Úterý 18. května 2021, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. května 2021 Nataša

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

  12:01
Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už zkraje týdne k zemi. Prasklina v jejím kmeni se zvětšila a stav dřeviny byl odborníky označen za havarijní. Narychlo avizované kácení zastavila stejně rychlá nesouhlasná petice.

Postup žďárského úřadu vzbudil mezi místními, z nichž někteří hledí z oken svých bytů do koruny tohoto stromu už desítky let, silné emoce. Za záchranu lípy, nebo alespoň podrobné přezkoumání jejího stavu, se v mžiku rozhodli bojovat i peticí. Během pouhých dvou dní ji podepsalo přes 150 lidí.

„Hlavní problém spatřuji v tom, že ke skácení lípy mělo dojít bez předchozí snahy seznámit se s názorem místních obyvatel. Jsem předsedou komise komunálu a životního prostředí rady města a ani s námi tuto záležitost úřad neřešil,“ konstatoval Joshua Janů, jeden z iniciátorů petice.

Daniel Stach ukazuje při včerejší akustické tomografii lípy vizualizaci vnitřku jejího kmene. Ten je mimo jiné zasažen dřevomorem.

Letáky o plánovaném odstranění lípy obyvatelům přilehlých bloků přišly do schránek 9. dubna, tři dny před plánovanou likvidací dřeviny. Dojít k ní navíc mělo mimo vegetační klid, jenž trvá od listopadu do konce března.

„Podle mě je třeba nejprve prozkoumat všechny možnosti, jak lípu zachránit. Je to pro nás symbol starého Libušína, který přežil pouze v této lípě. Lidé - zejména ti starší - na to vzpomínají dost nostalgicky. Strom považuji za významný a podle toho by se k němu mělo přistupovat. O všem jsme se navíc dozvěděli hodně pozdě, nikdo se s námi o tom předem nebavil,“ řekl Stanislav Kopal, bydlící v těsné blízkosti lípy.

„Strom si zaslouží nestandardní přístup“

Problém se poté dostal i na pondělní jednání rady města, zařazení bodu inicioval radní Radek Zlesák. „Lípa je posledním fragmentem starého, původního Libušína. Je obdivuhodné, jakou proměnu svého okolí přežila,“ řekl radní. Přiznává také, že k ní má i osobní pouto.

„Vyrůstal jsem v jejím stínu. Přes třicet let jsem žil několik desítek metrů od jejího kmene. Tato lípa má problém, který by běžným postupem vedl k pokácení,“ uvedl Zlesák.

„Jsem však toho názoru, že se jedná jak historicky, místopisně, tak i svým významem pro mikroklima tohoto sídliště o zcela výjimečný strom, co by si zasloužil, i přes vyšší finanční zátěž pro městskou pokladnu, nestandardní přístup. Kácení je pro mě až poslední varianta poté, co selžou ostatní možnosti záchrany,“ vysvětlil žďárský radní.

Po jednání rady bylo zajištěno dendrologické posouzení, jehož cena má činit asi 10 až 15 tisíc korun. „Ve Žďáře je devět tisíc stromů, jsme ostatně jedno z nejzelenějších měst. I když zrovna v případě tohoto stromu potřebu speciálního přístupu chápeme, určitě ale takovéto posouzení není možné dělat vždycky,“ řekl starosta Martin Mrkos.

Hnilobu či dutinu odhalí poklepání na kmen

Odborníci se dřevině věnovali ve středu, mimo jiné prováděli i tomografické měření, jímž se zjišťuje stav vnitřku kmene v několika úrovních nad zemí.

„Měření funguje na bázi přenosu rychlosti zvuku. Po obvodu kmene jsou rozmístěny sondy, do nichž následně klepeme. Každá sonda, do níž uhodíme, je v tu chvíli vysílač, zbylých deset pak slouží jako přijímače. Je-li v kmeni nějaký defekt - dutina či hniloba - zvuk se prodlužuje. Vše se nám pak zobrazuje v počítači,“ popsal postup, který je však jen částí měření, arborista Daniel Stach z firmy Arboristi ČT, jenž přijel do Žďáru se svým kolegou Alešem Nádvorníkem.

Lípu bylo třeba ještě přeměřit, vyfotit, zakreslit velikost koruny i sklon kmene, aby program mohl zhodnotit celkovou statiku. „V potaz by ale mělo být bráno i vizuální odborné posouzení,“ zdůraznil Stach. To při středeční práci v terénu odhalilo kromě na první pohled viditelné otevřené dutiny stromu například i přítomnost dřevomoru, dřevokazné houby, jež likviduje kořeny stromů.

Všechny zjištěné poznatky však musí firma ještě vyhodnotit, přičemž výsledky mají být známy v pátek. Na 19. dubna od 16 hodin je v plánu online setkání s občany, jímž chce radnice vykompenzovat kritizovanou nedostatečnou komunikaci s veřejností. Odkaz na připojení ke schůzce je na webu města. Lidé tam budou nejen seznámeni s konečným verdiktem, ale mohou se i doptat odborníků na detaily.

Strom je zatím obehnán ve zhruba dvacetimetrovém okruhu páskami. „Míra rizika je vysoká a podle předpovědi počasí se dá očekávat silný vítr a sněžení, které mohou způsobit pád stromu a případný vážný úraz,“ upozornil Matěj Papáček, mluvčí radnice.

  • Nejčtenější

Krvavý konec války ve Žďáře: jednotka SS popravila u benzinky šest lidí

Premium Tragická událost se odehrála na samém konci druhé světové války ve Žďáře nad Sázavou. Jednotka SS se tam 9. května 1945...

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Výročí Borovského připomínají v ulicích umělecky ztvárněné epigramy

V jednu velkou uměleckou galerii se proměnil Havlíčkův Brod. A nejen on. V rámci oslav 200 let od narození Karla...

Jihlavu lze znovu vidět z věže sv. Jakuba, má opravenou střechu i ochoz

Rovných 187 příkrých schodů musí vystoupat lidé, kteří se budou chtít podívat do nejvýše přístupného místa, 63 metrů...

Situace se vrací k normálu, nemocnice mohou začít s odloženými operacemi

Pacientů s covidem už je méně, uvolnily se jednotky intenzivní péče i ARO, a tak se krajské nemocnice na Vysočině...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Grafton Recruitment Praha
NÁSTROJAŘ | ÚDRŽBA VSTŘIKOVACÍCH FOREM

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

„Rasistická“ rýže Uncle Ben´s končí. Dostala nové jméno i obal

Celosvětově známá značka rýže, dosud známá pod názvem Uncle Ben’s, oficiálně změnila jméno. Nyní se bude v regálech...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...