Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

  12:01
Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už zkraje týdne k zemi. Prasklina v jejím kmeni se zvětšila a stav dřeviny byl odborníky označen za havarijní. Narychlo avizované kácení zastavila stejně rychlá nesouhlasná petice.

Postup žďárského úřadu vzbudil mezi místními, z nichž někteří hledí z oken svých bytů do koruny tohoto stromu už desítky let, silné emoce. Za záchranu lípy, nebo alespoň podrobné přezkoumání jejího stavu, se v mžiku rozhodli bojovat i peticí. Během pouhých dvou dní ji podepsalo přes 150 lidí.

„Hlavní problém spatřuji v tom, že ke skácení lípy mělo dojít bez předchozí snahy seznámit se s názorem místních obyvatel. Jsem předsedou komise komunálu a životního prostředí rady města a ani s námi tuto záležitost úřad neřešil,“ konstatoval Joshua Janů, jeden z iniciátorů petice.

Daniel Stach ukazuje při včerejší akustické tomografii lípy vizualizaci vnitřku jejího kmene. Ten je mimo jiné zasažen dřevomorem.

Letáky o plánovaném odstranění lípy obyvatelům přilehlých bloků přišly do schránek 9. dubna, tři dny před plánovanou likvidací dřeviny. Dojít k ní navíc mělo mimo vegetační klid, jenž trvá od listopadu do konce března.

„Podle mě je třeba nejprve prozkoumat všechny možnosti, jak lípu zachránit. Je to pro nás symbol starého Libušína, který přežil pouze v této lípě. Lidé - zejména ti starší - na to vzpomínají dost nostalgicky. Strom považuji za významný a podle toho by se k němu mělo přistupovat. O všem jsme se navíc dozvěděli hodně pozdě, nikdo se s námi o tom předem nebavil,“ řekl Stanislav Kopal, bydlící v těsné blízkosti lípy.

„Strom si zaslouží nestandardní přístup“

Problém se poté dostal i na pondělní jednání rady města, zařazení bodu inicioval radní Radek Zlesák. „Lípa je posledním fragmentem starého, původního Libušína. Je obdivuhodné, jakou proměnu svého okolí přežila,“ řekl radní. Přiznává také, že k ní má i osobní pouto.

„Vyrůstal jsem v jejím stínu. Přes třicet let jsem žil několik desítek metrů od jejího kmene. Tato lípa má problém, který by běžným postupem vedl k pokácení,“ uvedl Zlesák.

„Jsem však toho názoru, že se jedná jak historicky, místopisně, tak i svým významem pro mikroklima tohoto sídliště o zcela výjimečný strom, co by si zasloužil, i přes vyšší finanční zátěž pro městskou pokladnu, nestandardní přístup. Kácení je pro mě až poslední varianta poté, co selžou ostatní možnosti záchrany,“ vysvětlil žďárský radní.

Po jednání rady bylo zajištěno dendrologické posouzení, jehož cena má činit asi 10 až 15 tisíc korun. „Ve Žďáře je devět tisíc stromů, jsme ostatně jedno z nejzelenějších měst. I když zrovna v případě tohoto stromu potřebu speciálního přístupu chápeme, určitě ale takovéto posouzení není možné dělat vždycky,“ řekl starosta Martin Mrkos.

Hnilobu či dutinu odhalí poklepání na kmen

Odborníci se dřevině věnovali ve středu, mimo jiné prováděli i tomografické měření, jímž se zjišťuje stav vnitřku kmene v několika úrovních nad zemí.

„Měření funguje na bázi přenosu rychlosti zvuku. Po obvodu kmene jsou rozmístěny sondy, do nichž následně klepeme. Každá sonda, do níž uhodíme, je v tu chvíli vysílač, zbylých deset pak slouží jako přijímače. Je-li v kmeni nějaký defekt - dutina či hniloba - zvuk se prodlužuje. Vše se nám pak zobrazuje v počítači,“ popsal postup, který je však jen částí měření, arborista Daniel Stach z firmy Arboristi ČT, jenž přijel do Žďáru se svým kolegou Alešem Nádvorníkem.

Lípu bylo třeba ještě přeměřit, vyfotit, zakreslit velikost koruny i sklon kmene, aby program mohl zhodnotit celkovou statiku. „V potaz by ale mělo být bráno i vizuální odborné posouzení,“ zdůraznil Stach. To při středeční práci v terénu odhalilo kromě na první pohled viditelné otevřené dutiny stromu například i přítomnost dřevomoru, dřevokazné houby, jež likviduje kořeny stromů.

Všechny zjištěné poznatky však musí firma ještě vyhodnotit, přičemž výsledky mají být známy v pátek. Na 19. dubna od 16 hodin je v plánu online setkání s občany, jímž chce radnice vykompenzovat kritizovanou nedostatečnou komunikaci s veřejností. Odkaz na připojení ke schůzce je na webu města. Lidé tam budou nejen seznámeni s konečným verdiktem, ale mohou se i doptat odborníků na detaily.

Strom je zatím obehnán ve zhruba dvacetimetrovém okruhu páskami. „Míra rizika je vysoká a podle předpovědi počasí se dá očekávat silný vítr a sněžení, které mohou způsobit pád stromu a případný vážný úraz,“ upozornil Matěj Papáček, mluvčí radnice.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Přibyslav vymění slavné skleněné průčelí kulturního domu, filmy musí jinam

O celou sezonu přišel kvůli proticovidovým opatřením přibyslavský filmový klub. A už nyní tuší, že je ohrožena i ta...

Historická divadelní opona už visí nad jevištěm, diváci ji spatří v září

Po mnoha desítkách let se havlíčkobrodská historická divadelní opona, která byla před pěti lety nalezena v depozitáři...

První rychlovlak z Prahy do Brna vyjede za 11 let, slibují železničáři

Zahájení stavby v roce 2028 a zprovoznění v roce 2032. Takové termíny slibují manažeři a inženýři Správy železnic v...

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...