Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. července 2021 Marta

Středním školám v kraji chybí žáci, hrozí jim slučování oborů i uzavření

  8:11
Demografická studie, kterou si v tomto roce nechal vypracovat kraj Vysočina, ukazuje, že dětí neustále ubývá. Školám, které se dlouhodobě potýkají se stále nižším počtem studentů, tak nyní hrozí, že se u nich budou obory slučovat. V nejhorším případě pak může dojít i k úplnému uzavření školy.
Středním školám v kraji, které se dlouhodobě potýkají s úbytkem žáků, hrozí slučování oborů nebo uzavření. Ilustrační foto

Středním školám v kraji, které se dlouhodobě potýkají s úbytkem žáků, hrozí slučování oborů nebo uzavření. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"V současné době máme připravený harmonogram, jak budeme postupovat. Materiál však musí schválit zastupitelstvo kraje Vysočina, rada ale tento návrh podpořila. Vše další bude o diskusi mezi všemi, kterých se koncepce bude týkat. Budeme však usilovat o zachování oborů, které máme, a takovou věc nelze dělat od stolu. Proto budeme se všemi jednat," uvedla radní kraje Vysočina pro oblast školství Marie Kružíková.

Konkrétnější však být nechtěla. Nasnadě je několik možností. V lepším případě může dojít ke slučování oborů, jako tomu bylo v minulosti již několikrát, v horším případě i k uzavírání některých škol. Konkrétní jména však známa nejsou. Podle zdroje redakce MF DNES by mohlo být v budoucnu uzavřeno až deset škol.

Nic z toho však nechtěl komentovat ani vedoucí odboru školství kraje Vysočina Miroslav Pech. "Dokud materiál nebude projednán na lednovém zastupitelstvu, nemohu k němu podávat žádné informace. Teprve poté proběhne diskuse se všemi, kterých se situace týká, tedy s řediteli škol, zástupci měst, firem a kraje Vysočina, kde bude možné návrh připomínkovat," informoval Pech.

Ohrožené školy v kraji

Kde se v následujících letech předpokládá největší pokles počtu studentů (počet žáků ve školním roce 2009/2010 a předpokládaný počet v roce 2016/2017).

Chotěboř

Střední odborné učiliště
technické, Chotěboř 354 / 178

Vyšší odborná škola a Obchodní akademie Chotěboř 292 / 136

Jihlava

Střední škola stavební Jihlava 760 / 425

Střední škola technická Jihlava 406 / 231

Třešť

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Třešť 607 / 365

Humpolec

Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola 943 / 499

Kamenice nad Lipou

Střední škola Kamenice nad Lipou 188 / 66

Pelhřimov

Střední škola Pelhřimov 757 / 469

Moravské Budějovice

Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice 564 / 296

Třebíč

Hotelová škola Třebíč 781 / 428

Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická škola Třebíč 538 / 254

Velké Meziříčí

Střední škola řemesel a služeb Velké Meziříčí 340 / 135

Žďár nad Sázavou

Střední škola technická Žďár na Sázavou 530 / 291

(Zdroj: www.kr-vysocina.cz)

Budoucí prváci se rozhodně bát nemusí

Přihlášky na střední školy podávají žáci devátých tříd do 15. března. Už teď se však rozhodují, na jakou školu půjdou. Podle Pecha se však nemusí bát toho, že by si vybrali školu či obor, jenž by byl následně uzavřen, a je by tak čekaly nepříjemné komplikace.

"Návrh na řešení situace se stále ubývajícím počtem studentů rozhodně nezahrnuje opatření, která by se měla bezprostředně týkat dětí, jež nastoupí v příštím roce do prvních ročníků. Ti, kteří nastoupí do určitého oboru, jej také dostudují," nechal se slyšet Pech.

Samy školy zatím dělají vše pro to, aby v příštím roce nastoupilo právě u nich co nejvíce prváků. Propady v počtech dětí však pocítili naprosto všichni ředitelé státních i soukromých škol. Už v letošním roce mohly školy přijímat další studenty i po zahájení školního roku. Na mnoha oborech byly volné i desítky míst.

Problém však není jen v nízkém počtu dětí, ale i v tom, že se tím naskytla možnost i méně studijně nadaným dostat se na maturitní obory, kde by dříve neměli šanci.

"Například obor malíř, o který byl v minulosti velký zájem, dnes zeje prázdnotou. Žáci se hlásí spíše na studijní obory, největší zájem je o kynologii a chovatelství koní," vysvětlil ředitel České zemědělské akademie v Humpolci Otakar Březina. Na školu se zatím hlásí dost uchazečů, v jiných zařízeních mají větší problémy.

