Stát přitvrzuje. Do boje o úložiště na Žďársku chce nasadit geology

  15:27aktualizováno  15:27
Kraví hora na Žďársku se zdá být lokalitou, kde by stát nejraději začal s geologickým průzkumem při hledání nejlepšího místa pro budování hlubinného úložiště jaderného odpadu. A to už letos. Proti průzkumům podloží se staví občanská sdružení.
Stát chce už letos zahájit geologické průzkumy pro budování hlubinného úložiště

Stát chce už letos zahájit geologické průzkumy pro budování hlubinného úložiště radioaktivního odpadu pod Kraví horou na Žďársku. Proti se staví občanská sdružení. Ilustrační snímek. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Konec přešlapování i roků vyjednávání s obcemi, kdy a kde začne geologický průzkum kvůli hlubinnému úložišti českého jaderného odpadu.

Stát teď zvýšil tlak na vesnice v lokalitě Kraví hora na Žďársku. Nejraději už letos by začal chystat vše potřebné, aby do hry vstoupili i geologové. Neveřejné projednání plánu se koná ve čtvrtek v Dolní Rožínce. Objeví se na něm i starostové sedmi obcí a zástupci občanských sdružení.

Státní úředníci už podnikli první a nečekaný krok. Přehodili vyjednávání ze Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) na státní podnik Diamo - konkrétně na jeho odštěpný závod GEAM v Dolní Rožínce. Ten dal počátkem roku žádost na ministerstvo životního prostředí (MŽP), aby průzkum Kraví hory povolilo.

Generální ředitel Diama Jiří Jež k tomu řekl, že neplatí, co SÚRAO dohodlo s obcemi při opatrném sbližování názorů. "Závazky správy úložišť vůči obcím se ale budeme vážně zabývat, budeme se snažit řadu z nich zohlednit," řekl Jež. Resort životního prostředí všechny připomínky posbírá a pak o celé věci rozhodne.

Vrty hluboké až kilometr se budou hloubit čtyři měsíce

Jak by mohl průzkum vypadat? Nejdřív bude potřeba vybrat dodavatele průzkumných prací. Pak se vytvoří tým. A lidé v polích občas potkají geofyziky s měřicí technikou. Teprve pak přijedou vrtné soupravy, které se dostanou do hloubky pěti set až tisíce metrů, jeden vrt potrvá čtyři měsíce.

Nastane samozřejmě i vypořádání s majiteli pozemků. "Stále platí, že do roku 2018 chceme vybrat dvě lokality, do roku 2025 pak finální," vysvětlil Jiří Slovák, vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště SÚRAO. A v roce 2065 má být úložiště hotové.

"Podle současných kalkulací má být jeho cena okolo 95 miliard korun, bude se v něm ukládat pouze český vysoce radioaktivní odpad především z jaderných elektráren, zlomek bude z průmyslu a zdravotnictví," vypočítal Slovák.

Rozčarování neskrývá Martin Schenk z Habří, místní části dotčené vsi Moravecké Pavlovice. Je členem občanského sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

"Stát pořád říkal, jak bude respektovat odmítavá stanoviska obcí. Je to nefér. Máme tady těžbu uranu, odkaliště, zásobník plynu a skládku odpadu. Proč další stavby?" ptá se.

Obce byly blízko dohodě, občanská sdružení to uťala

Rozpačitý, i když z jiného důvodu, je i starosta Stříteže Radek Štourač, kde by geology zajímalo bezmála šest kilometrů čtverečních, tedy zdaleka nejvíc ze všech obcí území Kraví hora.

"Byli jsme blízko rozumné dohodě se státem, která se rodila obtížně a pomalu. Udělali jsme maximum, aby z toho obce vytěžily co nejvíc. Ale přílišná aktivita na poslední chvíli od některých občanských sdružení to utnula," řekl.

"Bez průzkumu k úložišti nedospějeme a bez diskuse též ne. Před státem prostě stojí úkol najít vhodnou lokalitu, ale jak jej splnit?" načrtl úkol Slovák.

"Správa úložišť bude vždy zodpovědná za výběr lokality. Tlačí nás čas. Letos už opravdu potřebujeme, aby se připravilo všechno potřebné pro vstup geologů na jedno vytipované území. Taky platí nabídka kompenzace deset až dvanáct milionů korun pro celou lokalitu za rok průzkumu," řekl Slovák.

Podle starosty Štourače se GEAM chová tak, jak mu prostě umožňuje zákon. "Nedělá nic jiného. Sedmdesát procent lidí ze Stříteže bylo v anketě pro geologický průzkum. Přidávaly se další obce v lokalitě. A pak to padlo, když Bukov v referendu průzkum odmítl. Občanská sdružení vytvořila klamný dojem, že průzkum automaticky znamená výstavbu úložiště. Jenže tak to není," dodal Štourač.

Sdružení Nechceme úložiště Kraví hora čeká před čtvrtečním jednáním v Rožínce ještě cesta do Prahy, kde se zúčastní Dialogu o úložišti. Tam se bude mluvit i o chystané novele atomového zákona.

"Novela leží na ministerstvu průmyslu a obchodu. Shromažďujeme podpisy od starostů obcí ve všech sedmi vytipovaných lokalitách a vesnicích, které s lokalitami sousedí, a žádáme větší pravomoci obcí. Zatím máme podpisy 96 obcí z republiky a asi sedmnácti občanských sdružení a chceme je v Praze předat," poznamenal Schenk.

Lokalita Kraví hora na Žďársku.

Lokalita Kraví hora na Žďársku.

  • Nejčtenější

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Premium

Pád z koně i facka. Malý Bobeš se po 60 letech vrátil na místo natáčení

Po necelých šedesáti letech od natáčení se vrátil do Slavkovic Jiří Lukeš, který tam jako dítě vytvořil hlavní roli ve...

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz