenou vodu. Jinak ani nevíme, že by se zdejší voda měla převařovat,“ byl překvapený jeden z místních. Doporučení visí na nástěnce v centru obce a je na webu Nové Cerekve. „Ale rozhlasem to nehlásili, informovanost je špatná,“ uvedl tento muž.

Také Nová Cerekev vydala stejně jako drtivá většina dalších obcí a měst v kraji upozornění, aby lidé s vodou šetřili a kupříkladu s ní neplnili bazény u rodinných domů či nekropili trávník. „Zásoby vody, musím to zaklepat, zatím držíme,“ pravil cerekvický starosta.

Nejčtenější

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Řidič avie před přejezdem objel čekající auto, prorazil závory a ujel

Řidič avie u Světlé nad Sázavou prorazil spuštěné závory na železničním...

Před železničním přejezdem na Havlíčkobrodsku nezastavil ve středu odpoledne řidič avie. Objel čekající osobní vůz,...

Na neexistujícího nemocného chlapce vybraly podvodnice čtvrt milionu

Ilustrační snímek

Mnoho desítek lidí uvěřilo tklivému příběhu o onkologicky nemocném chlapci Vojtíškovi. Na sbírkový účet určený na jeho...

Plány na planetárium padly, jihlavským astronomům by stačila dvojgaráž

Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled.

Patnáct let od založení v úterý oslavila Jihlavská astronomická společnost. Od svého vzniku mají astronomové...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENGINEERING MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz