Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Hoch z dětského domova dostal k osmnáctinám bydlení. Se zákazem večírků

  17:45
Čerstvě osmnáctiletý Tom vyrůstal několik let v dětském domově v Jihlavě. Teď dostal šanci, jak začít nový život. Od dětského domova získal dekret na užívání startovacího bytu v centru Jihlavy. Klíče si převzal ve středu.

Věci si chlapec balil až ve středu. Přenášel je v několika taškách a krabicích od bot. Přibalil i boxerskou výbavu. "Kickbox ale teď nedělám. Skončil jsem asi před rokem," uvedl Tom. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tom je chlapcem napůl vietnamského původu. "V našem zařízení je již několik let a v současnosti je studentem třetího ročníku přírodovědného lycea v Jihlavě," sdělil ředitel dětského domova Radek Vovsík.

Startovací byt

Startovacím bytem v Benešově ulici jihlavský dětský domov disponuje od roku 2005, od kdy zařízení tento byt v pronájmu od města. V roce 2012 dětský domov byt zprivatizoval. Byt je určen až třem "dětem" z dětského domova.

Mladík nedávno oslavil osmnácté narozeniny a byly před ním dvě možné cesty. "Buď odejít z našeho zařízení, nebo zůstat a dále pokračovat ve studiu. Tom zvolil druhou variantu a požádal o dobrovolný pobyt v našem zařízení," řekl Vovsík.

"Když jsme spolu v prosinci sepsali smlouvu, tak ještě netušil, že pro něj máme připravený vánoční dárek v podobě 'dekretu na byt'," dodal šéf domova. Byt v Benešově ulici v centru krajského města může Tom obývat samostatně, klíče od něj si převzal ve středu.

"Budu to mít blíž ke škole. Také tam bude víc prostoru než v domově, méně vychovatelů. Budu i v centru města," vypočítával výhody stěhování Tom.

Pokračuje ve studiu a chce do budoucna zkusit jít na vysokou školu - zřejmě na nějakou podnikatelskou fakultu.

Věci si balil až ve středu. Přenášel je v několika taškách a krabicích od bot. Přibalil i boxerskou výbavu. "Kickbox ale teď nedělám. Skončil jsem asi před rokem," uvedl Tom.

Dárek k vánocům podle Vovsíka Tom přivítal s obrovským nadšením.

V bytě nebude bydlet sám

Už druhým rokem byt obývá i dvacetiletý Josef. Ten je studentem třetího ročníku Střední školy sociální v Jihlavě. "S Josefem se znám a s ním jsem už býval na pokoji v dětském domově," dodal Tomáš.

Na bytě v jihlavské Benešově ulici se hoši nebo i dívky z dětského domova se školou osamostatňují. Nemají už stále v blízkosti vychovatele nebo jiné děti. Jsou tam sami.

"Byt je koncipován tak, že děti v něm umístěné nemají žádná časová omezení na využívání bytu. Dokud jsou v našem plném zaopatření, tedy dokud studují, obývají ho na náklady zařízení. Po ukončení jejich ústavní výchovy, si musí část nákladů na bydlení hradit samy," řekl Vovsík.

Od bytu ale mají zaměstnanci dětského domova se školou i určené sociální pracovnice klíče, aby se tam mohli kdykoli vypravit na kontrolu.

Pravidla obývání bytu jsou podle něj nastavena tak, aby děti byly motivovány v něm nezůstávat příliš dlouho. "Jsou nastavena tak, aby se snažily postavit se co nejdříve na vlastní nohy - přesto, nikdo je z bytu nevyhání a můžou v něm být libovolně dlouho, pakliže dodržují nastavená pravidla," dodal šéf dětského domova.

V bytě se nesmí kouřit ani pít. Návštěvy jsou omezeny na dobu mezi 6. a 22. hodinou. "Představa, že by tam hoch bydlel při studiu v 25 letech a přivedl si tam holku, není možná. Nemohl by tam s ní přespat. Pro založení rodiny tento byt neslouží," dodal Vovsík.

