Případ se odehrál na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední škole Telč. Proniknout do vnitřních systémů školy se studentům podařilo nejspíš v loňském roce. Na policii byla událost ale nahlášená až letos v polovině ledna.
„Hlavním podezřelým z trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací je jeden ze studentů školy. Prověřovaný skutek začal páchat jako mladistvý, dnes je již ovšem plnoletý,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Jak dodala, žádné obvinění zatím nepadlo. Fakt, že student už oslavil osmnácté narozeniny, mu však může významně přitížit. V případě prokázání viny a odsouzení může až na dva roky skončit ve vězení.
Že se škola takovým případem zabývá, potvrdila její ředitelka Lenka Procházková. „Došlo k prolomení přístupu do interní školní počítačové sítě,“ prozradila. Víc však s ohledem na probíhající policejní vyšetřování nesdělila.
K jakým informacím se dostali, není zřejmé
Neodpověděla tak ani na dotaz, co studenti mohli v systému hledat, k jakým informacím se mohli dostat a co případně mohli přepsat. „Omlouvám se, ale právě toto všechno je předmětem vyšetřování,“ vysvětlila.
„Studentům se podařilo dostat se do školní počítačové sítě skrz účty několika pedagogů,“ stručně vylíčil Jan Břížďala, krajský radní pro oblast školství. Kraj Vysočina je zřizovatelem školy a společně s vedením školy případ prověřuje jako mimořádnou událost.
Ani on ale nedokázal odpovědět na otázku, co studenti hledali a k jakým informacím se dostali. V podobných školních systémech obvykle bývá přístup k hodnocení studentů, absenci při výuce či k dalším třídnickým záležitostem. Někteří učitelé si v systému uchovávají například i zadávání písemných prací a další dokumenty.
Prošetřování případu nyní podle radního Břížďaly běží ve dvou rovinách. Porušení školního řádu bude řešit vedení školy s dotyčnými studenty kázeňsky. Odcizení přístupových údajů a prolomení přístupu do systému spadá do trestně-právní roviny a je plně v gesci policie.