Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Ekologie, pedagogika, bezpečnost. Vysočinské střední školy nabízejí nové obory

  14:36
Přípravy studentů k přijímacím zkouškám na střední školy vrcholí. Letos se jich na Vysočině chystá o stovky více než loni. Vybírat si mohou i řady nových oborů, jako jsou třeba bezpečnostní studia, předškolní pedagogika nebo ekologie. Nejžádanější školy však evidují výrazný převis zájemců.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Zatímco většina žáků devátých tříd základních škol teď usilovně piluje češtinu a matematiku, aby za necelý měsíc uspěli u jednotných přijímaček na střední školy, patnáctiletý Tomáš z Jihlavy se už nemusí tolik stresovat. V lednu totiž úspěšně složil talentové zkoušky na umělecké škole.

Ví tedy, že jednu ze dvou škol, které si do přihlášky zadal, má už jistou. Přesto bude zkoušet i klasickou přijímací zkoušku 13. dubna na jinou střední školu v Jihlavě.

Počty uchazečů

Podle údajů hejtmanství Kraje Vysočina podalo letos přihlášky na střední školy 5 182 deváťáků, což je o 386 víc než v předchozím roce. Uchazeči rozeslali celkem 11 290 přihlášek.

Zdroj: Kraj Vysočina

„Kam nakonec nastoupí, se rozhodne až podle toho, jak dopadnou přijímačky. To, že už má jednu školu jistou, je pro něj psychická výhoda a už se tolik z přijímaček nestresuje,“ říká jeho matka, paní Pavla.

Jeho rodiče přiznávají, že školy vybírali takticky, a to vzhledem k populačně silnému ročníku, který letos ze základních škol vychází.

„Umělecká škola, kde se rozhoduje na základě talentu a přihlášky se podávaly už v listopadu, byla spíš taková rezerva. Obávali jsme se velkého množství dětí, které se letos na školy hlásí, a nechtěli jsme, aby syn nakonec skončil někde na učňovském oboru, který by ho nebavil,“ dodávají s tím, že rozhodující ve výběru škol byl v jejich případě i nižší podíl matematiky ve výuce.

Na střední školy se hlásí o čtyři stovky dětí víc

Podle údajů vysočinského hejtmanství podalo letos přihlášky na střední školy 5 182 deváťáků, což je o 386 víc než v předchozím roce. Rozeslali celkem 11 290 přihlášek. Každý uchazeč si může podat dvě přihlášky na střední školy s jednotnou přijímací zkouškou. Pokud se ale přihlásí na školu, kde je předpokladem talentová zkouška, má možnost si podat přihlášku až na další dvě školy bez talentové zkoušky a celkem tak mít až čtyři přihlášky.

V prvních ročnících středních škol na Vysočině je pro budoucí středoškoláky od září připraveno šest a půl tisíce volných míst. „Zcela rozumím obavám žáků devátých tříd a jejich rodičů v souvislosti se zvyšujícími se počty uchazečů, ale jsem přesvědčen, že každý žák najde vhodný obor, i když to nebude hned jeho první volba,“ ubezpečuje krajský radní pro školství Jan Břížďala (Piráti).

Na populačně silný ročník, který končí základní školu, kraj zareagoval například navýšením počtu tříd v prvním ročníku jihlavského gymnázia. Větší počet žáků přijme třeba i třebíčská průmyslovka do oboru energetika a elektrotechnika. Oba tyto obory měly dlouhodobě vysoký převis uchazečů.

Deváťáci letos mohli vybírat i z několika úplně nových oborů. Patří k nim mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení na průmyslovce ve Žďáře nad Sázavou. Pak ještě obor zemědělské práce na střední škole v Bystřici nad Pernštejnem nebo mechanizace a služby ve Velkém Meziříčí. Novinkou je i zahájení středoškolského vzdělávání na soukromé Montessori škole v Polné. Studentům nabízí studium ekologie a životního prostředí.

Studenti hledají školy hlavně v okolí bydliště

Na jaké obory se tedy letos deváťáci nejvíce hlásí? A projevil se vysoký počet uchazečů na preferenci jiných oborů než v minulosti?

