Okrádali mě zaměstnanci, omlouval jihlavský restauratér u soudu dluhy

  8:20aktualizováno  8:20
Radniční restauraci v centru Jihlavy provozoval Lukáš Fiala přes patnáct let. Přišel o ni kvůli dluhu na nájemném. U soudu v pondělí vysvětloval milionové daňové úniky, za něž mu hrozí až osm let vězení. Skomírající restauraci v centru nepomohl Jihlavy ani televizní pořad Ano, šéfe! Zdeňka Pohlreicha.

Jihlavský soud řešil dluhy, které zbyly po bývalém provozovateli Radniční restaurace v centru. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radniční restaurace bývala výkladní skříň gastronomie v centru krajského města. Jenže v televizní show si udělala ostudu. Tehdejšího provozovatele Lukáše Fialu v té době trápily kupící se dluhy a otázka, jak podnik postavit na nohy.

U soudu Fiala vysvětloval i další problém. Za roky 2007 až 2010 měla společnost Dinas, ve které byl Fiala jednatelem a která restauraci s diskotékou a kavárnou provozovala, připravit stát na DPH a na dani z příjmů celkem o 1 952 421 korun.

"Nerozumím tomu, účetnictví jsem vedl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Veškeré příjmy byly zaneseny v účetnictví," hájil se u soudu Fiala, dnes šestapadesátiletý invalidní důchodce, který popsal celý systém účetního fungování restaurace od platby zákazníků přes pohyb zboží až po evidenci.

Firmu prý okrádali zaměstnanci

Podle něho firma stát na daních obrat nemohla, protože byla ve ztrátě. Snažil se soudu vysvětlit, že ve firmě s dvaceti zaměstnanci docházelo k velkým provozním ztrátám.

Dluh za Radniční

Za roky 2007 až 2010 společnost Dinas podle obžaloby připravila stát na DPH o 875 761 korun a na dani z příjmů o 1 076 660 korun. Celkem tak stát na daních měla společnost Lukáše Fialy připravit nejméně o 1 952 421 korun. Hrozí mu za to až osm let vězení.

Manka prý byla hlavně v kuchyni. "Kuchaři nás přesvědčovali o tom, že se hodně jídla vyhazuje. Co se neprodalo, tak se totiž muselo podle hygienických norem vyhodit," řekl Fiala.

Přesnou evidenci množství nespotřebovaného jídla prý v restauraci nevedli. Jen masa se však podle něho měsíčně vyhodilo 100 až 200 kilogramů.

Z jeho výpovědi před soudem byla znát bezradnost s vedením podniku. "V oboru jsem skoro celý život dělal, ale ne kuchaře, tak jsem tomu až tak nerozuměl," vypovídal Fiala.

"Buďto si kuchaři suroviny odnášeli, rozprodávali je nebo byli spřažení s číšníky, jinak si to nedokážu vysvětlit," dodal.

A popsal i další "finty" bývalých zaměstnanců, kteří se podle něj obohacovali na úkor podniku. "K dennímu menu jsme měli pro zákazníky sifon zdarma. Číšníci ale začali sifonem plnit prázdné lahve od bonaquy a pak je bez účtenky podávali zákazníkům. Peníze šly do jejich kapsy," uvedl Fiala.

Na ztrátu restaurace podle něho měly vliv i vysoké provozní náklady způsobené zastaralým vytápěním a vzduchotechnikou. Ani tato slova však nevysvětlila soudu obvinění, že Fiala měl před státem zamlčet milionové příjmy.

Podle státního zástupce zjištěné rozpory v účetnictví jsou natolik velké, že k nim z důvodů, které uváděl Fiala, nemohlo dojít.

Fialovi jako jednateli firmy za přečin zkreslení údajů o hospodaření a zločin zkrácení poplatku daně hrozí až osm let za mřížemi. Není to přitom jediná pohledávka, která za jeho podnikáním zbyla.

Půjčka městu

Městu jakožto pronajímateli prostor společnost Dinas dodnes dluží 1,62 milionu korun. "To je součet částek za neuhrazený nájem restaurace, zábory veřejného prostranství, správu budov či pokuty do ekofondu," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis.

Fiala přitom u soudu připomněl, že vybudování Radniční restaurace s kavárnou a podzemní diskotékou bylo možné jen díky dvanáctimilionové půjčce. Tu městu poskytla jeho žena Květuše, která v restituci získala majetek v hodnotě asi 27 milionů.

"Dvanáct milionů jsem uvolnila na dostavění Radniční restaurace, peníze jsem půjčila městu," vypověděla na policii žena Lukáše Fialy, která pak ve společnosti pracovala jako provozní. Později převzala i účetnictví.

Podle mluvčího radnice Tulise město investici do vybudování restaurace už někdejšímu provozovateli vrátilo.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Je to Mirek? Není moc tlustý? ptal se sám sebe autor Donutilovy busty

Podle Miroslava Donutila se busta, jejíž finální verzi viděl až při samotném...

Oblíbený filmový a divadelní herec a bavič Miroslav Donutil dostal ke svým čtvrtečním 68. narozeninám od přátel,...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Další z rubriky

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Populace tloustne, vidí nemocnice. S obézními pacienty pomáhají i hasiči

Hasiči jeřábem zvedli k oknu přípojný vozík za auto. Pacienta přeložili na...

Obézních přibývá a problémy s nimi zažívají i nemocnice na Vysočině. Nejenže je s takovými lidmi obtížná manipulace,...

Stavbu bytů v jihlavské Rezidenci Vrchlického oživila firma z dálnice

Původně byla generálním dodavatelem stavby společnost PSJ. Ta však řeší...

V Jihlavě se znovu rozběhly práce na stavbě Rezidence Vrchlického. Zakázku po společnosti PSJ, která je v úpadku,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz