Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Dělníci na stavbě brodského obchvatu posunou mostní pole vážící 1700 tun

  8:47
Dělníky pracující na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu čeká v tomto týdnu neobvyklá operace. Pomocí hydrauliky budou muset spustit a usadit betonové pole druhého nejdelšího mostu. Podle sdělení Ředitelství silnic a dálnic všechny práce běží podle upraveného harmonogramu.

Kruhový objezd u Selské jizby už se začíná rýsovat. Právě zde se bude obchvat napojovat na stávající silnici I/38. Kvůli výstavbě objezdu se místem jezdí po provizorní komunikaci. | foto: Marek Černý

Nový jihovýchodní obchvat města už se pomalu začíná rýsovat. V krajině je povětšinou zatím patrný pouze zářez, ale zejména práce na mostech už jsou mnohem dál. Těch má být na celé více než čtyřkilometrové trase jedenáct.

Mnoho z nich roste před očima. Druhý nejdelší most povede přes řeku Sázavu a železniční tratě z Brodu na Brno a z Brodu na Pardubice. A právě na ten bude v tomto týdnu upřena pozornost.

„Betonové pole vážící 1 700 tun bude pomocí hydrauliky sneseno o zhruba metr a půl níž a usazeno na své místo,“ uvedl Martin Buček z tiskového odboru ŘSD.

Konkrétně se bude jednat o část budoucího mostu nad železniční tratí na Brno. Mimo jiné i kvůli bezpečnosti a umožnění průjezdu vlaků se tato část stavěla výš nad zemí. Pole bylo vybetonováno poslední srpnový den, zhruba měsíc pak beton vysychal.

Spouštění nejvýše po patnácti centimetrech

„Betonovat se začalo o půlnoci a poslední kubíky z 690 metrů krychlových betonu, které byly k provedení betonáže tohoto jednoho pole třeba, byly pumpami na místo transportovány nedlouho po obědě téhož dne,“ popsal Buček.

Zdůraznil, že spuštění konstrukce bude nesmírně technicky náročná operace. „Mostní pole bude moci být spouštěno maximálně po patnácti centimetrech na každé straně,“ dodal.

Do konce roku na tomto mostním objektu dojde ještě k betonáži hlavní nosní konstrukce navazujícího pole k další opěře. Ta už byla zasypána a je pevně usazená v zemi.

U většiny dalších mostů probíhá nebo je dokončeno armování a betonáž hlavic pilířů či obsypávání mostních pilířů. Na části objektů už je vyztužena hlavní nosná konstrukce před betonáží. Ta je v případě nejdelšího mostu přes Stříbrný potok kompletně dokončena. Na mostě přes Šlapanku je to samé hotovo mezi dvěma pilíři, další pole by mělo přibýt ještě do konce roku.

Podchod pro pěší a cyklisty je na svém místě

Práce na samotné pozemní komunikaci nyní spočívá zejména ve vytěžení zářezů. Ty výraznější budou na trase čtyři. Řidiči se proto hlavně v okrajových částech na jihu a východě města mohou setkat s větším pohybem těžkých nákladních aut přepravujících zeminu.

Svou podobu už začíná dostávat i okružní křižovatka u prodejny Highland sport na výpadovce na Jihlavu. Hlavně z výšky je dobře rozeznatelné, kudy povedou větve objezdu či kde budou chodníky. Pro pěší tu byl instalován takzvaný tubosider. Tím bude veden nový podchod pod vozovkou, aby se přes silnici bezpečně dostali pěší i cyklisté.

Zároveň do provozu byly uvedeny provizorní komunikace v místech, kde se začínají stavět mimoúrovňové křižovatky. „Provizoria na místě mimoúrovňové křižovatky Skalka jsou uvedena do provozu a byla na ně již převedena doprava,“ poznamenal Martin Buček. Podobně je to u Novotného Dvora a co nevidět přibudou i Termesivy.

Dokončení stavby se zpozdí o celý rok

Na dokončení obchvatu mají dodavatelské firmy Strabag, Porr a M-silnice ještě relativně dost času. Původně se mělo po nové silnici jezdit do konce příštího roku, na žádost zhotovitele byl ale termín zprovoznění o rok posunut na závěr roku 2023.

„Je to z objektivních důvodů,“ podotkla na začátku léta ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová. Harmonogram byl upraven zejména kvůli zdržením způsobeným zeminou kontaminovanou arsenem, pozůstatky ropné havárie z roku 1980 i kvůli prodloužení archeologického průzkumu.

Na nový obchvat obyvatelé Brodu čekají desítky let. Po průtazích s vyvlastněním jednoho z pozemků neústupného farmáře se začalo stavět na počátku loňského roku.

Více než čtyři kilometry dlouhá silnice spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice. Na stávající komunikace první třídy je napojí kruhové objezdy. Na trase bude jedenáct mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a jeden podchod. Obchvat má stát přijít na 1,6 miliardy korun bez daně.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Oprava trakčního vedení na železnici u Jihlavy se protáhne až do podvečera

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Žďárskou jedli v evropském parlamentu zdobí foukané secesní ozdoby

Čtyřmetrová jedle ze Žďáru nad Sázavou voní od úterý v Evropském parlamentu v Bruselu. Ozdobená je ručně vyráběnými...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOLEGA DO NÁSTROJÁRNY (27 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...