Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

V soudní válce starostů Fryšavy o kanalizaci se objevila záhadná smlouva

  17:06
Kolik verzí dohody o zkrácení záruční doby existuje? To je otázka, kterou bude muset vyřešit žďárský okresní soud v kauze Fryšava. Obžalovaným je bývalý starosta obce Josef Fiala. Ve sporu jde o stavbu kanalizace, záruční lhůty a celkem třicet milionů korun, které by obec mohla vracet.

Před žďárským soudem stanul bývalý starosta Fryšavy pod Žákovou horou Josef Fiala (vlevo). | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Fryšavu podle obžaloby Fiala poškodil právě tím, že před lety podepsal s firmou budující ve vsi kanalizaci a čistírnu odpadních vod (ČOV) dohodu o zkrácení záručních dob na dodané dílo.

Za to teď obci reálně hrozí, že bude muset vracet část dotace, kterou na stavbu získala. Společně s penále jde o sumu, která se blíží třiceti milionům korun. To je pořádná „darda“ pro vesnici s 350 obyvateli.

Zkrácení záruční doby u celé investice odsouhlasili zastupitelé Fryšavy v roce 2013. K tomuto kroku se rozhodli z jediného důvodu. Obec neměla dostatek peněz, aby zaplatila veškeré vícepráce, jež při stavbě vznikly.

Proto Fiala v říjnu 2013 sepsal se stavební společností Insta CZ, která kanalizaci a ČOV budovala, dohodu.

Firma se v ní zavázala, že si nebude účtovat 1,5 milionu korun za vícepráce. Plus Fryšavě odpustí dalších 1,2 milionu korun za úroky z půjčky, kterou si obec u Insty vzala. Protihodnotou bylo právě zkrácení záruční doby u stavební části celé investice z deseti let na polovinu.

Záruku na technologii zastupitelé údajně neřešili

Takovéto znění dohody schválili i zastupitelé. „Diskutovali jsme to a shodli jsme se na tom, že na těch stavebních věcech by se toho nemělo tolik poškodit. Byli jsme ve vážných problémech, obec neměla na zaplacení svých pohledávek, tak jsme to odsouhlasili,“ potvrdil před soudem tehdejší místostarosta Jiří Humlíček.

O co ve Fryšavě jde

  • Starosta Mojmír Humlíček podal v lednu 2015 trestní oznámení na neznámého pachatele a také podnět finančnímu úřadu.
  • Spor s minulým vedením obce v čele s dlouholetým starostou Josefem Fialou se týká údajných chyb při výběrovém řízení na dodavatele kanalizace a čističky, při samotné stavbě či stanovení výše stočného.
  • Fryšavská stavební „akce století“ za 50 milionů začala v roce 2009, obec získala dotaci ve výši 37,5 milionu korun. Necelých 15 milionů však bude muset zřejmě vracet a zaplatit i stejně vysoké penále.

„Z mého pohledu to bylo výhodné,“ pronesl Jan Sláma, jeden ze členů zastupitelstva.

Jenže v písemném provedení, které zhruba o rok později našel Fialův nástupce ve funkci Mojmír Humlíček, se píše nejen o zkrácení záruky na stavební objekty, ale také na technologickou část. A to konkrétně ze šesti let na čtyři.

„Našel jsem originál dohody a také i nějakou kopii. Byly v naprosto shodném znění,“ uvedl Mojmír Humlíček.

Podle jeho názoru nelze na tuto dohodu nahlížet jako na platnou, neboť v tomto znění ji zastupitelé nikdy neschválili. To potvrdili ve svých výpovědích i všichni ostatní.

„O technologii jsme se odmítli bavit. Řekli jsme, že tam se může cokoliv stát. Proto jsme nechtěli záruční dobu zkracovat,“ zmínil také exmístostarosta Jiří Humlíček.

Který dokument je ten pravý, bude muset rozhodnout soud

Kdy se tedy v dohodě objevila zkrácená záruka u technologie? To podle svých slov netuší ani obžalovaný Fiala. U soudu se od začátku hájí tím, že o této klauzuli vůbec nevěděl. Prý se o ní dozvěděl až asi po roce.

Před žďárským soudem stanul bývalý starosta Fryšavy pod Žákovou horou Josef...

„Muselo dojít k nějaké machinaci. Ta dohoda byla sepsaná na třech stranách a muselo dojít k záměně toho středního listu,“ hájil se exstarosta u soudu ještě na počátku září.

V tomto týdnu však překvapil celou jednací síň. Popsal totiž situaci odlišně. Když si poté, co už ve funkci skončil, vyžádal od stavební společnosti kopii dohody, přišel mu údajně do e-mailu ofocený dokument, v němž byla záruka na technologie v plné výši. Tedy na šest let.

„Zašel jsem do našeho archivu. Tam jsem vzal originál dohody, který jsem ofotil a poslal. Jeho text jsem nijak nestudoval,“ popsal celý proces Jan Všetička, současný finanční a obchodní ředitel firmy.

„A mně ze společnosti Insta CZ přišel dodatek ve správném znění,“ stál si za svým Fiala.

Soudce Jiří Večeřa následně vyzval Fialu, zda by mu nemohl tento dokument předložit. „U sebe jej nemám. Ale měl by být založený ve spisu,“ odpověděl mu obžalovaný.

„Já jsem ten spis dvakrát pečlivě pročítal a dělal si seznam, ale nikde jsem ho tam neviděl. Není ovšem vyloučeno, že je to někde v příloze. Proto bych vás pro jistotu poprosil, zda byste nám ten dokument nemohl do pěti dnů doručit,“ požádal soudce.

To, který z dokumentů bude uznán jako autentický, je důležité i pro budoucnost obce. Pro ni by bylo vůbec nejlepší, kdyby soudy (v případu je vedeno několik řízení - pozn. redakce) rozhodly o tom, že dohoda není vůbec platná, protože ji zastupitelstvo odsouhlasilo v jiném znění. V ten moment by měla Fryšava větší naději, že by nemusela platit milionovou pokutu a penále.

Soudní líčení s Josefem Fialou bude pokračovat 12. listopadu.

Bývalý starosta Fryšavy stanul před soudem:

3. září 2018

  • Nejčtenější

Na Třebíčsku zemřel motorkář. Srazil se v zatáčce se třemi auty

U dopravní nehody u obce Čechtín na Třebíčsku zemřel v neděli odpoledne motorkář. V zatáčce se srazil postupně se třemi...

Newyorčané trumfují v NHL s ruskými gólmany. I díky grilovačce, říká Škarek

V play off NHL už zbyly jen čtyři nejlepší týmy. Na koho byste vsadili? Nabízejí se Tampa Bay Lightning a Vegas Golden...

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

U Velkého Meziříčí bouraly tři vozy, D1 na Prahu hodinu a půl stála

Dopravu na dálnici D1 u Velkého Meziříčí komplikoval ráno střet tří automobilů. Na 139,5 kilometru nabourala dodávka do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na náměstí v Telči kdosi zničil hnízda jiřiček, pachatele hledá policie

V podloubí historického náměstí Zachariáše z Hradce v Telči někdo zničil pět hnízd jiřiček. Pravděpodobně je strhl a...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Část nových tratí pro bikery na Žďársku uzavřela těžba kůrovcového dřeva

O další atrakci se rozšířilo údolí pod vírskou přehradou na Žďársku. Vznikly tam dvě speciální tratě pro bikery....

Na Třebíčsku zemřel motorkář. Srazil se v zatáčce se třemi auty

U dopravní nehody u obce Čechtín na Třebíčsku zemřel v neděli odpoledne motorkář. V zatáčce se srazil postupně se třemi...

Výstava má zahájit novou éru zámku v Brtnici, Španěl stále jedná s kupci

Zahájením nové éry zámku v Brtnici na Jihlavsku je výstava obrazů Hudba v obrazech, obrazy v hudbě v zámeckém Hudebním...

Otevření obchvatu Brodu se kvůli ekologické zátěži i nálezům o rok posune

Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu nabrala výrazné zpoždění. Jezdit se po něm začne o rok později, než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...