Soud zastavil výstavbu bytů v Jihlavě, zájemci musí hledat nové bydlení

  11:53aktualizováno  11:53
Stavba nových bytových domů v Jihlavě s názvem Rezidence Vrchlického se zastavila. Investor se rozhodl, že klientům vrátí rezervační poplatky na rozestavěné byty. Činí tak na popud předběžného soudního opatření v souvislosti s krachem stavební firmy PSJ. Klienti si musí hledat nové bydlení.

Takto podle vizualizace měla po dokončení stavby vypadat Rezidence Vrchlického v Jihlavě. Stavební práce ale byly nyní zastaveny, developer ruší rezervace a vrací zájemcům již zaplacené částky. | foto: Archiv PSJ

Paní Pavla z Jihlavy dostala společně s manželem minulý čtvrtek e-mail, že společnost Rezidence Vrchlického, u níž měli zaplacený rezervační poplatek na výstavbu nového bytu, stejnojmenný projekt pozastavuje.

„Byl to pro nás docela šok,“ říká Pavla. Pro mladou rodinu šlo o nepříjemné překvapení, protože s bytem počítala.

„Znamená to teď pro nás, že si musíme najít jiné bydlení. Některé nabídky, o které jsme se už mohli dříve zajímat, dnes nejsou. Takže začínáme hledat od začátku,“ vykládá žena, která se s manželem těšila na byt, k němuž měla mít i garážové stání pro auto.

Společnost Rezidence Vrchlického o pozastavení projektu informovala širší veřejnost v pondělí tiskovou zprávou.

„S politováním musíme konstatovat, že jsme nuceni pozastavit stavební činnost na projektu Rezidence Vrchlického a rovněž odstoupit od uzavřených rezervačních smluv. Uhrazené rezervační poplatky budou klientům vráceny,“ uvedl Miroslav Fuks, mediální zástupce investora.

Fotogalerie

Zároveň dodal, že vybrané rezervační poplatky firma klientům vrátí na bankovní účet a částku jim zvýší o dvouprocentní úrok.

Předběžné opatření si u soudu vymohla V Tower Prague

Podle vyjádření společnosti je příčinou pozastavení projektu předběžné opatření, které si u soudu vymohla společnost V Tower Prague. Na jeho základě bylo dočasně omezeno nakládání s pozemky projektu. Firma V Tower Prague nechala podle Fukse v katastru nemovitostí zaplombovat nemovitosti a pozemky Rezidence Vrchlického.

„Společnost Rezidence Vrchlického disponuje pro účely bankovního financování právním posouzením, které potvrdilo zákonnost všech dříve provedených kroků. Podala proto odvolání proti předběžnému opatření,“ sdělil Fuks.

Nejedná se o první trable spojené se stavbou bytových domů na místě někdejších kasáren. Společnost Rezidence Vrchlického byla totiž součástí holdingu PSJ.

Podle Fuksova vyjádření pro ČTK z loňského listopadu však akciová společnost PSJ nemá ve firmě Rezidence Vrchlického žádný majetkový podíl. Byla jen generálním dodavatelem její stavby.

Jakmile se však PSJ dostala do ekonomických problémů, práce se zastavily. „Tehdy jsme dostali na výběr, jestli chceme vrátit zálohu, nebo jestli chceme prodloužit smlouvu. Nic jiného jsme ale neměli, ani jsme o ničem nevěděli, tak jsme si nechali smlouvu prodloužit. A když na staveniště nastoupila nová firma, měli jsme stále naději, že se byty postaví,“ přiblížila paní Pavla.

Novou společností, která letos v lednu staveniště po potápějícím se PSJ převzala, byla firma Geosan Group.

Stavba v Jihlavě se nerozeběhne dřív, než za půl roku

„Především díky předběžnému opatření soudu v nakládání s nemovitostmi investor přes veškerou snahu nesplnil svoji povinnost a nedoložil financování projektu, proto jsme se rozhodli přerušit veškeré stavební práce. Podmínky přerušení výstavby v současné době řešíme s investorem tak, aby byly minimalizovány možné škody a byly zajištěny bezpečnostní podmínky na staveništi,“ uvedla mluvčí společnosti Geosan Vlasta Končelová.

Společnost Rezidence Vrchlického vyjádřila naději, že se výstavba bytů v budoucnu ještě rozběhne. Nebude to však prý dříve než za půl roku, kdy by mohlo padnout finální soudní rozhodnutí v celém sporu.

„Velice nás mrzí, že tato situace nastala. Než vystavovat naše klienty nejistotě a čekání, které sami svými kroky či vůlí nijak nezkrátíme, jdeme raději cestou pozastavení projektu,“ konstatoval Fuks.

Firma Rezidence Vrchlického má rozestavěné bytové domy s více než 60 byty, rezervováno je podle mluvčího přes 70 procent.

Staveniště v Jihlavě má být zajištěno tak, aby se tam minimalizovaly škody a aby tam byla zajištěna bezpečnost.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Hlavní silnici u Žďáru podjedou cyklisté tubusem, stavba omezila provoz

Spojnice Karlína s Žižkovem. Od roku 1953 tudy chodili dělníci z Žižkova do...

Stavba cyklostezky mezi Žďárem nad Sázavou a jeho místní částí Stržanovem omezila provoz na silnici I/37. Kvůli větší...

Řidiči na Vysočině popíjeli, nadýchali 3 a 2 promile

Ilustrační snímek

Se dvěma opilými řidiči měli v pátek co do činění policisté na Vysočině. V Křižanově nadýchal 63letý 3,11 promile, v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Najdete na iDNES.cz