Obnovy se dočkala nárožní baště v jižní části města. Radnice ji nechává znovu zastřešit původním šindelem. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Středověká bašta na hradebním opevnění v Brodě dostane nový šindel

  • 0
Středověké městské opevnění v Havlíčkově Brodě se dočkalo po dvaceti letech obnovy. Na pořadu dne je teď nárožní bašta v jižní části města. Radnice ji nechává znovu zastřešit původním šindelem.

Naposledy se Brodské opevnění opravovalo někdy začátkem devadesátých let minulého století. V té době se také zhotovila střecha nárožní bašty, která je už ale nevyhovující. A je proto nutná nová oprava. 

„Byla tehdy dělána ze smrkového šindele, který je už ve špatném stavu. Proto jsme se už loni rozhodli, že na její výměnu najdeme v rozpočtu peníze,“ informoval radní města Libor Honzárek.

Výměna střechy, kterou město nechává nově pokrýt odolnějším a kvalitnějším štípaným modřínem, bude hotová do druhé půle srpna a přijde na zhruba dvě stě tisíc korun.

V obnovách zastřešení bašt chce radnice podle Honzárka pokračovat i v příštím roce. 

„Obnovou by měla projít jediná dochovaná bašta z původního prvního opevnění města ze 13. století, zvaná Štáflova, která se nachází na východní straně města v parku Budoucnost,“ doplnil Honzárek.

Nové střechy se dočká i další z dochovaných bašt, také v parku, která tvoří oplocení základní školy v ulici Na Valech a mezi rybníkem Obora.

Stavba z poloviny 15. století

Samotná nárožní bašta, která získává novou střechu nyní, pochází z poloviny 15. století, respektive z doby kolem roku 1450, po husitských válkách.

„Vznikla v rámci pásu opevnění, který nahradil starý hradební okruh z roku 1310 a převzal obranu města. Byla to reakce na rozvoj vojenské techniky, zejména dělostřelectva. Nárožní bašta proto byla vysunuta z opevnění, aby se z jejího obvodu daly ostřelovat přilehlé úseky hradby,“ přiblížil minulost stavby historik havlíčkobrodského muzea Aleš Knápek.

V 18. století ale město začalo opevnění rozprodávat. Byly v něm byty a dílničky. Hluboký příkop, který vedl podél celého opevnění, byl zavezen. Za baštou stál domek, který byl posléze zbourán kvůli nové panelové výstavbě.

Také proto podle Knápka pás současného opevnění odpovídá původní historické podobě jen náznakově. „Bohužel to, co dneska konkrétně na baště vidíme, jsou zásahy z 20. století. Velká okna, která do ní byla vyražena, když se tam bydlelo, jsou zazděna, střílny také. Moc toho z těch skutečných hradeb nezbylo, některé úpravy neodpovídají historické realitě,“ podotkl historik.

Kompromisem je podle něj i nová střecha. „Ta původní byla mnohem vyšší. Stejně jako celá věž, která má zasypané přízemí, jež odkrývalo již neexistující hradební příkop. Vyšší byla nejméně o dva metry,“ doplnil Knápek.

Jinak je podle něj opevnění města ve slušném stavu. Drobný problém se statikou je pouze v jeho východní části u parku, kde je kvůli náklonu zdiva přisypána za hradby zemina.

Historici původní půdorys středověkých hradeb Havlíčkova Brodu znají. V 60. letech minulého století totiž došlo ke kompletní dokumentaci hradeb, kde je zakreslen jejich stav, a od té doby se také po částech přestavují a opravují.