Téměř rok a půl trvá sanace území, do něhož během měsíce uniklo odhadem 90 tisíc litrů benzinu a nafty. I když se už v únoru zdálo, že se území severně od Havlíčkova Brodu podařilo po odtěžení více než 12 tisíc tun kontaminované zeminy vyčistit, stále se koncentrace škodlivých látek v půdě a spodní vodě objevuje a práce v omezeném režimu pokračují. Účet za ně bude brzy atakovat hranici 60 milionů korun.
Co odčerpali, zloději nevěděliProduktovodem společnosti Čepro, který zloději navrtali, proudí nafta i benzin, podle potřeb společnosti. Před každou dodávkou se potrubí chemicky čistí. „Obžalovaní tak vlastně ani nevěděli, jestli zrovna odčerpali naftu, nebo benzin,“ řekl soudce Jan Doležal. Je pravděpodobné, že některé várky si zloději sami znehodnotili. Nikdo totiž nevyčistil potrubí a hadice zařízení na odčerpávání pohonných hmot, které instalovali zloději. Vždy v něm zůstala původní přepravovaná látka. „Takže došlo ke smíchání nafty s benzinem a k jejich znehodnocení,“ vysvětlil soudce. |
Přesto čtveřice lidí, která tak rozsáhlé škody způsobila, do vězení nepůjde. Okresní soud v Havlíčkově Brodě sice uznal tři ze čtyř mužů vinnými z poškozování cizí věci, krádeže a ohrožování životního prostředí, všem však udělil podmínky na dobu čtyř let. Jestliže se během této zkušební doby dopustí prohřešku, půjdou na tři roky do vězení. U čtvrtého soud dokonce trestní stíhání podmínečně zastavil.
K tomu jim soud přičetl propadnutí věci a peněžitou náhradu škody. „Za odčerpané pohonné hmoty činí celkem asi 38 tisíc korun,“ uvedl soudce Jan Doležal. Oproti škodám na životním prostředí je to zanedbatelná částka.
Konečný účet za sanaci ještě není, blíží se 60 milionům
Společnost Čepro, které produktovod patřil, v soudním řízení po obžalovaných požadovala 42 milionů. Tyto nároky soud neuznal. Firmu odkázal do občansko-právního řízení.
„Částka 42 milionů korun není konečný účet za sanaci půdy. Je třeba vypočítat, kolik přesně práce stojí. A Čepru už více než 50 milionů proplatila pojišťovna. Spíše by se tedy mělo jednat o spor pojišťovny s viníky úniku,“ vysvětlil Doležal. Podle představitelů Čepra se škoda blíží 60 milionům korun.
Podmíněné tresty u obžalovaných obhajoval tím, že v minulosti nebyli souzeni a mají čistý trestní rejstřík. K činu se doznali a s vyšetřovateli spolupracovali. Popsali, kde sehnali potřebné vybavení a jakým způsobem se snažili pohonné hmoty odčerpat. Že mohou vážně poničit životní prostředí si podle soudce neuvědomovali.
Stíhání čtvrtého soudce podmínečně zastavil. Jak vysvětlil, nepodílel se přímo na navrtání potrubí, pouze si asi čtyřikrát přijel odčerpanou naftu nebo benzin načepovat.
Nafty v potoce si náhodně všimli chlapci, kteří si u něj hráli
Rozsudek dosud není pravomocný. Lhůtu na odvolání si ponechal státní zástupce. Ten navrhoval nepodmíněné tresty. „Zákonná trestní sazba nebyla nikterak vysoká, od jednoho roku do pěti let. Nejde o hrdelní zločin. I proto jsem zvolil podmínky,“ podotkl Jan Doležal.
Toho, že do přírody u Knyku uniká nafta, si v nedalekém potoce náhodně všimli tři chlapci před koncem roku 2013. Následné průzkumy ukázaly, že zloději navrtali produktovod společnosti Čepro, kterým proudí motorová nafta i benzin. A signalizovaly také rozsáhlé znečištění půdy a spodních vod (více o havárii čtěte zde).
Policie na jaře odhalila partu čtyř zlodějů z Chotěboře, kteří produktovod v listopadu 2013 navrtali a amatérsky sestrojeným odčerpávacím zařízením odtud odebrali tisíce litrů nafty. Jenže systém dostatečně neutěsnili a nafta měsíc unikala do půdy (o odhalení pachatelů jsme psali zde).