Stavbu firemních bytů hatí obchodní partner místostarosty Pelhřimova

  18:43aktualizováno  18:43
Jedna z pelhřimovských firem měla plán postavit byty pro své zaměstnance. Jenže záměr se začal komplikovat. Do hry vstoupil druhý zájemce, majitel stavební firmy a obchodní partner místostarosty. O pozemcích se má rozhodnout ve výběrovém řízení, o jehož čistotě původní zájemce pochybuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pelhřimovská společnost Conteg, která je jedním z největších výrobců rozvaděčů pro datová centra, zvažovala pro své zaměstnance postavit nové byty. Chtěla tak do města přilákat odborníky v oblasti informačních technologií. Pro svůj záměr si vyhlédla pozemky v pelhřimovské lokalitě Polní Dvůr. Oslovila radnici a pomalu se chystala, že s ní uzavře smlouvu...

„Víceméně jsme už byli dohodnutí. Ale teď nevíme, jak to vůbec dopadne,“ krčí rameny Vít Voláček, výkonný ředitel a spoluzakladatel společnosti Conteg.

Do hry se totiž vložil místní podnikatel a stavebník František Rod, který projevil zájem o tytéž parcely. Na jihozápadním svahu, odkud je výhled na celý Pelhřimov, chce postavit šest viladomů.

Zpočátku se zdálo, že se obě strany budou schopné domluvit a na pozemcích, jejichž celková výměra dosahuje zhruba osmi tisíc metrů čtverečních, budou stavět obě. Jejich plány se překrývaly přibližně o sto metrů čtverečních. Jenže pak František Rod své projekty přehodnotil.

„Pan Rod předložil návrh jiného uspořádání svých staveb, který byl v naprosté kolizi s Contegem,“ potvrdil na posledním jednání zastupitelstva Ladislav Med (ODS), místostarosta Pelhřimova pro majetkovou oblast.

Výběrové řízení Congent zvažuje. Nejsme spekulanti, tvrdí

„Oba záměry mají nějaké možnosti a představy. A i když jsme byli k dohodě blízko, ke kompromisu jsme nedospěli. Nevidím v tom nic špatného, bylo to běžné jednání,“ tvrdí Rod.

O budoucnosti parcel tak rozhodne výběrové řízení, jehož vypsání by měli příští týden zastupitelé schválit. Do něho se už bude moci přihlásit více zájemců než dosavadní dva. Zatímco František Rod svůj zájem potvrdil a výběrového řízení se zúčastní, společnost Conteg svou účast zvažuje.

„Ještě nevím, jestli do toho půjdeme. Nejsme spekulanti. Myslel jsem, že se normálně domluvíme,“ tvrdí výkonný ředitel firmy.

Hlavním kritériem má být cena. O tom, komu pozemky skutečně připadnou, nakonec rozhodne městská rada. A tady vidí část opozice problém. Rod je totiž obchodním partnerem Meda. Oba spolu více než deset let podnikali v oblasti stavebnictví. „Podnikal jsem s panem Rodem do roku 2010. A od té doby jsem s ním nepodnikal,“ uvedl na přímou otázku na posledním jednání zastupitelů místostarosta.

Místostarosta lhal, ve firmě je s Rodem jednatelem i nadále

Pohled do obchodního rejstříku však říká něco jiného. Med je od roku 2011 jedním ze dvou jednatelů a spolumajitelů společnosti Inveg. Tím druhým je právě Rod.

„Tu společnost využívám pouze já pro své potřeby, když jsem obchodoval se synem. Láďa je tam sice napsanej, ale v té firmě se nic neděje. Kdyby Inveg fungoval, Láďa tam nebude. Láďa ať dělá pořádně v Pelhřimově místostarostu a já budu dělat pořádně byty,“ tvrdí Rod.

„Je pravda, že jsem jednatelem Invegu, ale v té společnosti se nic neděje. Střet zájmů v tom rozhodně nevidím,“ doplňuje jej Med. O tom, že by své angažmá ve firmě kvůli práci na radnici vzdal, prý neuvažoval. „Nevím, kde můžu být za dva roky,“ uvedl.

„Mrzí mě, že nám pan místostarosta na zastupitelstvu lhal a výslovně řekl, že s panem Rodem už nepodniká. Kdyby přiznal, že je s ním spolumajitelem společnosti, která už nepodniká, bylo by to pro mě čistší,“ řekl opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který právě dotaz na spojení obou mužů položil.

V rozhovoru s redaktorem MF DNES místostarosta uvedl, že pro to, aby nebyl napadán ze střetu zájmů, nemusí při rozhodování o prodeji pozemků v radě hlasovat.

„Pořád si ale myslím, že výběrové řízení je nejlepší možnou variantou na jejich prodej. Navíc jsem rád, že prodáváme parcely v celku a za cenu obvyklou, a ne jen budoucí zastavěnou plochu, jak navrhovala v minulosti opozice. Přišli bychom tak o polovinu peněz,“ dodal Ladislav Med.

Narážel na nedávný prodej pozemků ve stejné lokalitě pro společnost Agrostroj. S návrhem, aby se prodaly pouze části na zastavění, tehdy přišel starosta František Kučera (ČSSD).

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Brod zbourá bývalý statek. Radní neví kdy, za kolik ani kdo to zaplatí

Bývalý statek na křižovatce ulic Masarykova a Ledečská kupuje město. To by v...

Radnice v Havlíčkově Brodě nechá zbourat bývalý statek U Vojtěcha. Nevyužívaný komplex budov loni město koupilo...

Žena si pořezala ruce a vypila čistič na okna. Zachránili ji policisté

Policisté Tomáš Pustina (vlevo) a Radek Pečiva z obvodního oddělení Hrotovice...

Zavolala na policii, že jí někdo chce ukrást auto, skutečnost ale byla jiná. Když hlídka dorazila na místo, našla...

Na havlíčkobrodském sídlišti Pražská brzy zaparkuje o desítky aut víc

Ilustrační snímek

Obyvatelé bytovek na havlíčkobrodském sídlišti Pražská snáze zaparkují. Město zde dokončuje budování nových parkovacích...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz