„Jde o naprostou špičku v oblasti ozařovací techniky ve světě. Podobně jako starší typy funguje na principu urychlování elektronů,“ uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
Jak dodala, oproti starším modelům je ozařování výrazně rychlejší a díky možnosti přesného zacílení svazku záření i šetrnější vůči okolí nádoru. Pomocí přídatného vybavení je možno ozařování synchronizovat s určitou fází dýchání, například může ozáření probíhat jen při výdechu pacienta.
Zakoupení přístroje přišlo na přibližně 109,1 milionů korun. „Jedná se o nejdražší přístroj pořízený do jihlavské nemocnice za posledních dvanácti let,“ poznamenal provozně-technický náměstek Alexander Filip.
Do Jihlavy přístroj doputoval rozložený v desítkách beden v září. Ze Spojených států plul na lodi, ze Švýcarska ho pak přivezl kamion. Do nemocnice se musel stěhovat pomocí jeřábu (o stěhování přístroje čtěte zde). Několik týdnů trvalo jeho sestavení.
V balíčku nemocnice získala i přístroj na vyšetření cév
Součástí tohoto nákupu byl i druhý přístroj, který umožňuje vyšetření cév zobrazovací metodou. Takzvaný angiografický komplet už slouží a lékaři si ho pochvalují především kvůli stropnímu závěsu.
„Zvyšuje to komfort jak pro pacienta, tak personál. Díky pohyblivosti stolu a závěsu není omezen pohyb kolem přístroje,“ popisuje primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Neubauer rozdíl oproti statickému stroji.
Přístroj za více než 12,5 milionu korun nejvíce využijí pacienti s cévním onemocněním dolních končetin. „Oproti starším modelům má například sledovací monitor vitálních funkcí a otevírá široké spektrum nových metod,“ dodává Zachrlová.
Oba přístroje by nemocnice nemohla pořídit nebýt dotací Evropské unie. Ty z celkových nákladů téměř 122 milionů korun uhradily 85 procent. Zbylými patnácti procenty přispěl Kraj Vysočina, který je zřizovatelem nemocnice.