Sto let od atentátu v Sarajevu vystaví v Meziříčí kapesník i telegram

  6:11aktualizováno  6:11
Letos 28. června uplyne sto let od sarajevského atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, při němž zahynula i jeho choť, hraběnka Žofie Chotková. Tento čin se stal záminkou pro první světovou válku. Na Vysočině se uskuteční několik akcí, které toto výročí připomenou.

Zámek Velké Meziříčí. Dnes je v něm muzeum, kde lze vidět, krom jiného, kapesníček a manžetu hraběte Harracha potřísněné krví následníka trůnu. Historický areál se v restituci vrátil Harrachovým potomkům. Je pěkně opravený a částečně zpřístupněný. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Na císařské manévry už máme termín. Budou o víkendu od 6. do 7. září a návštěvníci se můžou těšit na historický průvod, vojenské ležení, soutěže a císaře s následníkem trůnu," naznačila ředitelka Muzea Velké Meziříčí Irena Tronečková.

Fotogalerie

Už od 1. května je možné se přijít podívat do meziříčského muzea na raritu. Mají tu ve vitrínce kapesníček a manžetu, potřísněné krví následníka trůnu.

Uschoval si je jako smutnou památku zdejší hrabě František Harrach, který jel v roce 1914 v Sarajevu v autě po boku arcivévody ve chvíli, kdy byl spáchán atentát.

Na státním zámku v Náměšti nad Oslavou bude od června do září v zámecké knihovně výstava zajímavých dobových materiálů, které přímo souvisejí s Františkem Ferdinandem d´Este.

"Bude tam mimo jiné kniha hostů rodiny Haugwitzových, v níž je přepis telegramu, který zaslal z Konopiště Jindřichu Haugwitzovi následník trůnu," prozradil kastelán Marek Buš.

Arcivévoda d´Este byl na zámku v Náměšti 18. června 1914, tedy pouhých deset dní před svou smrtí. Jako čestný host se zde zúčastnil střelby na holuby.

Spolu s touto knihou budou vystaveny i další dobové materiály související s touto pro tehdejší Náměšť neobyčejně významnou událostí.

K vidění bude třeba několik dalších telegramů, které si budoucí císař se zdejším panstvem vyměnil. Nebo třeba originální stavební plán střelnice, kde stříleli a která už dnes nestojí.

Přímo s Vysočinou souvisí i událost, která se chystá v Brně.

"Občanské sdružení Brněnský městský střelecký sbor připravuje na 29. června tohoto roku na 11. hodinu slavnostní odhalení obnoveného hrobu Leopolda Lojky na tamním Ústředním hřbitově. Mám jejich dopis s touto informací," zmínil Oldřich Zadražil z Telče, který se věnuje historii svého města.

Lojka byl telčský rodák a řidič, který následníka trůnu vezl v den sarajevského atentátu.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Rybářství posekalo rákosí i s hnízdy a mláďaty ptáků, firmě hrozí pokuta

Jediné hnízdo, které nebylo zcela zničeno při vysečení, bylo hnízdo motáka...

Ochránce přírody a ornitology šokoval případ z chráněné lokality na Pařezném rybníce na Žďársku. Rybáři z Pohořelic na...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

S dcerou bych si už nepinkl, říká kouč Mucha. S Jihlavou myslí na postup

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Na konci května se při jednom rozhovoru svěřil, že by se v budoucnu moc rád vypravil na tenisový Wimbledon. Tehdy však...

Další z rubriky

Na Třebíčsku shořel stroj na těžbu dřeva. Škoda je 15 milionů korun

Hasiči v neděli dopoledne vyjížděli k požáru stroje na těžbu dřeva na Třebíčsko...

Šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů vyjelo v neděli dopoledne k požáru stroje na těžbu dřeva a lesního...

Zadarmo si nic nedáme, tvrdí otec se synem. Oba jsou špičkoví dřevorubci

Leoš a Matyáš Klímovi (zleva) už se potkávají na špičkových soutěžích v...

Ti dva se hecují, i když odloží svoje ostré sekery a nadupané pily. Leoš a Matyáš Klímovi, táta se synem, mají za sebou...

Místo golfu zřídil podnikatel zookoutek. Láká na pštrosy, klokany i lamy

Alois Šacl se stará o ovce kamerunské nebo nandu pampové. Zookoutek vybudoval u...

V Novém Městě na Moravě vznikl zookoutek. Zvířecí expozici si jen tak pro radost a na důchod pořídil tamní podnikatel...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz