Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Josef Pavlík (vlevo). Vedle něj je náměstek Pavel Pacal z STAN.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Josef Pavlík (vlevo). Vedle něj je náměstek Pavel Pacal z STAN. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Soud zamítl žalobu náměstka hejtmana. Koalice na Vysočině se otřásá

  • 14
Okresní soud v Jihlavě zamítl žalobu náměstka hejtmana Josefa Pavlíka zvoleného za hnutí ANO na server Občasník. Žaloba se týkala údajně nepravdivého tvrzení o tom, že byl Pavlík členem Lidových milicí. Ani po prohraném sporu ale náměstek nechce rezignovat.

Rozsudek není pravomocný, Pavlíkův advokát se chce odvolat.

Už dříve náměstek hejtmana Josef Pavlík lhal, že nebyl před rokem 1989 v KSČ. Přiznal se až pod tíhou důkazů. Ani po dnešním rozsudku nehodlá rezignovat. „To v žádném případě. Rozsudek netvrdí, že jsem byl členem Lidových milicí,“ uvedl Pavlík.

Provozovatele serveru Miroslava Mareše výrok soudkyně potěšil. „Pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí. Krajská koalice začne padat. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím vypořádá,“ uvedl Mareš.

Pavlík podle něj zatajil část svého životopisu. „V lednu 1989 byl kandidátem na velitelské funkce v Lidových milicích,“ dočetl se Mareš v archivech. Získal i další dokumenty na téma Pavlík a Lidové milice. Před soudem se hájil sám a Pavlík mu má zaplatit 1 200 korun jako náklady řízení.

Podle soudkyně Martiny Chlupáčkové Pavlíkova žaloba vychází z práva každého člověka domáhat se ochrany své osobnosti. „Ale osoba, která vstupuje na veřejnou scénu, musí počítat s tím, že bude podrobena kontrole veřejnosti. Ta by měla být v demokratické společnosti prováděna mimo jiné nezávislým tiskem. Tím jsou i internetová média,“ uvedla soudkyně.

Na soud zřejmě nejvíc zapůsobilo slůvko „zřejmě“

Mareš podle soudu formuloval informaci o Pavlíkově členství v Lidových milicích tak, že „...lídr zřejmě zamlčel informace...“.

Miroslav Mareš u jihlavského okresního soudu. V ruce nese dokumenty, které podle něho mají dokazovat členství krajského náměstka Josefa Pavlíka v Lidových milicích.

„Žalovaný v článku nepoužívá hodnotící soudy a jím zveřejněná informace věrně popisuje existující realitu, totiž že žalovaný měl k dispozici dokument základní organizace KSČ, v němž je uvedeno, že Pavlík přijal ochotně a bez výhrad členství v Lidových milicích,“ doplnila Chlupáčková.

Nad slůvkem „zřejmě“ v rozsudku se pozastavil Pavlíkův obhájce Zdeněk Koudelka. „To znamená, když bude jakýkoliv výrok uveden slovíčkem zřejmě, že kdokoliv může tvrdit cokoliv. Potom je vyloučena soudní ochrana, znamená to odmítnutí spravedlnosti,“ uvedl obhájce.

Podle něj stále chybí klíčový důkaz, z něhož by vyplývalo, že lídr hnutí ANO vědomě souhlasil s členstvím v milicích. Pavlík už před časem pozastavil své členství v ANO kvůli této kauze.

Pro ODS by byla ideálním řešením personální změna

Šéf koaliční ODS na Vysočině Miloš Vystrčil očekává, že Pavlík pro sebe výrok soudu vyhodnotí a zvolí odpovídající řešení. A když ne on, tak hnutí ANO.

„Ideální řešení by pro nás bylo, že by provedli personální změnu,“ míní Vystrčil. Pokud ale Pavlík ani ANO nebudou nijak reagovat, zváží ODS setrvání v krajské koalici. Předtím si Vystrčil podrobně prostuduje znění Pavlíkovy žaloby i výrok soudu.

Ostatní koaliční strany, což je ČSSD a hnutí STAN, jsou vůči Pavlíkovi dlouhodobě shovívavější než ODS. „Sejdeme se předsedové koaličních stran a domluvíme se na dalším postupu. Je třeba se poradit. Zatím nechci nic předjímat,“ uvedl Petr Krčál, krajský šéf ČSSD.

Podobně mluví i náměstek hejtmana Pavel Pacal (STAN). „Počkáme si, až budeme mít oficiální vyjádření od soudu a rozsudek nabude právní moci. Pak se k tomu postavíme,“ sdělil Pacal. Pavlík má stále ještě podporu šéfa ANO na Vysočině Josefa Kotta.

Pokud mé členství soud potvrdí, rezignuji, slíbil loni Pavlík

Vše začalo tím, že několik dnů po loňských krajských volbách vyšlo díky Občasníku najevo, že Pavlík jako lídr ANO na Vysočině zatajil své členství v KSČ. Objevila se také informace o jeho možném členství v Lidových milicích.

Pavlík připustil, že své členství v KSČ v životopise neuvedl, ale prohlásil, že členem Lidových milicí nikdy nebyl a dokumenty citované na serveru označil za pochybné a nepravdivé. „Pokud by se mé členství během soudu potvrdilo, budu rezignovat,“ řekl Pavlík loni.

Na ustavujícím zasedání krajského zastupitelstva byl Pavlík zvolen náměstkem hejtmana s odpovědností za majetek a finance. Klub ODS reagoval tím, že pokud Pavlík a ANO uvedené skutečnosti nevyvrátí nebo situaci nevyřeší odchodem Pavlíka z krajské rady, opustí ODS krajskou koalici a navrhne odvolání Pavlíka z pozice náměstka hejtmana.

Krajský předseda ODS senátor Miloš Vystrčil už dříve uvedl, že Pavlík k vyvrácení podezření o svém členství v Lidových milicích nemůže udělat nic jiného než podat žalobu a nechat soud, aby rozhodl, zda byl, nebo nebyl členem milicí. To zastupitelům za ODS umožňovalo zatím zůstat v koalici.

Krajskou koalici na Vysočině tvoří sociální demokraté, hnutí ANO, ODS a STAN. Ve volbách vítězná ČSSD má v krajské vládě pět mandátů, hnutí ANO obsadilo dva a dvojblok ODS a koalice Starostové pro Vysočinu po jednom mandátu.