Navržený ministr kultury Šmarda už má za sebe záskok do čela Nového Města

  12:07aktualizováno  12:07
Michala Šmardu ve vedení Nového Města na Moravě s největší pravděpodobností nahradí současný neuvolněný místostarosta Jaroslav Lempera. Stane se tak po Šmardově plánovaném odchodu na ministerstvo kultury, do jehož čela jej navrhl vicepremiér a stranický šéf ČSSD Jan Hamáček.

Dosavadní starosta Nového Města na Moravě a budoucí ministr kultury Michal Šmarda. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Dohodli jsme se na tom, že v případě mého jmenování do vlády bych dál nevykonával uvolněnou funkci. Tu by převzal Jaroslav Lempera,“ reagoval Michal Šmarda.

Zástupci sdružení Lepší Nové Město, ve které se pro komunální volby dali dohromady (a posléze je suverénně vyhráli) nezávislí kandidáti společně s ČSSD, se na tom dohodli v pondělí večer.

„Taková dohoda vzniká,“ potvrdil Lempera. Pořád však mluví raději v rovině teorie, protože Michal Šmarda se ministrem ještě nestal.

O konkrétních změnách a novém uspořádání vedení desetitisícového města však teprve budou jednat s ostatními zástupci koalice. Tu tvoří ještě Sdružení nezávislých kandidátů pro obce a KDU-ČSL.

Koalice souhlasí. I když zvažuje i funkci neuvolněného starosty

S nominací Jaroslava Lempery, který pracuje jako tajemník poslaneckého klubu ČSSD, nemá dlouholetý místostarosta Stanislav Marek (Sdružení nezávislých kandidátů pro obce) žádný problém, i když čekal jiné jméno.

Varianty nového uspořádání radnice v Novém Městě

  1. starosta Jaroslav Lempera, místostarosta Stanislav Marek, radní Michal Šmarda; bez neuvolněného místostarosty
  2. starosta Jaroslav Lempera, místostarosta Stanislav Marek, neuvolněný místostarosta Michal Šmarda, nebo Tomáš Krejčí
  3. neuvolněný starosta Šmarda, dva uvolnění místostarostové Marek a Lempera

Souhlasí také KDU-ČSL. „Byli jsme informováni, že Lepší Nové Město na uvolněnou pozici navrhuje Jaroslava Lemperu.

S tím nemám nejmenší problém,“ reagovala radní Helena Šustrová. „Předpokládám, že jednání o přesném uspořádání ještě povedeme,“ dodala.

Ve hře jsou celkem tři varianty, včetně jednoho docela nezvyklého řešení. „Michalu Šmardovi jsem navrhoval, ať se stane neuvolněným (tedy neplaceným, pozn. red.) starostou a udělají funkci druhého uvolněného místostarosty,“ zmínil Marek. „Stejně počítám s tím, že budeme věci řešit i nadále také spolu,“ dodal.

Stejně to vidí nový kandidát na starostu. „Bavíme se o tom, že by Michal Šmarda mohl být neuvolněným starostou a já bych se na plný úvazek věnoval radnici,“ potvrdil Lempera.

I když sám neví o žádném městě, kde by tento model fungoval, nevidí v tom problém. „Pořád budou ve vedení města dva lidé, kteří se té práci věnují naplno bez ohledu na pozici,“ řekl.

Budu rád, když se Šmarda na radnici vrátí, říká Lempera

V každém případě je jasné, že vliv na chod města si ponechá Šmarda i po přesunu do Nostického paláce, kde ministerstvo sídlí. Je starostou devět let a získal suverénně nejvíc preferenčních hlasů.

„Neplánuji tam být navždy. Až na ministerstvu skončím, pak bych se mohl vrátit na radnici naplno,“ řekl Šmarda. Proto nyní nejsilnější strana koalice hledala někoho, kdo bude ochotný „zaskočit“ v čele města na neznámo dlouhou dobu.

„Já k tomu přistupuji stejně jako Michal Šmarda k případné misi na ministerstvu. Budu rád, když se pak vrátí na radnici naplno,“ tvrdí třiačtyřicetiletý Lempera, který je rodilým „Novoměštákem“. Po gymnáziu vystudoval v bakalářském programu geodezii na ČVUT, je ženatý, má dvě děti.

Podle dalších variant by byl Šmarda alespoň radním, nebo neplaceným místostarostou.

„Je to samozřejmě primárně věc koalice. Těžko můžeme očekávat, že do toho budeme mluvit. Pozice starosty je však natolik důležitá, že bych očekával, že to bude práce pro uvolněného, tedy na plný úvazek. Varianta, že by si to pan Šmarda přihodil k ‚ministrování‘, není to, co bychom viděli jako ideální řešení,“ míní Miroslav Skalník, předseda novoměstské ODS, která je v opozici. Pokud by ale dosavadní starosta zůstal v radě, považoval by to dokonce za přínosné.

Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel:

Autor:
  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Kulturní událost roku v Jihlavě se blíží, na zimní stadion se vrátí Lucie

Už jen měsíc zbývá do hudební události roku na Vysočině. Zatímco loni kapela Lucie vyprodala velké hokejové arény,...

Archiváři vystavují poklady rodu, jehož historie sahá do 10. století

Brněnští archiváři a památkáři vydali na světlo několik pokladů z depozitářů věnovaných slavnému severoitalskému rodu...

Řidiči v Brodě si neoddychnou. Jedny uzavírky končí, začínají však jiné

V Havlíčkově Brodě začíná další uzavírka. Zahájeny budou práce na úpravě ulic Zahradnického a Wolkerova. Když si toto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz