Podnikatel Karel Linha z Nové Říše se podle pondělního rozhodnutí soudu dopustil zločinu podvodu, za což dostal trest ve výši dva roky odnětí svobody s tříletým podmíněným odkladem.
„Myslel jsem si, že zvládnu všechno včas zaplatit,“ uvedl v závěrečné řeči Linha, kterého obhájkyně i soudce označili během hlavního líčení hned několikrát za neobratného podnikatele. „Mrzí mě, že jsem to nakonec nedokázal. A také je mi líto, že jsem svým jednáním ohrozil svoji rodinu,“ dodal zkroušeně.
Podle obžaloby si však musel být vědom hned v roce 2013 při podpisu smlouvy se společnostmi Icom transport a.s. a ČSAD Jindřichův Hradec, že s placením faktur bude mít problém.
„Jeho finanční situace byla totiž dlouhodobě špatná,“ uvedl státní zástupce Jan Kadlec, přičemž na důkaz svých slov zmínil celkem patnáct exekučních řízení vedených vůči Linhovi.
„Všechny se týkaly České správy sociálního zabezpečení,“ vysvětloval obžalovaný podnikatel.
Podnikatel se naučil žít na dluh, poznamenal soudce
Ani to ho podle soudce Zdeňka Chalupy neopravňovalo se domnívat, že bude moci s placením sociálního a zdravotního pojištění otálet. „Věděl, že má statisícové dluhy a nemohl si v žádném případě myslet, že mu správa sociálního zabezpečení počká,“ argumentoval. „Prostě se naučil žít v dluzích,“ uvedl na adresu obžalovaného.
Jedním z argumentů Linhy, proč nemohl faktury za odběr nafty a dalších pohonných hmot pro svoje podnikání v oblasti autodopravy zaplatit, byla údajně vysoká pokuta, kterou dostal v Rakousku.
„Musel počítat s tím, že motorová vozidla mají určitou životnost a bude potřeba si nechat rezervu na jejich opravu,“ odmítal přijmout jeho argumenty Chalupa.
K udělení nepodmíněného trestu však nakonec nesáhl. „Soud přihlédl k tomu, že jde o prvotrestaného pachatele, který se trestného činu dopustil v nepřímém úmyslu. Tudíž zvlášť přísný trest není nutný,“ vysvětloval soudce, proč se držel při spodní hranici trestní sazby.