Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

  11:52aktualizováno  11:52
Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V současné chvíli se zdá, že upouští od opravy postupnými kroky. Místo toho se začíná přiklánět ke stavbě nové haly na současném místě.

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A podle plánů nového vedení magistrátu by tomu tak mělo být i nadále. Případnou stavbu nové haly na jiném místě totiž neřeší. | foto: Archiv MAFRA

Když na konci října podepisovali v Jihlavě zástupci čtyř politických subjektů koaliční smlouvu, dostali otázku, jak chtějí vyřešit rekonstrukci Horáckého zimního stadionu. Nynější náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Petr Laštovička (ODS) tehdy požádal o devadesát dní času.

Z této doby uběhlo sice jen něco málo přes dva týdny, ale už teď je zřejmé, že nové vedení magistrátu se pokusí jít zcela odlišnou cestou než jejich předchůdci.

„Nechtěl bych dělat předčasné závěry, ale čtyři roky jsme říkali, že preferujeme stavbu nového stadionu na stávajícím místě. A to je teď na stole a probírá se to. Salámovou metodu jsme měli jako ústupovou variantu, protože (v předchozí koalici - pozn. red.) nebyla vůle a nebylo zbytí,“ pronesl náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten jako jediný ze současné městské rady zasedal i v té předcházející.

„Salámová“ metoda byla slepou uličkou, tvrdí náměstek

„Takzvaná salámová metoda je pro mě slepou uličkou, zejména hned první krok, kterým je výměna střechy, má v sobě spoustu neznámých a problémů, které nemůžeme do budoucna znát,“ dodal Laštovička.

Horácký zimní stadion začala nová jihlavská „vláda“ řešit prakticky okamžitě po svém zvolení do vedení města. Zástupci koaličních stran se nad budoucností chátrající haly sešli hned po ustavujícím zasedání zastupitelstva.

Fotogalerie

Nová pracovní skupina, která byla posléze k celé problematice zřízena, pak začala znovu posuzovat veškeré možné cesty. A momentálně se jí jeví jako pro město nejpřínosnější pracovat s tím, že současnou halu nechá víceméně zbourat a na jejím místě postaví novou.

„Přemýšlíme o dvou variantách, jak dál postupovat,“ dodal bez dalších podrobností architekt a městský radní David Beke (ODS), který je členem pracovní skupiny.

Podle náměstka Petra Laštovičky bude o tom, jak radnice bude skutečně ohledně Horáckého zimního stadionu postupovat dál, rozhodnuto do slíbených devadesáti dnů.

Město, které je majitelem haly, ostatně tlačí čas. Platnost statického posudku na střechu, která ovšem byla několikrát prodlužována, končí v roce 2020.

Bude nutné přestěhovat Duklu, ale stadionu v okolí mají plno

Bývalý náměstek primátora a momentálně opoziční zastupitel Radek Popelka (ANO) je však vůči novému směru skeptický. Jako jeden z problémů vidí to, že bude potřeba najít azyl jak pro hokejovou Duklu Jihlava včetně všech mládežnických družstev, tak i pro místní oddíl krasobruslařek.

„Pokud pro ně někdo najde místo, tak proč ne? Ale bavíme se o tom, že zde dva roky nebude žádná umělá ledová plocha. Protože v tomto případě by nemohl fungovat ani malý zimáček vedle. To je cesta, kterou jsme už dávno prověřili. Proto jsme hledali nějaké náhradní řešení,“ vysvětluje Popelka, co předešlé vedení magistrátu přivedlo k variantě postupné rekonstrukce.

O tom, jak je složité sehnat v okolních městech volný čas na ledě, se letos v létě přesvědčil jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban. Ve chvíli, kdy hrozilo, že kvůli opravám střechy nebude možné trénovat v Jihlavě, narychlo sháněl volné kapacity na zimních stadionech v kraji.

„Nedokážu si představit, kde najdu zázemí pro 370 dětí a jeden profesionální klub. Například Havlíčkův Brod mi nabízel dvě hodiny za den,“ líčil své strasti se sháněním náhradní ledové plochy Ščerban, když se na konci září setkal s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výlov je pro rybáře srdeční záležitostí, ani dospat před ním nemohou

Vstávat časně ráno, brodit se v bahně a studené vodě, tahat sítě a kádě. To je jen zlomek toho, co musejí absolvovat...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz