Bývalý elitní policista souzený za vydírání se u výpovědi rozbrečel

  15:56aktualizováno  15:56
Nekonečný příběh připomíná proces s bývalým elitním policistou Martinem Foltýnem, který měl podle obžaloby před pěti lety vydírat veterináře Miloše Kucharoviče z Velkého Beranova na Jihlavsku. Případem, v němž jsou obviněni i Roman Motičák a Zdeněk Zapletal, se soud v Jihlavě zabývá už počtvrté.

Bývalý policista Martin Foltýn (vlevo) společně se svým obhájcem Radkem Ondrušem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loni v létě sice soudce Zdeněk Chalupa znovu poslal Foltýna s Motičákem na tři, respektive pět let do vězení, ale brněnský krajský soud jeho rozhodnutí opětovně zrušil a vrátil zpátky k novému projednání.

„Navíc nařídil, aby o věci rozhodl senát v jiném složení,“ vysvětlila při zahájení hlavního líčení soudkyně Tereza Jedličková, proč dostala kauzu Foltýna a jeho společníků na starosti.

Trestných činů se měli obžalovaní dopustit od srpna do září 2011. Organizátorem vydírání kvůli údajnému dluhu byl podle policie Motičák, na jehož popud přišly celkem tři vyděračské ataky.

Nejprve byl Kucharovič vylákán do lesa poblíž Luk nad Jihlavou, kde ho spoutali a mučili maskovaní násilníci. Potom dostával on i jeho blízcí anonymní výhružné dopisy a u jeho domu se objevily nefunkční granáty. Nakonec mu útočník zapálil vchodové dveře do jeho stavení.

Foltýn se přiznal jen k zapálení dveří v opilosti

Osmatřicetiletý Foltýn se přiznal jen k poslednímu skutku, u nějž ho zadržela zásahová jednotka. „K ostatním nemám co říct,“ tvrdil nyní u soudu.

Žhářského útoku se navíc podle svého tvrzení dopustil v opilosti. „Ten den jsem byl u Motičáka na oslavě narozenin. Nabídl mi pomoc s rodinnými problémy - jako skutečný přítel,“ vysvětloval, kvůli čemu se rozhodl Motičákovi „odvděčit“. Zároveň se dušoval, že Zapletala, jenž ho do Velkého Beranova přivezl, o svých záměrech neinformoval.

Dveře Kucharovičova domu prý chtěl původně jen postříkat barvou, ale žádnou doma nenašel. Proto sáhl po benzinu, který nakonec i zapálil. „Byl jsem opilý, nebyl jsem schopen racionálně uvažovat a jednání tomu odpovídalo. Musel jsem se chovat jako úplný blbec,“ kál se Foltýn. K útoku ho údajně přimělo také to, s čím se mu měl svěřit Motičák. „Řekl mi, že Kucharovič sexuálně napadl jeho družku,“ uvedl.

To však jeho kumpán okamžitě vyvracel. „Nejsem si vědom, že bych mu něco podobného tvrdil. Stejně jako jsem nikdy nikomu neřekl: Běž mu něco udělat... Kdybych chtěl, vyřídil bych si s panem Kucharovičem všechno osobně a nehledal bych na to lidi,“ prohlásil dvaačtyřicetiletý recidivista Motičák, jenž si nyní odpykává osmiletý trest za podvod a k soudu ho přivedla eskorta.

Obhájce chce předvolat i psovoda. Kvůli způsobilosti jeho psa

Foltýn, který po zadržení strávil přes dva roky ve vazbě, v pondělí vypovídal více než dvacet minut ­- a v závěru už připravené prohlášení převyprávěl hodně emotivně.

„Přišel jsem úplně o všechno, ale podařilo se mi zase začít nový život,“ vykládal přerývavým hlasem a odložil i brýle, aby si otřel slzy. „Založil jsem novou rodinu, jsem s jedenáctiměsíčním synem na rodičovské dovolené a další dítě čekáme na začátku příštího roku,“ hlesl.

Kucharoviče však přiměl jeho výstup jen k trpkému úsměvu. I když se nejdříve nechtěl vyjadřovat, nakonec Foltýnův projev přece jen komentoval: „To byl výsměch,“ kroutil hlavou při odchodu ze soudní síně.

Líčení by mělo pokračovat v úterý výslechem dalších svědků. Foltýnův obhájce Radek Ondruš si nyní vyžádal například i předvolání policejního psovoda kvůli pochybnostem, jestli byl služební pes způsobilý identifikovat nalezené pachové stopy.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Odmala chodila do garáže, teď pořádá motoristickou show v léčebně

Veronika Vošická Buráňová, osmadvacetiletá krajská koordinátorka BESIP, pořádá...

Dívky a mladé slečny obvykle sní o tom stát se herečkou, modelkou nebo zpěvačkou. Osmadvacetiletá Veronika Vošická...

Kůrovec omezuje i houbaře, ve zbylých lesích se pletou strojům při těžbě

Zbytky lesů na Vysočině jsou plné těžké techniky, která se snaží likvidovat...

Lesů je letos na Vysočině zase o velký kus méně, ale houby rostou. Houbařské sezona se opět potkává s likvidováním...

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz