Novým hlavním vývojářem Sportenu pro běžecké lyže je dlouholetý servisman české...

Novým hlavním vývojářem Sportenu pro běžecké lyže je dlouholetý servisman české reprezentace Vít Fousek, který je podepsaný pod úspěchy Lukáše Bauera. Běžky srovnatelné se světovou špičkou by chtěl s kolegy vyvinout do čtyř let. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Sporten chce do špičky, na vývoj lyží najal Banka i servismana Fouska

  • 2
Novoměstská firma se silným investorem v zádech má ambiciózní plán - mít do čtyř let na světové úrovni běžky a poté i sjezdové lyže. Vsadila proto na spolupráci s úspěšnými jmény. O vývoj lyží se nově starají mimo jiné Martin Petrásek, Vít Fousek nebo Ondřej Bank. Firma chystá i nový sortiment.

Proniknout do světové špičky v běžeckém a sjezdovém lyžování s pomocí nových týmů vývojářů, oživit pro zimní sporty historickou značku Artis a vyrábět i kolečkové lyže nebo horská kola.

Takové jsou plány nového vedení tradičního výrobce lyží Sporten. Pro MF DNES poprvé obsáhleji promluvil nový ředitel novoměstské firmy Vladimír Dušánek.

„Máme za zády poměrně silného investičního partnera, který nekoupil Sporten jako hračku, ale má zájem firmu rozvíjet,“ říká Vladimír Dušánek. „Máme sestavené nové vývojové týmy pro každý typ sortimentu,“ dodává.

Tento čtyřiapadesátiletý krizový manažer naposledy šéfoval výrobě a prodeji pneumatik skupiny Mitas v americké Iowě. „Můj úkol je přinést sem některé užitečné přístupy, metody, znalosti a zkušenosti z automobilového průmyslu,“ vysvětluje Dušánek.

K návratu do Česka jej přesvědčil právě nový majitel. Oba muži spolupracují už třináct let a znají se i ze světa lyžování.

Němec - podle aktuálního žebříčku magazínu Forbes jedenáctý nejbohatší Čech - vydělal přes 15 miliard korun na prodeji gumárenského holdingu ČGS, kam patřila i skupina Mitas. Jeho investiční skupina Consilium letos koupila také třeba většinový podíl výrobce laboratorní techniky BioVendor, investovala i do informačních technologií.

Do čtyř let chce mít Sporten závodní běžky na nejvyšší úrovni

Sporten je podle Vladimíra Dušánka v záplavě lyžařských značek specifický tím, že výrobně pokrývá prakticky celý sortiment lyží. Od běžek, u kterých historicky začínal, přes sjezdové a skokanské lyže, až po lyže pro akrobaty nebo jízdu v boulích.

Současnost novoměstského Sportenu

  • Stoprocentním vlastníkem tradiční firmy je od přelomu roku společnost ConsilTech Tomáše Němce. Ten si do čela firmy v červnu přivedl Vladimíra Dušánka.
  • Firma letos navýšila počet zaměstnanců na 194 lidí.
  • Její obrat se loni zvýšil ze 195 na 216 milionů korun při zisku (po zdanění) přes 20 milionů korun.
  • Loni vyrobil Sporten 96 tisíc lyží a snowboardů.

Plán je zaměřit se ještě víc na další rozvoj hlavně v klíčovém sortimentu. „Běžecký tým vede dvojice Martin Petrásek (bývalý reprezentant) a Vít Fousek (bývalý servisman české reprezentace), máme za cíl udělat lyže na nejvyšší úrovni pro světové závody do tří, čtyř let,“ plánuje ředitel.

„Jsem tu zatím krátce, ale s kolegy je dobrá spolupráce. V týmu s námi je i Pepa Kučera, který byl se mnou dlouhé roky v reprezentačním servisu. Známe se dobře, bude to spolupráce na opravdu vysoké úrovni,“ těší se Vít Fousek, který z Novoměstska pochází.

Připravit nové špičkové lyže je podle něj těžká cesta. „Ale jsem až mile překvapen, jak rychle to v určitých fázích postupuje,“ vyzdvihuje.

„Z praxe jsem si přinesl to, jak se lyže za určitých podmínek chová a funguje. Snažíme se přiblížit ideálu,“ vysvětluje Fousek, kterého v zimě čeká testování nového prototypu.

Klíčovým zákazníkem je švýcarský Faction, Rossignol váhá

U sjezdových lyží Sporten sází na spolupráci s Ondřejem Bankem, jenž loni ukončil kariéru, a s dalšími lyžaři, kteří pro firmu testují nové lyže. „V alpském lyžování může trvat pět až šest let, než se dostaneme do úplné světové špičky,“ říká ředitel.

V Novém Městě loni vyrobili přes 90 tisíc párů lyží a snowboardů, z toho však jen asi dvacet procent pod svojí značkou. Klíčovým zákazníkem je také švýcarský Faction, světová jednička ve freeridovém lyžování. Jeho smluvní jezdci včetně Čecha Daniela Hanky a prodejci ve středu ve Sportenu obhlíželi, jak vznikají lyže do volných terénů.

„Měli možnost se seznámit s materiály, procesem výroby i technologií, budou tak lépe rozumět svým lyžím a tomu, co od nich mohou očekávat,“ říká o spolupráci Vladimír Dušánek.

V Novém Městě pro Faction vyrobí asi 20 tisíc párů, spolupráce už trvá několik let. „Ze zákazníků občas někdo přijde a někdo odejde, například nyní se k nám vrací Alpina,“ prozradil Dušánek.

Naopak Rossignol s další spoluprací váhá. Z hlediska exportu se nově atraktivně jeví asijský trh i vzhledem ke dvěma příštím zimním olympiádám.

Prorazit chtějí s kolečkovými lyžemi, oblečením i horskými koly

Podle ředitele chce Sporten dál spoléhat na své know-how a dlouholeté zkušenosti s výrobou pro prakticky všechny renomované značky. Dál hodlá rozvíjet i svoji vlastní a navíc chce oživit legendární značku Artis.

Sporten hodlá prorazit nově také s kolečkovými lyžemi, které v létě testovali čeští lyžaři. Do roka by se měly objevit v běžném prodeji. Při letní exhibici si je vyzkoušely i biatlonové hvězdy jako Italka Dorothea Wiererová nebo Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Přidají se i čeští biatlonisté? „Zatím nespolupracujeme, mají smlouvy se současnými dodavateli,“ reaguje Dušánek.

Sporten chce vyrábět i karbonové lyžařské hole, připravuje i kolekci oblečení a zvažuje výrobu speciální řady horských kol. „Vycházíme z toho, že každý lyžař je většinou i cyklista. Pokud budeme mít výrobek na adekvátní úrovni, jsme schopni proniknout i do tohoto segmentu,“ tvrdí Dušánek.

Sporten si podle Dušánka po privatizaci prošel různými fázemi. „Všechna čest bývalému řediteli (Ján Hudák odešel letos v dubnu - pozn. redakce), že dokázal byznys udržet i v letech, které byly problematické pro všechny výrobce lyží, to se řadě firem nepodařilo. Na druhou stranu přišel čas se vydat trochu jiným směrem a dělat věci jinak,“ míní jeho nástupce.