Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Brigády ve Sluneční zátoce nechceme, odmítají foglarovce majitelé lesů

  8:53
Sdružení přátel Jaroslava Foglara před třemi týdny informovalo o neutěšeném stavu Sluneční zátoky u Ledče nad Sázavou. Po náletu kůrovce z ní mizejí lesy. Sdružení nabídlo vlastníkům pomoc s obnovou porostů. Jenže jak se nyní ukazuje, majitelé lesů o peníze ani brigády nestojí.
Sdružení přátel Jaroslava Foglara nabídlo, že na opětovné zalesnění Sluneční zátoky přispěje a se sázením pomůže. Majitelé lesů jejich pomoc ale odmítají.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara nabídlo, že na opětovné zalesnění Sluneční zátoky přispěje a se sázením pomůže. Majitelé lesů jejich pomoc ale odmítají. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je pro mě nepochopitelné, že to sdružení vůbec zveřejnilo. Opětovné zalesnění lokalit je čistě na majitelích pozemků. Mají na to pět let. Nemají zájem, aby za ně někdo organizoval sázení stromů. Udělají si to, jak potřebují,“ řekl provozovatel rekreačního zařízení ve Sluneční zátoce Miroslav Janoušek.

Aktivita foglarovců ho rozzlobila. Tvrdí, že zveřejňují něco bez patřičné domluvy s vlastníky. „Ozývají se mi lidé, že přijedou sázet, a já o ničem nevím,“ zlobí se.

Pomoci se zalesněním nechce ani jeden z jeho sousedů. Jméno si zveřejnit nepřeje, redakce ho však zná. Vlastní pruh lesa přímo podél Sluneční zátoky. Zatím na svých pozemcích nechal vykácet necelou polovinu stromů.

„Nevím přesně, o co jim šlo. Nechci tu žádné brigády ani rychle rostoucí stromy. Sdružení přátel Jaroslava Foglara, pokud už nějaké peníze vybralo, by je mělo použít na nějaké bohulibější účely,“ podotkl. Ze svého pohledu tím považuje situaci za vyřešenou a nechce spor přes média dále komentovat.

Vlastníky lesů asi vyděsil humbuk, myslí si sdružení

„Mrzí nás, že to dospělo k takovému nedorozumění. S majiteli jsme jednali a byli jsme s nimi domluveni. Bohužel, jak se o sbírce a brigádách začalo více mluvit, couvli. Nejspíš je vyděsil humbuk a diskuse, které se kolem toho strhly,“ říká mluvčí Sdružení přátel Jaroslava Foglara  (SPJF) Martin Vérteši.

Podotkl, že sdružení zkusí majitele zkontaktovat znovu a vztahy s nimi urovnat. „Už se všechno rozjelo, je pozdě na to sbírku zcela rušit,“ říká Vérteši.

Jediným správcem lesa v zátoce, který nabízenou pomoc předem striktně neodmítá, je Lesní společnost Ledeč nad Sázavou. Její ředitel Ladislav Rygl však upozorňuje na to, že k ní lze přistoupit až po detailní dohodě, není možný jakýkoli svévolný zásah do lesů.

„Pokud by to nebylo na žádost či alespoň s vysloveným souhlasem vlastníka, který musí postupovat podle hospodářských plánů a zákonů, není žádná takové brigáda možná,“ zdůraznil. „Už asi tři roky se nám tu něco podobného snaží propagovat Hnutí Duha,“ dodal.

Jím řízená Lesní společnost se stará o lesy v okolí Ledče nad Sázavou, které jsou v majetku města. „Pokud vím, žádná domluva mezi sdružením a ledečskou radnicí zatím neproběhla,“ doplnil Rygl.

To už ostatně před týdnem potvrdil i ledečský starosta Zdeněk Tůma. „Dosud se na nás s takovou iniciativou nikdo neobrátil,“ řekl.

Vlastníci lesů chtějí postupovat podle svého uvážení

Pokud se SPJF s vlastníky lesních porostů v zátoce nakonec přece jen nedohodne, peníze, které se podařilo za dosavadních pár týdnů sbírky nashromáždit, chce použít jiným způsobem. V zátoce by ale měly zůstat.

„Upravili bychom památník Jaroslava Foglara a jeho bezprostřední okolí,“ poznamenal mluvčí Vérteši.

Sdružení přátel Jaroslava Foglara nebralo pomoc jako něco, co by mělo lesy ve Sluneční zátoce před kůrovcem zachránit nebo bez čeho by se majitelé porostů neobešli. „Chceme tím dát najevo, že nám na Sluneční zátoce opravdu záleží,“ vysvětlil iniciátor akce ze SPJF Radek Petr, přezdívaný Menhart.

Obnovovat porosty se chystá i vlastník lesů podél zátoky. Chce ale postupovat postupně a podle vlastního uvážení. „Můžu si na sazenice požádat o dotaci. Nepotřebuji, aby tu lidé říkali, že na mě musí být nějaká sbírka,“ konstatoval.

Sluneční zátoka je pro SPJF a skauty vůbec mystickým místem. Právě sem jezdíval v letech 1925 až 1945 tábořit Jaroslav Foglar. Tehdy vedl pražský skautský oddíl Pražská dvojka.

Tábory ve Sluneční zátoce se mu rovněž staly inspirací pro jeho nejznámější knihu Hoši od Bobří řeky. Od roku 1997 má v zátoce Foglar památník, u něhož se skauti pravidelně scházejí.

Takto koncem června vypadaly lesy kolem Sluneční zátoky:

1. července 2020

  • Nejčtenější

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Odpovědi na...

Z nákladní soupravy spadl v zatáčce kus ledu, zdemoloval osobní auto

Kus ledu, který spadl z nákladního auta, zdemoloval v pondělí odpoledne na Pelhřimovsku osobní auto. Ve voze se zranili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Sníh komplikuje dopravu napříč Českem, na Jihlavsku se čelně střetly kamiony

Sněžení, vítr a sněhové jazyky během pondělní noci a rána zkomplikovaly dopravní situaci v Česku. Hasiči od půlnoci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postavte oba bloky Dukovan najednou, žádá Třebíčsko. Ministr to nevyloučil

Jednání o stavbě nových bloků dukovanské jaderné elektrárny nabírají na obrátkách. Zástupci sdružení Energetické...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Když o práci nemají zájem lidé, pomáhají zvířata. Pečují o cenné louky

Činností, pro které se nedaří najít vhodné pracovníky mezi lidmi, se musejí ujmout hospodářská zvířata. Tento trend se...

Anonym oznámil uložení bomby ve vlacích, na brněnském nádraží a poště

Policie na jihu Moravy i v dalších krajích se dnes dopoledne zabývala anonymními oznámeními o uložení bomby na...

Z ciferníku na jihlavské radnici je umělecké dílo, visí na chodbě úřadu

Mohutný plechový hodinový ciferník z věže jihlavské radnice, který odborná firma loni nahradila původním číselníkem,...

Vysokorychlostní trať má splynout s krajinou, chce od projektu Správa železnic

Správa železnic uzavřela další smlouvu na projekční práce pro síť vysokorychlostních tratí (VRT). Technický návrh získá...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ - BEZ PRAXE! (25 - 30.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...