Gazdík rozpustil Starosty a nezávislé v Třebíči. Kvůli Barákovi

  13:47aktualizováno  13:47
Poprvé v dějinách hnutí STAN jeho předsednictvo rozhodlo, že rozpustí některé ze sdružení na nižší úrovni. Primát získala Třebíč. „Nelze politiku stavět na nenávisti k jedné osobě,“ odůvodnil výjimečný krok lídr hnutí Petr Gazdík. Důvodem je osoba věčného kritika Jaromíra Baráka.

Opoziční třebíčský zastupitel Jaromír Barák. | foto: Město Třebíč

Jsou to už tradiční třebíčské půtky. Komunální politici místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!) téměř bez výjimky stojí zostra proti sobě. A nic si nedarují. Opravdu se nemají v lásce.

Třebíčští tento kolorit znají. O stupínek výš, na krajské úrovni, to ovšem bylo nevítané zpestření, které nakonec stálo Baráka místo na kandidátce pro krajské volby. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN), jehož byl Barák ještě minulý týden členem, totiž jde do krajských voleb společně s SNK ED. A ti si Pacala přizvali do výčtu jmen jako posilu.

„Být na jednom seznamu s Pacalem? V žádném případě. Má klientelistické vazby na vlivné podnikatele, pod jeho jménem se v Třebíči dělají nesmyslné investice,“ opakoval neúnavně stále dokola Barák, ještě počátkem roku lídr hnutí STAN v kraji. A snažil se Pacala z kandidátky vystrnadit.

Situace houstla, až vygradovala v dosud nevídaný krok, ke kterému sáhlo předsednictvo hnutí STAN poprvé ve svých dějinách. K rozpuštění oblastní organizace. Té třebíčské. Barák tak příkazem shora v hnutí skončil. A z pomyslného vítězství se může radovat jeho rival. Na kandidátce pro krajské volby zůstal.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala

„Je to naprosto skandální!“ reagoval Barák, kousavý kritik kdečeho a vlastně poměrně úspěšný politik na místní úrovni - jeho uskupení Třebíč občanům! bralo v posledních komunálkách tři křesla v opozičních řadách druhého největšího města na Vysočině.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík vše komentoval klidným hlasem. Přesto bylo patrné, že jeho míra trpělivosti s děním na Vysočině přetekla. A že je rád za pročištěný vzduch.

„Jedenáctičlenné předsednictvo se shodlo naprosto jednomyslně. Politika nemůže být založena na nenávisti k jednomu člověku,“ zdůraznil Gazdík v narážce na vztah Baráka k Pacalovi.

„Bereme to jako mimořádnou věc v napjaté situaci.“ A signál ostatním členům hnutí, za kterou mez nelze jít.

Podle Gazdíka jde o nesmyslné obviňování Pacala. „Které nejsou ti lidé (dnes už bývalí členové STAN v Třebíči - pozn. red.) schopni doložit. Snažili jsme se jim dlouhý čas vysvětlovat, že problém Třebíče se má řešit jen v Třebíči. Pokud proti místostarostovi cokoli mají, ať podají trestní oznámení, řeší to na zastupitelstvu. Ale ne výš, na kraji.“

Násilný převrat na krajském sněmu barákovcům nevyšel

A dodal, že si STAN velmi zakládá na spojenectví s Evropskými demokraty a nechce si na krajské ani celorepublikové úrovni kazit vztahy kvůli rozbrojům v jediném městě.

Hlavní impulz odstranit barákovce ze hry podle Gazdíka přišel poté, co se pokusili početně ovládnout nedávný krajský sněm STAN, kde se dolaďovala kandidátka. Tím si pod sebou paradoxně podřízli větev.

„Snažili se prosadit silově. To, co tam pan Barák předváděl, je styl politiky neslučitelný se zásadami STAN. Snažíme se spojovat, ne rozdělovat. On by se hodil spíše k Tomiu Okamurovi a k jeho vykřikovaným frázím,“ podotkl na adresu třebíčského „rebela“ Gazdík.

Podle prohlášení STAN navíc třebíčská organizace účelově nabírala před sněmem registrované příznivce a silově se snažila ovládnout i celou krajskou organizaci.

Jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED?

Barák k celé situaci několik dní mlčel. Prohlášení vydal až nyní. V něm zpochybnil způsob sestavování kandidátky do krajských voleb. Tvrdí, že se do ní nedemokraticky zasahovalo „shora“. A že byl jasný tlak podřídit vše ve prospěch spojenectví s SNK ED a „některými vlivnými podnikatelskými subjekty“. Přesné názvy firem neuvedl.

Barák si v prohlášení dále stěžuje, že na předložené kandidátce byl navíc v první pětce pouze jeden zástupce STAN. To ovšem Gazdík nevidí jako problém, podle něj je výčet jmen vyvážený. A lídr, starosta Pacova Lukáš Vlček, je ta nejlepší osobnost za STAN, která může do boje o křeslo hejtmana jít.

„Finální kandidátku zveřejníme po schůzce, která je příští týden,“ dodal Gazdík.

Za svůj konfrontační styl politiky se bude Jaromír Barák dokonce zodpovídat u soudu. Vlivný třebíčský byznysmen Richard Horký ho totiž žaluje za to, že si na jméně Horký a názvu jeho firmy TTS postavil předvolební kampaň a bral si je příliš často do úst (více čtěte zde).

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Každý film má udělat divákovi radost, říkával režisér Léta s kovbojem

Režisér Ivo Novák se narodil v Moravských Budějovicích.

Často reprízované filmy Fešák Hubert, Léto s kovbojem, Kam slunce nechodí... či seriál Dynastie Nováků. I pod nimi je...

Plány na planetárium padly, jihlavským astronomům by stačila dvojgaráž

Jihlavští astronomové si pořídili nový dalekohled.

Patnáct let od založení v úterý oslavila Jihlavská astronomická společnost. Od svého vzniku mají astronomové...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ PLÁNOVAČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj

Najdete na iDNES.cz