Autorem výtvarného návrhu ceniny, kterou Česká pošta uvedla do prodeje 7. září, je Zdeněk Daněk. Památný strom, rostoucí na levobřežním skalnatém ostrohu Vírské přehrady, zpodobnil autor za maximálního stavu hladiny, kdy z vody vyčnívá kromě borovice jen malý kousek skály.
„Jsme velmi rádi a velmi pyšní na to, že se tento symbol našeho regionu ocitl i na poštovní známce. Je to koneckonců způsob, jak dostat povědomí o něm i k dalším lidem,“ říká Ladislav Stalmach, starosta obce Vír a jeden z iniciátorů úspěšného tažení borovice českým i evropským finále tradiční ankety Strom roku.
Nominále známky v edici Ochrana přírody je zastoupeno písmenem „B“, které aktuálně odpovídá ceně 19 korun. To je částka, kterou zákazníci platí za vnitrostátní obyčejné psaní. Tiskárna vytiskla známku ofsetem v nákladu 525 tisíc kusů a k tomu také pošta vydala filatelisty vyhledávanou obálku prvního dne vydání v počtu 2 600 kusů.
„Motivem obálky je zatopený dům obce Chudobín, která byla (v roce 1957 - pozn. red.) obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže,“ uvedl mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.
V sobotu se bude známka prodávat u přehrady
Zájemci seženou novou poštovní známku na přepážkách či v e-shopu na webu České pošty. Podle mluvčího státního podniku bude k dispozici také na poštách v obci Vír a ve Žďáře nad Sázavou.
O tomto víkendu se navíc naskytne i jedna speciální příležitost, jak si ceninu opatřit. „Poštovní známku bychom rádi představili při turistickém pochodu s názvem Jitřenka, jehož třiadvacátý ročník startuje v sobotu 17. září od kulturního domu ve Víru,“ řekl starosta Ladislav Stalmach.
Pochod začíná mezi 8. a 11. hodinou, jeho účastníci si mohou zvolit trasy v délce 9, 13, 15, 16 nebo 26 kilometrů. Dobrovolníci budou poštovní známky při té příležitosti prodávat na pravobřežní komunikaci přímo naproti Chudobínské borovici, zhruba v době od 10 do 13 hodin. Na místo se dá dostat pěšky buď z Dalečína, nebo z hráze přehrady.
Chudobínská borovice je strom opředený pověstmi, jeho věk odborníci odhadují na 350 roků. Před vybudováním přehrady, která zatopila celé čarokrásné údolí řeky Svratky, se tyčila nad obcí Chudobín, přesněji jeho osadou Hamry. K samotné borovici platí v ochranném pásmu vodárenské nádrže přísný zákaz vstupu.