Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Borovici od přehrady pomohly k evropské slávě hvězdy showbyznysu i politiky

  16:13
Znáte pravý důvod, proč se americký prezident Donald Trump při únorové cestě do Indie na palubě Air Force One obloukem vyhnul Brnu? Letěl si prohlédnout Chudobínskou borovici! I tak se bavili lidé, když na plné obrátky jela nakonec úspěšná kampaň na podporu českého Stromu roku 2019 v evropském finále.
Borovice roste na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské nádrže u zatopené obce...

Borovice roste na skalnatém ostrohu levého břehu Vírské nádrže u zatopené obce Chudobín. | foto: Marek Olbrzymek

Další fanoušci skládali básničky nebo sdíleli fotografie a kreslené obrázky stromu.

„Chudobínská borovice je skutečně fenomén. Semkli jsme se a udělali stromu kampaň, všechno se povedlo,“ shrnul Ladislav Stalmach, starosta obce Vír a jeden z hlavních podporovatelů.

Kampaň to byla velmi úspěšná. Chudobínská borovice rostoucí na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady se s velkým náskokem stala Evropským stromem roku.

Její fanoušci poslali během února celkem 47 226 hlasů, stříbrný jinan z chorvatského Daruvaru získal „pouze“ 28 060 hlasů. Nestačil ani topol z ruské stepi. Až dosud přitom žádný český strom evropské finále nevyhrál.

Hlasovalo se během celého února, Chudobínská borovice od čtvrtého dne vedla a její náskok rostl, v posledním týdnu však byl průběžný počet hlasů podle pravidel soutěže skrytý. Fanoušci tak zůstali v napětí až do 17. března, kdy Environmental Partnership Association oficiálně vyhlásila výsledky desátého ročníku této ankety.

Leoš Mareš nahrál video

Kampaň dokonce měla odezvu i v nejvyšších patrech českého showbyznysu a politiky. Video na podporu stromu z Vysočiny natočil a umístil na Instagram moderátor Leoš Mareš. „Držím naší borovici palce,“ lobboval. Okamžitě po zveřejnění se to projevilo na počtu hlasů.

S podporou neváhal ani ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo europoslanec Luděk Niedermayer. Kromě toho, že byl tento politik patronem soutěže, jej k borovici pojí osobní vztah. „Roste jen kousek od místa, kde mí rodiče mají chatu a kde jsem trávil nemalou část svého dětství,“ vysvětloval.

Mínil tím Dalečín, na jehož katastru borovice roste a do něhož se odstěhovala po zániku vesnice Chudobín (a jeho osady Hamry) zhruba třetina ze 150 obyvatel. Ti všichni museli pryč kvůli zatopení malebného údolí divoké řeky Svratky, jejíž tok v 50. letech minulého století zkrotila hráz vysoká přes 76 metrů.

Je to kolektivní dílo a shoda náhod, směje se patriot

Jedno jméno nesmí zapadnout: Milan Peňáz, uznávaný ichtyolog a místní patriot, který má v Dalečíně chalupu a jehož matka z Chudobína pocházela a on tam trávil u babičky část dětství.

Dávno se smířil s tím, že místo jeho vzpomínek zatopilo jezero. A právě on, ve svých 87 letech, inicioval přihlášení borovice do soutěže.

„Jsem teď žádaný na všech stranách, všichni mi píší a gratulují,“ smál se Milan Peňáz do telefonu. „Ale já se tak necítím. Je to kolektivní dílo a shoda dobrých náhod,“ odmítá zásluhy. A děkuje za každý poslaný hlas.

Radost mu však kalí stav lesů kolem přehrady. „Už i na pravém břehu na úrovni borovice je v lese spoušť. Porosty jsou zasažené suchem a kůrovcem a také tam řádil vítr,“ říká posmutněle.

Je tu však naděje na zlepšení. Mikroregion Bystřicko, který kandidaturu Chudobínské borovice podpořil, přislíbil, že za každý hlas pro strážkyni zatopeného údolí vysadí jeden strom. Místní přitom začali se sázením listnáčů už loni na podzim po vyhlášení národního kola.

Urovnaný spor s Povodím

Nic z toho by se nestalo, kdyby Povodí Moravy coby správce pozemku, trvalo loni na svém a dosáhlo vyřazení stromu ze soutěže. Vodohospodáři totiž nejdřív nedali s nominací souhlas, ten však podle pravidel soutěže není potřeba.

Nakonec se vše urovnalo a vedení státního podniku borovici podpořilo. Nyní přilétla od šéfa Povodí Moravy Václava Garguláka kromě gratulace i výzva k ochraně vodního zdroje i samotné borovice.

„Strom je v tak dobré kondici právě proto, že je do jeho blízkosti zakázaný vstup. Chtěl bych požádat všechny jeho fanoušky a lidi, kteří s námi hlasovali, aby i nadále respektovali jeho klid a ochranné pásmo, ve kterém se nachází,“ uvedl ředitel.

Povodí plánuje, že na pravobřežní komunikaci, určené pro pěší a cyklisty, s výhledem na Evropský strom roku, umístí pamětní ceduli.

„Lovce stromů“ výsledek ankety velice potěšil

Rob McBride (v červeném) je cestovatel, fotograf, organizátor kampaní a ambasador starých a významných stromů. Život zasvětil jejich ochraně a propagaci, spolupracuje i s BBC.

Úspěch Chudobínské borovice potěšil i britského „lovce stromů“ Roba McBrideho. Tento cestovatel, fotograf a ambasador starých a významných stromů se u Vírské přehrady zastavil na začátku února při své cestě Evropou, kdy postupně navštívil většinu z 16 finalistů ankety.

A jak reagoval na výsledek? „Jsem velmi rád, že zvítězil tak ohromující strom. Příběh Chudobínské borovice je velmi silný a také kulturní. Stromy a lidé jsou totiž neoddělitelně propojeni v celé historii,“ říká a připomíná, že borovice lesní se používaly pro orientaci v terénu už před stovkami let. Velšští chovatelé ovcí je proto vysazovali na vrcholcích kopců nebo křižovatkách. „Některé ze starých navigačních stromů jsou nyní s námi a jsou jedinými pozůstatky této kultury,“ poznamenal.

Na borovicích obdivuje jejich hrubou kůru a také zvuk, když se vítr prohání jehličím. „Ten zvuk je téměř děsivý, ale zároveň krásný,“ tvrdí.

Když byl ve Víru, ocenil pohostinnost přátel Chudobínské borovice v čele se starostou Ladislavem Stalmachem. Na oplátku jim přednášel o svých cestách za památnými stromy.

Rob Mc Bride se věnuje ochraně a propagaci památných stromů, spolupracuje i s BBC. Loni se podílel na dokumentu Sázením stromů k záchraně světa a stejnojmenné kampani, která si dala za cíl vybrat peníze na výsadbu 100 tisíc stromů.

Osobně je stromům vděčný za hodně. „Byl jsem softwarový inženýr, měl jsem spoustu práce a stresu, postihlo mě vyhoření. Musel jsem se sebrat a stromy mi zachránily život,“ přiblížil svůj životní příběh. Jeho videa můžete sledovat na YouTube, stačí zadat heslo thetreehunter.

Autor:
  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Z nákladní soupravy spadl v zatáčce kus ledu, zdemoloval osobní auto

Kus ledu, který spadl z nákladního auta, zdemoloval v pondělí odpoledne na Pelhřimovsku osobní auto. Ve voze se zranili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Po 1. oddělení přišly Vraždy na dvojce. Policista ze Smíchova je psal do diáře

Právě dnes vyšla další kniha kriminálních příběhů založených na reálných případech. Sepsal ji Ondřej Fanta, v současné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Vysokorychlostní trať má splynout s krajinou, chce od projektu Správa železnic

Správa železnic uzavřela další smlouvu na projekční práce pro síť vysokorychlostních tratí (VRT). Technický návrh získá...

Když o práci nemají zájem lidé, pomáhají zvířata. Pečují o cenné louky

Činností, pro které se nedaří najít vhodné pracovníky mezi lidmi, se musejí ujmout hospodářská zvířata. Tento trend se...

Klokanům horským se v Jihlavě daří, hned tři samice mají ve vacích mláďata

První v Jihlavě narozená mláďata klokanů horských mohou v těchto dnech s trochou štěstí zahlédnout pozorní návštěvníci...

Hotel Přibyslav má po měsících nejistoty nového nájemce a bude opět hasičský

Dopadlo to nejlíp, jak mohlo, raduje se radnice v Přibyslavi. Tamní stejnojmenný hotel od února provozuje společnost...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...