Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Řezbář chystá s dobrovolníky betlém ze stoleté lípy. Pro Zelenou horu

  19:51
Nový betlém pro Zelenou horu dokončují v těchto dnech ve Žďáru nad Sázavou dobrovolníci pod vedením zkušeného řezbáře Zdeňka Berana. „Na každou třísku, kterých se tu povalují mraky, je třeba vynaložit nějakou práci a píli. A těch třísek jsou stovky a tisíce,“ chválí řezbář své pracanty.

Nový betlém pro Zelenou horu dokončují v těchto dnech ve Žďáru nad Sázavou dobrovolníci pod vedením zkušeného řezbáře Zdeňka Berana. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve vyřezávání betlému pro Zelenou horu začal devětasedmdesátiletý řezbář Zdeněk Beran společně s dobrovolníky už během loňského adventu. Tehdy se do přípravy postaviček ze stoletého lipového dřeva zapojilo přes 70 lidí. 

A během toho letošního adventu by společně chtěli dílo dokončit. Maminky, děti, a vůbec směsice lidí různého věku se chopili nožíků a dlát i letos. Připravují třetí patro betlému s figurkami, především řemeslníky, dětmi, ale také zvířata, či stromy, nebo kapličku. 

„Vzniká unikátní dílo, které tvoří lidé, jenž většinou vyřezávají poprvé. Ale díky obrovské trpělivosti objevují skryté dary,“ zmínil farář Vladimír Vojtěch Záleský ze žďárské farnosti. „Dílo je výrazem jednoty lidí ve městě, vyřezávají celé rodiny, děti, rodiče, senioři, politici, lékaři, duchovní, věřící i nevěřící,“ dodal farář. 

A dodal i zajímavý postřeh. „Před rokem se ve Žďáře a okolí během adventu prodalo více řezbářských dlát, než za celý rok.“ 

Dobrá rada nad dláto

Dobrovolníkům pomáhá, především dobrými radami, právě zkušený řezbář. „Pár lidí už se dřevem zkušenosti měli, v jejich práci už je vidět zručnost a kus profesionality, kterou do toho dávají. Ale vyřezávají s námi i děti,“ řekl devětasedmdesátiletý řezbář Zdeněk Beran. 

„Člověk má dobrý pocit z toho, že někomu může dávat tu radost z té práce, tu snahu něco vytvořit. A přitom jsou to maminky od dětí, nebo i děti, a to je na tom to krásné,“ dodal. 

A sám se snaží lidem radit. „Když někdo nevěděl, jak dál, radím, jak vést ruku, jak dál řezat, někomu stačí poradit, někomu je třeba pomoci víc, mají úžasnou trpělivost. Na každou třísku kterých se tu povalují mraky, je třeba vynaložit nějakou práci a píli. A těch třísek jsou stovky a tisíce,“ popsal poeticky sobotní dění na společném setkání řezbářů - dobrovolníků. 

Betlém pro Zelenou horu

  • Pozadí s reliéfem krajiny doplní silueta Žďáru nad Sázavou. 

  • Nové figurky se dočkají požehnání na Hod Boží 25. prosince na Zelené hoře ve 14 hodin. 

  • Celé odpoledne tam bude vstup volný pro veřejnost. 

Bylo ale mezi zájemci i několik takových, kteří svou postavičku do betléma nedokončili. 

„Ať už z bezradnosti, nebo třeba z osobních a časových důvodů to vzdali, někomu se daří, někomu se zase daří třeba v něčem jiném, tak to v životě bývá,“ dodal smířlivě Beran. 

A jaký je osud postaviček, které se prostě nepovedly? 

„Pan farář lidem úžasně pomáhal a povzbuzoval je: když se vám postavička nepovede, nevadí, vyřežete z toho ovečku, a když to nebude ani ovečka, tak z toho bude pěkný kámen,“ popsal řezbář.

„Kolik postaviček nakonec zhotovíme, nevím. Stanovili jsme si, že postavy musí mít nějakou velikost a rozměr, pak už záleží na každém, co vyřeže. Někdo si troufne na stromek, někdo v tom špalku už vidí dirigenta, jak rozevlátě diriguje, ale ještě neví, jak do toho má říznout,“ dodal Beran jako patron celého řezbářského počinu.  

Levné nářadí z Asie je k ničemu, ví řezbář

Podle něj výsledek podstatně ovlivňuje i kvalitní nářadí. „Dláta jsou ale bohužel dražší záležitost. Objevují se u nás i z Číny nebo odněkud z Asie, jsou za pár korun, ale nejsou použitelná. Rozhodně si za náčiní vyplatí si připlatit a koupit kvalitní sady českého nářadí,“ tvrdí.

