Mezi akce představující Vysočinu jako sklářský kraj patří i putovní výstava...

Mezi akce představující Vysočinu jako sklářský kraj patří i putovní výstava současného uměleckého skla na zámku ve Světlé nad Sázavou. Ta potrvá až do 18. září. | foto: ČTK

Sochaři a skláři spojí síly na sympoziu, tvořit budou před zraky diváků

  • 0
Tři velká umělecká díla budou přímo před očima veřejnosti vznikat ve žďárském parku na Farských humnech během Mezinárodního sochařského sympozia. To bude součástí kulturního festivalu Slavnosti jeřabin. Uskuteční se ve dvou týdnech na přelomu srpna a září.

Objekty vytvoří šest umělců z Česka a Rakouska. Dvě z jejich děl poté zkrášlí veřejný prostor ve Žďáře a poslední bude umístěno v rakouském Litschau, které se v rámci akce stalo pro Žďár partnerem.

Název sympozia - Průhledy - souvisí s letošním sklářským tématem na propagaci Kraje Vysočina, který vyhlásila agentura Vysočina Tourism s dalšími partnery. Cílem je představit region jako oblast s bohatou sklářskou tradicí.

„Z toho důvodu budou umělci používat jak kámen, tak i sklo. A název Průhledy má naznačit nejen propojení těchto dvou různých materiálů, ale také prolnutí uměleckých technik českých a rakouských umělců, národností, hranic,“ přiblížil žďárský starosta Martin Mrkos.

Na každém výtvoru bude pracovat vždy jedna mezinárodní dvojice. Sochy vzniknou z pískovce, který bude pocházet z Ostroměře na Královéhradecku, skleněné prvky ze Sklárny AGS Svoboda z Karlova na Žďársku.

Vznik děl budou moci zájemci v parku sledovat od 24. srpna do 6. září, vernisáž s představením výsledné podoby skulptur je plánována na 13. září.

Kde nejlepší díla nakonec spočinou, ještě není jisté

Místa, na nichž dvě z děl skončí, zatím definitivně vybrána nejsou. Jedno z nich by však mělo pravděpodobně najít své stanoviště v Knihovně Matěje Josefa Sychry.

Spolupráce českých a rakouských umělců ale nebude probíhat jen v oblasti sochařství. Zástupci obou zemí představí i svá výtvarná díla. K vidění jich bude kolem padesátky od osmnácti tvůrců. Českou stranu zastoupí Klub výtvarných umělců Horácka.

„Díky vyhlášení letoška jako Roku skla bude toto téma ostatně procházet celým festivalem Slavnosti jeřabin. Chystáme k tomu několik zajímavých bodů programu,“ uvedl Mrkos.

Náklady na konání výstavy a sympozia činí 20 tisíc eur, 85 procent částky pokryje evropská dotace.

V rámci Roku skla 2020 se na Vysočině koná i řada dalších tematických akcí. Od května je otevřena stálá sklářská expozice na hradě v Ledči nad Sázavou. Milovníci skleněných vitráží si přijdou do 6. září na své v prostorách jihlavské Brány Matky Boží, kde vystavuje výtvarnice Miluše Čechová z Třebíčska. 1. a 15. srpna zase na zájemce čeká ukázka ruční výroby skla v Huti Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku.