Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Digitalizaci usnadní robot, který otočí miliony stran skenovaných listin

  11:35aktualizováno  11:35
Na havlíčkobrodské střední škole stavební funguje robot, který otáčí listy knih a dokumentů, aby je mohly dva speciální skenery digitalizovat. Stroj za 28 milionů korun už takto vyrobil desítky knih. Tato nová krajská digitalizační jednotka musí zpracovat miliony stran listin a publikací.

Krajské digitalizační pracoviště v Havlíčkově Brodě využívá i robota, který otáčí strany skenovaných dokumentů a knih. | foto: ČTK

"Zatím se s přístrojem učíme. Ve zkušebním provozu jsme naskenovali pár desítek svazků. Spíš v archivech vyhledávám knihy, které jsou nestandardní. Zjišťujeme, jak je přístroj zvládne," říká pracovnice brodské knihovny Helena Hrnčířová.

Nejmodernější digitalizační pracoviště v kraji tvoří počítače a dva velké automatické skenery. Robot jednoho z nich umožňuje automatické snímání, dokáže šetrně otáčet listy a nasvítit zvlášť každou stránku. Při optimálním nastavení stihne za hodinu přefotit okolo 1 400 stránek.

Stránky hltají dva automatické skenery

Druhý skener umožňuje převést do elektronické podoby dokumenty velkých formátů až po rozměr A0 o rozměrech 841 × 1 189 milimetrů. "Máme tak možnost zdigitalizovat za jedno snímání třeba staré mapy a listiny velkých formátů," popsal krajský radní pro oblast informatiky Zdeněk Ryšavý.

Převod dokumentů a listin do počítače dokáže zachránit i cenné archiválie a publikace a navíc uvolní místo při jejich skladování. Naskenované stránky lze i jednodušeji vyhledat a dělat z nich kopie. Snáze se k nim dostane i veřejnost.

Digitalizace se dotkne i významných regionálních periodik a monografií z fondů Krajské knihovny Vysočiny, archivů a muzeí.

Časem by se jí měly dočkat také obecní kroniky a novodobé dokumenty obcí, úřadů i jiných organizací.

Dokumenty budou na internetu

Krajský projekt digitalizace navazuje na projekt Národní digitální knihovny. "Jeho cílem je pořídit digitální kopie i pro tiskoviny, na které se v rámci národního programu nedostane, a nabídnout tuto službu knihovnám, muzeím, galeriím, okresním archivům a také obcím a příspěvkovým organizacím," uvedl krajský radní Tomáš Škaryd.

Podle Petra Pavlince z krajského odboru informatiky by měly být digitalizovány řádově miliony stran. Budou uloženy v krajském digitálním úložišti a na internetu zpřístupněny podle potřeb správců a v souladu s autorským zákonem.

"Musí se nejprve rozeběhnout registr digitalizace, aby stejné dokumenty nesnímalo více pracovišť, musí být vytvořeny standardy, jak má výsledek vypadat. A pro naskenované dokumenty musí být vytvořena databáze. To může trvat měsíce," odhaduje Helena Hrnčířová.

Více než u skeneru tak nyní vysedává po archivech. Ještě před samotným skenováním musí dokumenty vytipovat, připravit, případně dohledat chybějící části.

Snímky se upravují

"Surové snímky jsou pak pomocí nástroje pro hromadnou konverzi ořezány a upraveny, aby bylo potlačeno pozadí a dosaženo co nejlepší čitelnosti textu. Následuje kontrola kvality, pořízení popisných dat a u tištěných dokumentů automatické rozpoznání textu pro pozdější fulltextové vyhledávání," vyjmenovala, co bude následovat po samotném naskenování.

Projekt Digitalizace a ukládání v Kraji Vysočina je zaměřen na tři aktivity. Kromě krajské digitalizační jednotky vzniká i krajské digitální úložiště pro ukládání a zálohování dat obcí nebo příspěvkových organizací.

V krajské digitální spisovně budou od poloviny letošního roku ze zákona dlouhodobě v digitální podobě ukládány veškeré úřední dokumenty a spisy.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vzácný jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině, ochránci jásají

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zaznamenali první prokazatelné zahnízdění páru kriticky ohrožených jeřábů...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

Kvůli stavbě malého dopravního terminálu ve Žďáře zavřou důležitou ulici

Pokácením borovic a frézováním vozovky začala ve Žďáře nad Sázavou stavba malého přestupního terminálu pro městskou...

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA EXTRUZNÍCH FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz