„Každoročně si připomínáme osmadvacátý říjen i sedmý březen, kdy se Masaryk narodil. Ve městě však chybí důstojné místo, kde by se mohl shromáždit větší počet lidí a uctít jeho památku nebo oslavit demokracii,“ uvedl třebíčský starosta Pavel Pacal.
„Máme Masarykovu vyhlídku, ale tam je málo prostoru. Tyršovy sady jsme tedy vybrali nejenom proto, že se jedná o prvorepublikový park, ale také proto, že jsou vedle školy T. G. Masaryka, takže to do sebe všechno hezky zapadá,“ objasnil důvody pořízení nového uměleckého díla Pacal. Dodal také, že Masaryk je rovněž čestným občanem Třebíče, jímž se stal již v roce 1918.
Ani datum samotné finální instalace sochy nezvolilo vedení města náhodně. „Bude to v rámci oslav stoletého výročí školy. Začala totiž fungovat v září roku 1922. V té době navíc budeme otevírat i zrekonstruované Karlovo náměstí, takže bychom z toho chtěli udělat takový cyklus akcí po Třebíči,“ přiblížil Pacal.
Bronzová socha vyjde městskou kasu na 800 tisíc korun. Vztyčena bude v místech, kde dnes v parku stojí plastika vázy. „Ta bude přesunuta na jiné místo v Tyršových sadech tak, aby atmosféra prvorepublikového parku byla zachována,“ uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová.
Do čtyř měsíců vznikne hliněný model
Autorkou sochy bude Tea Smetanová, umělkyně z Vysočiny, jejíž specializací je právě figurální tvorba. Socha prvního československého prezidenta, na níž už začala pracovat, je však pro mladou sochařku velkým profesním i osobním úkolem.
„Od mé dosavadní volné tvorby, kde jsem si všechno řídila podle sebe a nebyla ničím omezovaná, se tato zakázka dost liší. Přináší s sebou řadu termínů, požadavků a limitů. Neberu to ale jako nějaké negativní omezení, ale jako výzvu,“ vyjádřila se Smetanová.
Momentálně již má podle svých slov nachystanou základní kostru. „Na ni budu postupně nanášet hlínu, čímž vznikne hliněný model. Na tuto práci mám nyní zhruba tři až čtyři měsíce. Potom ve spolupráci se slévárnami vytvoříme formu, která bude převezena do sléváren, kde se už do ní odlije finální odlitek,“ popsala vznik bronzového díla umělkyně, jež tvoří ve Zvoli nad Pernštejnem na Žďársku.
Po úspěšném odlití sochy bude ještě po konzultaci s městem zvolen konkrétní typ patiny, která může mít různé odstíny. Následně bude socha převezena do Tyršových sadů, tam nainstalována a v září slavnostně odhalena.
S parkem má radnice i další plány
Nová, přibližně 190 centimetrů vysoká plastika je však jen jednou ze změn, které Tyršovy sady v nejbližší době čekají. S třebíčským parkem, jenž vznikl kolem roku 1903 a je pojmenován po historikovi umění, estetikovi a zakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi, má totiž radnice ještě další plány.
Pro zásahy v Tyršových sadech je zpracovávaná studie, budou v rozsahu úprav a rozšíření zeleně. Konkrétních změn v parku by se měli obyvatelé dočkat v následujících letech.