Kristus je zpět v jeskyni na Křemešníku, vypadá jako tři dny po smrti

  • 0
Na své původní místo do jeskyně na Křemešníku u Pelhřimova se vrátila plastika Ježíše Krista. Betonovou sochu vážící přes půl tuny stěhovalo pět mužů. Dílo prošlo restaurátorským zásahem v ateliéru Jaroslava Bendy. Uměle vytvořenou jeskyní končí křížová cesta u poutního kostela Nejsvětější Trojice.

Plastiku Krista vytvořil za první republiky sochař Antonín Bílek, což je bratr slavného grafika Františka Bílka. Socha je odlitá z betonu, kvůli své vysoké hmotnosti je v pase rozdělená na dva díly. I tak hlavová část váží kolem 400 kilogramů a nohy přibližně 150 kilogramů.

Od své první instalace nebyly socha ani Boží hrob restaurovány. Až nyní je město Pelhřimov nechalo opravit.

„V Božím hrobě bylo naváté lupení, zatékalo tam. Tělo zarůstalo mechem, barvy nebyly už vůbec vidět a ulomeno bylo i několik prstů a lilie kolem hlavy,“ vyjmenovává restaurátor Jaroslav Benda, v jehož péči se plastika nacházela od prosince.

Poslední restaurátorské práce v ateliéru dělal ještě minulý týden v pátek. Plastiku musel celou očistit, setřít původní nátěry, domodelovat chybějící části a pak pokrýt barvou.

Lidé, kteří se na Křemešník nyní vypraví, uvidí plastiku tak, jak ještě nikdy v minulosti.

Kristus v nadživotní velikosti má hnědé vlasy, na těle je viditelná krev vytékající z ran a namodralé zabarvení těla má navozovat pocit, že je Ježíš třetí den po smrti. „Byl to záměr, protože on vstal třetí den z mrtvých. Proto ty promodralé části na jeho těle,“ připomíná Benda.

Auto se až k hrobu nedostalo, pomoci musely silné svaly

Opravy se dočkal i samotný kamenný Boží hrob. „Rozebrali jsme celé průčelí a znova poskládali a zaspárovali. Na celé vrchní části se udělala odizolovaná betonová skořepina a dvě vodoteče, aby voda neprotékala dovnitř,“ říká Milan Holý z kamenosochařství v Humpolci.

Právě on měl na starosti i samotný transport sochy zpět na její místo. Na pomoc si řemeslníci přizvali také nákladní automobil s hydraulickou rukou. „Stěhoval jsem už leccos, ale betonového Krista ještě ne,“ řekl s úsměvem řidič Petr Pech.

Zatímco naložení obou polovin plastiky a transport na Křemešník zabralo půl hodiny, usazení Krista do Božího hrobu bylo náročnější. Vzhledem ke složitému terénu se nedalo zajet autem až na místo. Vůz proto musel zůstat dvacet metrů nad ním a skupina pěti mužů jednotlivé díly svážela na transportním vozíku z mírného kopečka přes balvany a kořeny.

Kola vozíku se bořila pod tíhou betonových dílů hluboko do listí a svaly řemeslníků se napínaly, aby se vozík nerozjel víc, než bylo potřeba.

Systémem pák, různých klínků a dřevěných desek se nakonec po hodinovém úsilí podařilo obě části sochy Krista umístit do Božího hrobu.

Sochu bude restaurátor a kameník upravovat ještě v následujících dnech. „Obě poloviny těla se k sobě musejí spojit speciálním lepidlem. Plastika navíc dostane patinu a na závěr ochranný lak. Kolem těla se vyskládají kameny a přidá se mříž,“ dodal Jaroslav Benda.

Kristus je zpět na místě právě včas. Teď o víkendu se na Křemešníku koná pouť.