Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Hoch z dětského domova dostal k osmnáctinám bydlení. Se zákazem večírků

  17:45
Čerstvě osmnáctiletý Tom vyrůstal několik let v dětském domově v Jihlavě. Teď dostal šanci, jak začít nový život. Od dětského domova získal dekret na užívání startovacího bytu v centru Jihlavy. Klíče si převzal ve středu.

Věci si chlapec balil až ve středu. Přenášel je v několika taškách a krabicích od bot. Přibalil i boxerskou výbavu. "Kickbox ale teď nedělám. Skončil jsem asi před rokem," uvedl Tom. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tom je chlapcem napůl vietnamského původu. "V našem zařízení je již několik let a v současnosti je studentem třetího ročníku přírodovědného lycea v Jihlavě," sdělil ředitel dětského domova Radek Vovsík.

Startovací byt

Startovacím bytem v Benešově ulici jihlavský dětský domov disponuje od roku 2005, od kdy zařízení tento byt v pronájmu od města. V roce 2012 dětský domov byt zprivatizoval. Byt je určen až třem "dětem" z dětského domova.

Mladík nedávno oslavil osmnácté narozeniny a byly před ním dvě možné cesty. "Buď odejít z našeho zařízení, nebo zůstat a dále pokračovat ve studiu. Tom zvolil druhou variantu a požádal o dobrovolný pobyt v našem zařízení," řekl Vovsík.

"Když jsme spolu v prosinci sepsali smlouvu, tak ještě netušil, že pro něj máme připravený vánoční dárek v podobě 'dekretu na byt'," dodal šéf domova. Byt v Benešově ulici v centru krajského města může Tom obývat samostatně, klíče od něj si převzal ve středu.

"Budu to mít blíž ke škole. Také tam bude víc prostoru než v domově, méně vychovatelů. Budu i v centru města," vypočítával výhody stěhování Tom.

Pokračuje ve studiu a chce do budoucna zkusit jít na vysokou školu - zřejmě na nějakou podnikatelskou fakultu.

Věci si balil až ve středu. Přenášel je v několika taškách a krabicích od bot. Přibalil i boxerskou výbavu. "Kickbox ale teď nedělám. Skončil jsem asi před rokem," uvedl Tom.

Dárek k vánocům podle Vovsíka Tom přivítal s obrovským nadšením.

V bytě nebude bydlet sám

Už druhým rokem byt obývá i dvacetiletý Josef. Ten je studentem třetího ročníku Střední školy sociální v Jihlavě. "S Josefem se znám a s ním jsem už býval na pokoji v dětském domově," dodal Tomáš.

Na bytě v jihlavské Benešově ulici se hoši nebo i dívky z dětského domova se školou osamostatňují. Nemají už stále v blízkosti vychovatele nebo jiné děti. Jsou tam sami.

"Byt je koncipován tak, že děti v něm umístěné nemají žádná časová omezení na využívání bytu. Dokud jsou v našem plném zaopatření, tedy dokud studují, obývají ho na náklady zařízení. Po ukončení jejich ústavní výchovy, si musí část nákladů na bydlení hradit samy," řekl Vovsík.

Od bytu ale mají zaměstnanci dětského domova se školou i určené sociální pracovnice klíče, aby se tam mohli kdykoli vypravit na kontrolu.

Pravidla obývání bytu jsou podle něj nastavena tak, aby děti byly motivovány v něm nezůstávat příliš dlouho. "Jsou nastavena tak, aby se snažily postavit se co nejdříve na vlastní nohy - přesto, nikdo je z bytu nevyhání a můžou v něm být libovolně dlouho, pakliže dodržují nastavená pravidla," dodal šéf dětského domova.

V bytě se nesmí kouřit ani pít. Návštěvy jsou omezeny na dobu mezi 6. a 22. hodinou. "Představa, že by tam hoch bydlel při studiu v 25 letech a přivedl si tam holku, není možná. Nemohl by tam s ní přespat. Pro založení rodiny tento byt neslouží," dodal Vovsík.

Původně městský byt 2+1 v Benešově ulici koupilo vedení dětského domova v privatizaci. Jeho součástí je kuchyňka a dva pokoje - jeden teď slouží jako obývák.

Domov má byty i pro děti z ulice

Dětský domov také vlastní další tři skupinové byty na Dělnické ulici. Tam přicházejí děti přímo z ulice. Další byt pak dětský domov nabízí v Šafaříkově ulici.

"Tam přecházejí děti právě z bytu v Dělnické ulici, s dobrou prognózou vývoje, které připravujeme na studium v běžných školách," upřesnil Vovsík.

V bytě v Sokolovské ulici, který do středy obýval i osmnáctiletý Tom, bydlí náctiletí, kteří již střední školy v Jihlavě a okolí studují. Startovací byt v Benešově ulici, kam se Tom nyní stěhuje, je pak byt na "nejlepší adrese" - má vybrané obyvatele připravit na schopnost samostatného života.

"Forma takovéhoto startovacího bytu při zařízeních našeho typu, tedy pro děti s poruchami chování, je naprosto ojedinělá v celorepublikovém měřítku," dodal Vovsík.

Většina dětí se vrací z dětského domova do původních rodin. Zhruba patnáct procent takovou možnost podle Radka Vovsíka nemá, nebo ji od rodičů nedostane. "A ty je potřeba někde ubytovat," řekl šéf dětského domova.

Pokud má dítě nějaký zdravotní či mentální hendikep, končí při dosažení dospělosti většinou v azylovém domě nebo domě na půl cesty.

"Ty zdatnější děti, které jsou schopné se osamostatnit, mohou jít do těchto bytů. Nebo mohou jít vlastní cestou a naše zařízení opustit," dodal Vovsík.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

Někdy mám pocit, že jsem právě spadl z Měsíce, komentuje Jiří Holík dnešní svět

Premium Legendární hokejový útočník Jiří Holík na první pohled vypadá, jako by se ho ubíhající čas absolutně netýkal. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel František Prosecký, velký bystřický sběratel s tatrováckým srdcem

Rodina a přátelé se jen těžko vyrovnávají se zprávou o úmrtí Františka Proseckého z Bystřice nad Pernštejnem. Známý...

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec Dukly ve čtvrtfinále se dal čekat, dusno kolem demolice haly ale ne

Jihlavští hokejisté zakončili premiérovou sezonu ve vynuceném vyhnanství postupem do play off. Majitel klubu, jímž je...

Manželé spolu podnikají. Bez hádky jsme teď třináct měsíců, tvrdí

Dřevěné palety jsou docela nenápadný, takřka triviální výrobek. Pravdou ale je, že se bez nich neobejde žádná...

Náledí, náraz autobusu. Matka s dvěma syny přišla ve vteřině o bydlení i práci

Premium Byla sobota 25. února nedlouho po poledni. Sněžilo, silnice namrzaly. Matka samoživitelka Eva Vrátná byla se dvěma syny...

Loučení se zimou má v Ransku podobu bílých koberců z bledulí jarních

Na Vysočině mohou lidé rok co rok touto dobou obdivovat bleduloviště. A to na celé řadě míst. Známá je například...

Velké Meziříčí má nové byty pro seniory, ti si je okamžitě rozebrali

Budova bývalého internátu Střední školy řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí se proměnila v nový bytový dům pro seniory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...