Původně městský byt 2+1 v Benešově ulici koupilo vedení dětského domova v privatizaci. Jeho součástí je kuchyňka a dva pokoje - jeden teď slouží jako obývák.

Domov má byty i pro děti z ulice

Dětský domov také vlastní další tři skupinové byty na Dělnické ulici. Tam přicházejí děti přímo z ulice. Další byt pak dětský domov nabízí v Šafaříkově ulici.

"Tam přecházejí děti právě z bytu v Dělnické ulici, s dobrou prognózou vývoje, které připravujeme na studium v běžných školách," upřesnil Vovsík.

V bytě v Sokolovské ulici, který do středy obýval i osmnáctiletý Tom, bydlí náctiletí, kteří již střední školy v Jihlavě a okolí studují. Startovací byt v Benešově ulici, kam se Tom nyní stěhuje, je pak byt na "nejlepší adrese" - má vybrané obyvatele připravit na schopnost samostatného života.

"Forma takovéhoto startovacího bytu při zařízeních našeho typu, tedy pro děti s poruchami chování, je naprosto ojedinělá v celorepublikovém měřítku," dodal Vovsík.

Většina dětí se vrací z dětského domova do původních rodin. Zhruba patnáct procent takovou možnost podle Radka Vovsíka nemá, nebo ji od rodičů nedostane. "A ty je potřeba někde ubytovat," řekl šéf dětského domova.

Pokud má dítě nějaký zdravotní či mentální hendikep, končí při dosažení dospělosti většinou v azylovém domě nebo domě na půl cesty.

"Ty zdatnější děti, které jsou schopné se osamostatnit, mohou jít do těchto bytů. Nebo mohou jít vlastní cestou a naše zařízení opustit," dodal Vovsík.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jiří Běhounek, Josef Zahradníček, Drahoslav Ryba, Radek Koten, Vít Kaňkovský, Blanka Lednická, Jan Tesař

  • Nejčtenější

Zemřela jihlavská legenda, usměvavý masér hokejistů i fotbalistů Kuchyňa

Ve sbírce měl mimo jiné dvě zlaté medaile z mistrovství světa juniorů (2000 a 2001) i trofej pro mistra extraligy s...

Místo zeleniny se rodina z Vysočiny dala do pěstování kanadských borůvek

Poslední kanadské borůvky už letos očesala rodina Vališových z Jiříkovic u Nového Města na Moravě. Na okraji vesnice...

Na Ransko ve Žďárských vrších se vrátily střevle, ochránci mluví o zázraku

Jako zázrak přírody hodnotí ochranáři objev, který nedávno učinili na toku Ranského potoka na území národní přírodní...

Jihlava chce po restauracích jednoduché zahrádky. Kdo nevyhoví, zaplatí

Světlé slunečníky bez reklam, jednoduché stolky a židle z tradičních materiálů stojící na dlažbě, průchozí prostor pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastavte přípravu infocentra pod Zelenou horou, žádají lidé v petici

Proti plánované výstavbě informačního a turistického centra Zelená hora a navazující infrastruktury na jihozápadním...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Pandí sourozenci z jihlavské zoo už mají za sebou čipování a očkování

Další příliv letošních mláďat hlásí i na konci léta jihlavská zoologická zahrada. Chovatelé se těší především z dvojčat...

Spor o investice v základních školách dělí koalici na brodské radnici

Co je důležitější? Hřiště pro děti i veřejnost, rekonstrukce provizorní školy, nebo vestavba s několika třídami ve...

Jihlavě už je skládka v Henčově malá, rozšíří ji o dva a půl hektaru

Komunálního odpadu, který vyprodukují obyvatelé Jihlavy, je i přes snahu o třídění a recyklaci tolik, že už mu nestačí...

Věci venku. Sochař Suška osobně představí svá díla pod širým nebem

Prohlédnout si novou výstavu fotografií a zároveň se osobně setkat se sochařem Čestmírem Suškou, jehož unikátní díla...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...