"Žáků ubývá všude a mám již nějaké informace z kraje o zamýšlených návrzích, je proto samozřejmě otázkou, jak bude kraj postupovat. Všichni máme strach z toho, že dojde třeba k zavření školy. Mám spíš ale obavu z toho, že na státních školách klademe na studenty vyšší nároky, navíc u maturitních oborů by měly být povinné přijímací zkoušky, což soukromé školy nemají. V tom vidím problém, protože někdy studenty, kteří na maturitní obor jednoduše nemají a neuspějí u našich přijímaček, s radostí přijmou na soukromých školách," uvedl ředitel jedné ze středních škol spravovaných krajem, který si ale nepřál být jmenován.

Obavy z vývoje počtu dětí v příštích letech má i ředitel Gymnázia, Střední odborné školy a VOŠ v Ledči nad Sázavou František Trpišovský. "Zaznamenali jsme v posledních dvou letech pokles ve všech oborech, na strojírenském i na gymnáziu. Uvidíme, jak to bude dál. My už jsme sloučená škola, pokud by však pokles byl natolik velký, že by bylo finančně neúnosné zařízení provozovat, muselo by asi dojít k razantnějšímu řešení," vyslovil Trpišovský.

Škola s odlivem studentů bojuje, jak se dá, zájem se podle ředitele zvedl o nově otevřené CNC centrum pro učně, které je jediné na celém Havlíčkobrodsku.

Zrušte obory, o které žáci nemají zájem

Ani soukromé školy nemají na růžích ustláno. Kraj není jejich zřizovatelem, zavřít je proto nemůže, také je však trápí stále nižší počet studentů.

"Podle mého názoru by bylo řešení v tom, kdyby stát zrušil ty obory, o které není takový zájem. Pokles studentů jsme samozřejmě zaznamenali také, ale není tak razantní jako na jiných školách," uvedl zřizovatel Manažerské akademie v Jihlavě Ladislav Klička.

Pro změny v koncepci školství v kraji je nečekaně předseda Českomoravského odborového svazu pro školství v kraji Vysočina Čestmír Svoboda.

"Mám hájit zájmy státních pracovníků ve školství. Pokud se peníze, které do této oblasti přitékají, rozmělňují mezi velké množství škol, které však nejsou kapacitně využité, je to špatně. Rozumná optimalizace této situace, s ohledem na úbytek dětí, je tedy nezbytná. Je potřeba, aby se něco začalo dělat s maturitními obory, které nemají úroveň. Neprůhledný je i systém tří přihlášek na střední školy, kdy ředitelé až do 1. září nevědí, kolik dětí jim do prvního ročníku skutečně nastoupí," vysvětlil Svoboda.

K jakým konkrétním úpravám ve školách v kraji Vysočina dojde a kterých zařízení se dotknou, bude jasné až v lednu, kdy se touto problematikou bude zabývat zastupitelstvo kraje Vysočina.

  • Nejčtenější

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

Hlavní tah v Pelhřimově opakovaně zaplavuje voda, stal se terčem vtipů

Bazének, laguna, jezero. Tyto názvy se vžily pro úsek silnice I/34 pod železničním viaduktem v pelhřimovské Myslotínské...

Hasiči na Vysočině evakuovali dětský tábor. Kvůli počasí měli desítky výjezdů

Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v noci na úterý dětský tábor v Bácovicích na...

Řidič převrátil autem přívěs odbočujícího traktoru, na místě zemřel

Při střetu s odbočujícím traktorem zemřel ve středu nedaleko Brtnice na Jihlavsku osmadvacetiletý řidič mercedesu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivita klíšťat na Vysočině je na maximu, dva lidé podlehli encefalitidě

Hygienici letos na Vysočině evidují první dva případy úmrtí souvisejících s encefalitidou. A to přes to, že celkový...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Oranžerie léta pustla, teď rozkvete. Návštěvníci ji uvidí příští rok

Už dva roky je kvůli havarijnímu stavu pro návštěvníky uzavřená oranžerie na zámku ve Světlé nad Sázavou. Tento...

Hasiči na Vysočině evakuovali dětský tábor. Kvůli počasí měli desítky výjezdů

Hasiči na Vysočině kvůli toku rozvodněnému po bouřce evakuovali v noci na úterý dětský tábor v Bácovicích na...

Na východě Čech platí výstraha před bouřkami. Hasiči už evakuovali cestující

Na Olomoucku a na východě Vysočiny platí během středeční noci výstraha před silnými bouřkami. Podle předpovědi...

Zeman se o víkendu na Vysočině opět projel ve člunu. Ruce mi slouží, řekl

Pár obyvatel Nového Veselí, zvědaví turisté či hlídkující novináři nepřišli ani letos o tradiční podívanou. Prezident...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...