Podle hejtmana Vítězslava Schreka by takové množství nových stomatologů mělo významně pomoci s řešením situace ohledně nedostatku zubařů, který Vysočinu dlouhodobě trápí. „Číslo 32 není malé,“ poznamenal hejtman.
Podle pravidel náleží každému úspěšnému žadateli o stipendium částka 80 tisíc korun za každý akademický rok. O finanční podporu při studiu mohou žádat budoucí zubaři, kteří studují ve třetích a vyšších ročnících patřičného oboru.
Medik se také musí zavázat, že bude v kraji vykonávat povolání zubního lékaře tak dlouho, jak dlouho pobíral stipendium. Zároveň musí mít rovněž se zdravotní pojišťovnou uzavřenou platnou smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb.
Podle Schreka se do stipendijního programu, který odstartoval na začátku roku 2022, přihlásilo dvaatřicet mediků a kraj na stipendia vynaložil částku 3,2 milionu korun.
Osm absolventů už nastoupilo do ordinací
Někteří absolventi, kteří stipendium pobírali, už studium úspěšně dokončili a také začali na Vysočině pracovat. „Jedná se o osm stomatologů. Dva ordinují na Havlíčkobrodsku, tři lékaři jsou na Jihlavsku a tři na Žďársku,“ informoval Schrek s tím, že se tímto způsobem začíná také pomalu stabilizovat situace ohledně počtu zubařů v kraji.
„Na počet je ta situace už poměrně stabilizovaná, byť to znamená, že v některých oblastech Vysočiny budou muset pacienti za lékařem dále dojíždět delší cestu, než by si představovali,“ řekl Schrek.
Podle Českého statistického úřadu je na Vysočině s půl milionem obyvatel 276 zubařů. Na jednoho dentistu tak připadá přes 1 800 pacientů. V sousedním Jihomoravském kraji je to o 400 méně pacientů a v Jihočeském o stovku méně.
Není výjimkou, že lidé z Vysočiny musí mnohdy dojíždět za svým zubařem například do Prahy, či do Brna. Velmi často v akutních případech využívají také stomatologické pohotovosti.
Stipendium pro studenty stomatologie není jediná podpora, kterou hejtmanství nabízí. Zájemci mohou například také čerpat podporu ve financování nových ordinací. Jen v loňském roce kraj schválil devět žádostí.
Významný deficit pociťuje Vysočina rovněž v případě dětských praktických lékařů a některých lékařských specialistů.