Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Ekologie, pedagogika, bezpečnost. Vysočinské střední školy nabízejí nové obory

  14:36
Přípravy studentů k přijímacím zkouškám na střední školy vrcholí. Letos se jich na Vysočině chystá o stovky více než loni. Vybírat si mohou i řady nových oborů, jako jsou třeba bezpečnostní studia, předškolní pedagogika nebo ekologie. Nejžádanější školy však evidují výrazný převis zájemců.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Zatímco většina žáků devátých tříd základních škol teď usilovně piluje češtinu a matematiku, aby za necelý měsíc uspěli u jednotných přijímaček na střední školy, patnáctiletý Tomáš z Jihlavy se už nemusí tolik stresovat. V lednu totiž úspěšně složil talentové zkoušky na umělecké škole.

Ví tedy, že jednu ze dvou škol, které si do přihlášky zadal, má už jistou. Přesto bude zkoušet i klasickou přijímací zkoušku 13. dubna na jinou střední školu v Jihlavě.

Počty uchazečů

Podle údajů hejtmanství Kraje Vysočina podalo letos přihlášky na střední školy 5 182 deváťáků, což je o 386 víc než v předchozím roce. Uchazeči rozeslali celkem 11 290 přihlášek.

Zdroj: Kraj Vysočina

„Kam nakonec nastoupí, se rozhodne až podle toho, jak dopadnou přijímačky. To, že už má jednu školu jistou, je pro něj psychická výhoda a už se tolik z přijímaček nestresuje,“ říká jeho matka, paní Pavla.

Jeho rodiče přiznávají, že školy vybírali takticky, a to vzhledem k populačně silnému ročníku, který letos ze základních škol vychází.

„Umělecká škola, kde se rozhoduje na základě talentu a přihlášky se podávaly už v listopadu, byla spíš taková rezerva. Obávali jsme se velkého množství dětí, které se letos na školy hlásí, a nechtěli jsme, aby syn nakonec skončil někde na učňovském oboru, který by ho nebavil,“ dodávají s tím, že rozhodující ve výběru škol byl v jejich případě i nižší podíl matematiky ve výuce.

Na střední školy se hlásí o čtyři stovky dětí víc

Podle údajů vysočinského hejtmanství podalo letos přihlášky na střední školy 5 182 deváťáků, což je o 386 víc než v předchozím roce. Rozeslali celkem 11 290 přihlášek. Každý uchazeč si může podat dvě přihlášky na střední školy s jednotnou přijímací zkouškou. Pokud se ale přihlásí na školu, kde je předpokladem talentová zkouška, má možnost si podat přihlášku až na další dvě školy bez talentové zkoušky a celkem tak mít až čtyři přihlášky.

V prvních ročnících středních škol na Vysočině je pro budoucí středoškoláky od září připraveno šest a půl tisíce volných míst. „Zcela rozumím obavám žáků devátých tříd a jejich rodičů v souvislosti se zvyšujícími se počty uchazečů, ale jsem přesvědčen, že každý žák najde vhodný obor, i když to nebude hned jeho první volba,“ ubezpečuje krajský radní pro školství Jan Břížďala (Piráti).

Na populačně silný ročník, který končí základní školu, kraj zareagoval například navýšením počtu tříd v prvním ročníku jihlavského gymnázia. Větší počet žáků přijme třeba i třebíčská průmyslovka do oboru energetika a elektrotechnika. Oba tyto obory měly dlouhodobě vysoký převis uchazečů.

Deváťáci letos mohli vybírat i z několika úplně nových oborů. Patří k nim mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení na průmyslovce ve Žďáře nad Sázavou. Pak ještě obor zemědělské práce na střední škole v Bystřici nad Pernštejnem nebo mechanizace a služby ve Velkém Meziříčí. Novinkou je i zahájení středoškolského vzdělávání na soukromé Montessori škole v Polné. Studentům nabízí studium ekologie a životního prostředí.

Studenti hledají školy hlavně v okolí bydliště

Na jaké obory se tedy letos deváťáci nejvíce hlásí? A projevil se vysoký počet uchazečů na preferenci jiných oborů než v minulosti?

„Pokud si dávají přihlášky na gymnázium, volí obvykle dvě školy v nejbližším okolí. Rozdíl je i v pohlaví. Zatímco chlapci si jako druhou možnost vybírají technická lycea nebo průmyslové školy, děvčata jako druhou variantu zkouší obchodní akademie,“ uvedl Břížďala.

Velký zájem bývá podle něj rovněž o umělecké obory, kde je přijetí na základě talentové zkoušky. „Konkrétně nejvyšší převis je dlouhodobě v oboru užitá malba na Střední uměleckoprůmyslové škole Helenín,“ poznamenal.

