Brněnská spalovna společnosti Sako zpracovává obsah z tisíců brněnských

Brněnská spalovna společnosti Sako zpracovává obsah z tisíců brněnských popelnic, ale i odpadky z Vysočiny nebo Olomouckého kraje. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Spor o spalovnu v Jihlavě sílí. Sdružení chce prosadit referendum

  • 0
Sdružení Společně pro Vysočinu odmítá stavbu spalovny, o níž se v Jihlavě hodně mluví. Shání 4 200 podpisů, aby vyvolalo referendum. "Zastupitelé se musejí řídit názorem občanů," říká předseda sdružení Matěj Man. Podle primátora však není vyhlášení referenda aktuální.

"Jak zjistit, co si o tom občané myslí? Kvůli tomu je referendum. Nejde o protest, naším cílem je nastartovat veřejnou debatu," zdůraznil. Man by rád odpady řešil "jinak než spalovnou".

Společně pro Vysočinu

Sdružení tvoří neformální skupina, která se nad problémem spalovny sešla. Požádali o finanční podporu a založili občanské sdružení. Nejde o politické uskupení a k uspořádání referenda je nevedou politické ani ekonomické zájmy. Jde o lidi, které mrzí, že politici dělají velké rozhodnutí a neptají se přitom na názor občanů. Zdroj: www.referendumjihlava.cz.

Aby zastupitelé města mohli referendum vyhlásit, potřebují aktivisté sehnat 4 200 podpisů lidí s trvalým bydlištěm v Jihlavě. "Zastupitelé se musejí řídit názorem občanů. Musejí se k tomu postavit magistrát i kraj. Chce to rozvířit to sedlé bahno a udělat informační převrat," pravil Man.

Referendum chce sdružení v případě úspěšného nasbírání podpisů uskutečnit o volbách na jaře nebo na podzim 2014.

Primátor: Referendum není aktuální

Podle jihlavského primátora Jaroslava Vymazala však jde o předčasné závěry.

"Referendum není nyní vůbec aktuální, protože se ještě neví, jestli bude v Jihlavě spalovna potřeba. Pokud ano, bude to chtít více informací o tom, co znamená fakt, že tu bude. A pokud se neschválí, tak nás bude zajímat, jaký to má dopad na občany. Až tohle všechno budeme vědět tak pak má smysl vypsat referendum. Nyní je to předčasné," okomentoval snahu sdružení primátor Jaroslav Vymazal.

Podle něho město dělá ohledně odpadů dost. "Zabýváme se tímto problémem dlouhodobě. Zvětšuje se počet tříděných komodit i míst, kde lze třídit," nastínil.

Podle zástupkyně města Renáty Kubištové, která se odpadovým hospodářstvím zabývá, mohou produkci odpadů ovlivnit jen občané. "Souhlasila bych s prevencí vzniku odpadů, ale tady město nemá žádné páky," vysvětlila.

Spalovna je přesto podle sdružení aktuální téma. "Má stát kolem tří miliard, což se projeví na cenách za odpady. Jihlava se proslavila tím, že má vyšší poplatky než třeba Brno," vyjádřil svůj nesouhlas Vladimír Havlíček z Jihlavy Helenína.

Sdružení má v plánu informovat a sbírat nutné podpisy i na koncertech, veřejných debatách, v petičním stánku a v ulicích. Jedna z prvních akcí, kde se dá podepsat, bude představení skupiny Otíňanka v jihlavské Restauraci Zezulkárna. To začne v pátek od 17:30 s podtitulem Hudbou k referendu.

Informací o spalovnách obecně, včetně diskutovaného jihlavského projektu, má sdružení Společně pro Vysočinu prý k dispozici dostatek. Jeho předseda Matěj Man se jim totiž profesně věnuje.

"Spalovnami se zabývám profesně. Znám v republice všechny, které nyní vznikají. Připomínkoval jsem je. Zajímám se o ně i na evropské úrovni. Byl jsem rovněž členem skupiny věnující se jihlavské spalovně. Mám přímý přístup k informacím," vysvětlil Man.

Sdružení reagovalo také na veřejné fórum Desatero problémů Jihlavy. "Na pátém místě lidé řešili omezení vzniku odpadů a zamezení vzniku spalovny," uvedl Man.

"I v průzkumu veřejného mínění řeklo sedm z deseti Jihlavanů, že spalovnu nechce," dodal. Upozornil, že toto zařízení bez skládky stejně nefunguje. "Britové přitom měli s tímto systémem problémy kvůli toxickému zinku," zdůraznil.

Ovzduší nad Jihlavou už kazí Kronospan

"Startujeme bio odpady a snažíme se udělat maximum. Budeme rádi, když nás navštívíte s nápadem i mimo referendum," reagovala vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Někteří oslovení Jihlavané se bojí zhoršení vzduchu kvůli spalovně. Podle nich stačí, že ve městě funguje dřevokombinát Kronospan. O tom, že má tento podnik na ovzduší vliv na celorepublikové úrovni a je na prvním místě ve vypouštění formaldehydu v Česku, informovala MF DNES před měsícem.

"Já bych pro spalovnu byl, pokud by fungovala na určité úrovni a byla položená tak, aby emise nešly do města. Třeba na stadionu Na Stoupách je cítit Kronospan, protože ten smrad jde do města," říká například hokejista Jiří Dobrovolný.