„Pokud si dávají přihlášky na gymnázium, volí obvykle dvě školy v nejbližším okolí. Rozdíl je i v pohlaví. Zatímco chlapci si jako druhou možnost vybírají technická lycea nebo průmyslové školy, děvčata jako druhou variantu zkouší obchodní akademie,“ uvedl Břížďala.

Velký zájem bývá podle něj rovněž o umělecké obory, kde je přijetí na základě talentové zkoušky. „Konkrétně nejvyšší převis je dlouhodobě v oboru užitá malba na Střední uměleckoprůmyslové škole Helenín,“ poznamenal.

Podle údajů ze škol, jež má Kraj Vysočina k dispozici, je největší zájem o maturitní obory informační technologie, bezpečnostně správní činnosti nebo již zmiňovaná gymnázia a obor elektrotechnika–energetika. U učebních oborů pak u uchazečů vedou obory reprodukční grafik, mechanik, opravář motorových vozidel a i další „auto-moto“ obory.

Na vrcholu zájmu je rovněž obor předškolní a mimoškolní pedagogika, který jako první státní škola v kraji začíná od nového školního roku nabízet Gymnázium a Střední odborná škola Telč.

„Tento obor je dlouhodobě žádaný. Studují na něm hlavně dívky a převis uchazečů na škole v Telči je nyní enormní,“ připomenul Břížďala. Podle něj to souvisí i s tím, že studium tohoto oboru na krajem zřizované škole je bez úhrady školného, na rozdíl od soukromých škol, kde se za studium platí.

Přihlášku na předškolní a mimoškolní pedagogiku si podle ředitelky Lenky Procházkové podalo 62 uchazečů. „Otevírat budeme jednu třídu se třiceti žáky,“ podotkla.

Perspektivní jsou i bezpečnostní studia

Jsou ale i učební obory, kde je zájem jenom v řádu jednotek. Podle Břížďaly jde hlavně o některé technicko-řemeslné či stavitelské obory. Perspektivu vidí ale například v učebním oboru reprodukční grafik, který by chtěl kraj v budoucnu rozšířit.

„Absolvent je připraven dělat sazbu tisku, ale tito zaměstnanci jsou žádaní například i pro jednoduchou IT správu nebo v oblasti marketingu. Obor bychom chtěli nabídnout při střední škole v Ledči nad Sázavou. U absolventů je velmi nízká míra nezaměstnanosti. Dáváme tomuto oboru maximální zelenou a vnímáme ho jako perspektivní,“ doplnil.

Další chystanou novinkou v oblasti středního vzdělávání, která má před sebou jen několik administrativních úkonů, je obor bezpečnostní a právní studia na škole v Třebíči. Břížďala vidí potenciál hlavně kvůli strategickým zaměstnavatelům, kteří by tyto absolventy uvítali. Jde o Jadernou elektrárnu Dukovany, vojenskou základnu v Náměšti nad Oslavou i věznici v Rapoticích.

Z dalších plánovaných novinek, jimiž by chtěl kraj rozšířit počet oborů, je studium informační technologie na průmyslové škole v Havlíčkově Brodě. „Je to jediné okresní město, kde tento obor aktivně nevyučujeme. Vnímáme to jako zajímavou příležitost pro studenty,“ dodal.

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Po zbourání hokejové haly je vidět jihlavský Schönbrunn. Ne nadlouho

Stěží někoho napadlo, jak majestátní pohled se odkryje v jihlavských Smetanových sadech poté, co bourací stroje na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Kolo není jenom o dřině, říká nadějný cyklista z jihlavského gymnázia

Za svůj nejoblíbenější závod jihlavský cyklista Sebastian Pavlas označuje český podnik L’Etape by Tour de France. Proto...

Provoz na úzkokolejce se může obnovit příští rok, plánuje správce JHMD

Příští léto při turistické sezoně by mohl být obnovený provoz na úzkokolejce v jižních Čechách a na Vysočině. Dráha by...

Vojenské letiště v Náměšti se na tři týdny stává azylem gripenů z Čáslavi

Více letecké techniky i personálu má od pondělka 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na...

U City Parku se častěji jezdí na červenou, město z pokut získává miliony

Už sedmnáct let odhalují kamery na křižovatce u autobusového nádraží v Jihlavě řidiče, kteří jezdí na červenou. A...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...