Podle údajů ze škol, jež má Kraj Vysočina k dispozici, je největší zájem o maturitní obory informační technologie, bezpečnostně správní činnosti nebo již zmiňovaná gymnázia a obor elektrotechnika–energetika. U učebních oborů pak u uchazečů vedou obory reprodukční grafik, mechanik, opravář motorových vozidel a i další „auto-moto“ obory.

Na vrcholu zájmu je rovněž obor předškolní a mimoškolní pedagogika, který jako první státní škola v kraji začíná od nového školního roku nabízet Gymnázium a Střední odborná škola Telč.

„Tento obor je dlouhodobě žádaný. Studují na něm hlavně dívky a převis uchazečů na škole v Telči je nyní enormní,“ připomenul Břížďala. Podle něj to souvisí i s tím, že studium tohoto oboru na krajem zřizované škole je bez úhrady školného, na rozdíl od soukromých škol, kde se za studium platí.

Přihlášku na předškolní a mimoškolní pedagogiku si podle ředitelky Lenky Procházkové podalo 62 uchazečů. „Otevírat budeme jednu třídu se třiceti žáky,“ podotkla.

Perspektivní jsou i bezpečnostní studia

Jsou ale i učební obory, kde je zájem jenom v řádu jednotek. Podle Břížďaly jde hlavně o některé technicko-řemeslné či stavitelské obory. Perspektivu vidí ale například v učebním oboru reprodukční grafik, který by chtěl kraj v budoucnu rozšířit.

„Absolvent je připraven dělat sazbu tisku, ale tito zaměstnanci jsou žádaní například i pro jednoduchou IT správu nebo v oblasti marketingu. Obor bychom chtěli nabídnout při střední škole v Ledči nad Sázavou. U absolventů je velmi nízká míra nezaměstnanosti. Dáváme tomuto oboru maximální zelenou a vnímáme ho jako perspektivní,“ doplnil.

Další chystanou novinkou v oblasti středního vzdělávání, která má před sebou jen několik administrativních úkonů, je obor bezpečnostní a právní studia na škole v Třebíči. Břížďala vidí potenciál hlavně kvůli strategickým zaměstnavatelům, kteří by tyto absolventy uvítali. Jde o Jadernou elektrárnu Dukovany, vojenskou základnu v Náměšti nad Oslavou i věznici v Rapoticích.

Z dalších plánovaných novinek, jimiž by chtěl kraj rozšířit počet oborů, je studium informační technologie na průmyslové škole v Havlíčkově Brodě. „Je to jediné okresní město, kde tento obor aktivně nevyučujeme. Vnímáme to jako zajímavou příležitost pro studenty,“ dodal.

  • Nejčtenější

V Havlíčkově Brodě se učitelé nevhodně chovali ke studentkám, na škole končí

Gymnázium v Havlíčkově Brodě má problém. Za poslední rok musí skončit už druhý učitel, který se nevhodně choval ke...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kde točili Pelíšky či Popelku? Radili i místní, říká autor knih o filmových místech

Premium Radek Laudin je podepsán pod řadou publikací, z nichž většina se nějakým způsobem dotýká světa filmu. Právě tento svět...

Sporný most přes D1 chce ŘSD zbourat, obce žádají jeho opravu a otevření

Je nebezpečný. Tak o dálničním nadjezdu u Řehořova na Jihlavsku hovoří kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalá hokejová bašta je vyprahlá, jihlavští sportovní fanoušci strádají

Doba, kdy Jihlava v domácím sportovním světě něco znamenala, je dávno pryč. Dnešním sportovním fanouškům z krajského...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Oběti poválečného odsunu Němců z Jihlavska uctili v rakouském Waldkirchenu

Pětadvacet kamenných hranolů a na nich stejný počet mosazných desek se jmény a daty narození. Pomníčky dětí, u nichž...

Sedm relativně nových tůní u Odrance už obývají čolci, skokani i potápníci

Pastviska, zhruba tříhektarová plocha poblíž vesnice Odranec, místní části Věcova na Žďársku, už ukazují první...

Šéfka souboru na veřejné akci zakázala fotit. Chráním tím tradice, tvrdí

Nemilé překvapení čekalo na návštěvníky víkendové pouti na Křemešníku na Pelhřimovsku. Na veřejně přístupné akci...

Průřez bystřickými dějinami. Mosazné desky připomínají milníky i rodáky

Turisté, zájemci o historii, ale i místní patrioti si nově mohou rozšířit znalosti přímo na Masarykově náměstí v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ (33-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...