„I nožík je dobrý nástroj, jsou různé řezbářské techniky, a pokud někdo umí dobře s nožem, dají se vytvořit krásné věci. Třeba jako dvanáctiletý Vojtíšek, který tu s námi vyřezává. Ten vyřezal kozu, pouze nožíkem, je velice šikovný,“  pochválil jednoho z chlapců s patřičnou hrdostí v hlase zkušený řezbář. 

Řezbářstvím se zabývá hlavně od důchodu

On sám se řezbářstvím podle svých slov začal aktivněji zabývat, když odešel do důchodu, tedy zhruba před dvaceti lety. Předtím pracoval jako strojírenský technik ve Žďasu. „Celý život jsem ale tíhnul ke dřevu a občas jsem si pro potěchu sebe nebo blízkých vyřezal třeba ozdobné věci do domácnosti, různé solničky a vázičky, věšáky a podobně,“ nastínil.

„Můžu vám říct, je to taková trochu nemoc, jak vidím někde kousek dřeva, začnu přemýšlet, co by se z toho dalo vyřezat a pak mě trápí akorát to, že se mi to zrovna třeba nevede. Někdy se člověk nad tím trápí a zničehonic se něco stane, a zase to jde,“ popsal, že i umění jakým je řezbářství, má prostě své dny, kdy se nedaří a naopak.  

A s důchodem najednou na koníček bylo mnohem více času. „Hned jsem tenkrát vyřezal svůj první betlém, pro sebe a svou rodinu,“ vzpomněl. 

Fotogalerie

Díky tomu se pak dostal k vyřezávání hlaviček pro loutková divadla. „Pak se mi to ale začalo zdát už trochu monotónní a oslovili mě i jiní, někteří duchovní v okolí. Tak jsem začal dělat do kostelů, repliky postav svatých, které z kostelů byly ukradené. To bylo pět let po revoluci, vlna kradení a vykrádání malých kostelů. Z dostupných obrázků nebo fotografií, které zůstaly, jsem se snažil udělat repliky soch,“ popsal svůj další posun v oboru. 

Pro žďárskou farnost už dříve vyřezal jiný betlém „Trochu menší než ten současný, pro potřeby farnosti v klášteře. Panu faráři se líbil a jednou ho napadla myšlenka, že bychom mohli vyřezat betlém i pro Zelenou horu,“ vrátil se plynule k práci desítek dobrovolníků Beran.  

„Slíbil jsem tomu veškerou pomoc a byl jsem překvapen vůbec tím, co lidi dokážou ze sebe dostat, jak jsou šikovní. A myslím, že i řada lidí tak objevila krásu toho dřeva,“ dodal se spokojeným výrazem ve tváři devětasedmdesátiletý řezbář, jenž se do Sázavy přiženil z Křivoklátska. 

  • Nejčtenější

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Na nebezpečné křižovatce u Brodu se srazila čtyři auta, jeden člověk zemřel

Jeden člověk zemřel a další tři skončili se zraněním v nemocnici po tragické dopravní nehodě u Havlíčkova Brodu. Na...

Na stavbě obchvatu Lukavce objevili archeologové vzácný dehtářský areál

Archeologové objevili při průzkumu na stavbě obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku výrobní dehtářský areál z druhé poloviny...

Trať v Novém Městě? Rozhodně mi sedí, těším se tam, říká Van der Poel

Nejprve vyhrál short track a pak se i v olympijském cross country držel s nejlepšími Ninem Schurterem, Ondřejem Cinkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu Světového poháru

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Výročí Borovského připomínají v ulicích umělecky ztvárněné epigramy

V jednu velkou uměleckou galerii se proměnil Havlíčkův Brod. A nejen on. V rámci oslav 200 let od narození Karla...

Situace se vrací k normálu, nemocnice mohou začít s odloženými operacemi

Pacientů s covidem už je méně, uvolnily se jednotky intenzivní péče i ARO, a tak se krajské nemocnice na Vysočině...

Aktivisté opět malovali hranice Čech a Moravy, usilují o trvalé značení

Premium Moravští aktivisté po roce znovu namalovali na silnice historické hranice Čech a Moravy. Zatímco loni se zaměřili na...

Světlá hodlá po dlouhých 35 letech od zahájení prací dostavět koupaliště

Obyvatelé Světlé nad Sázavou by se mohli v budoucnu přece jen dočkat koupaliště. Minulé vedení města sice od původních...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...