Bývaly to slavné vily, dnes jsou na prodej. Kupci se však nehrnou

  13:20aktualizováno  13:20
V době svého vzniku budily v Třebíči rozruch a impozantně působí dodnes, dělají ale vrásky realitním makléřům. Stojí mnoho milionů korun a není o ně zájem. Dvě reprezentativní a udržované vily s bohatou historií už několik let marně vyhlížejí své kupce.

Reprezentativní secesní vila byla domovem třebíčského architekta a vrchního technického rady Milana Kubeše. V současné době se dům, který byl postaven na počátku 20. století, nabízí za necelých 12 milionů korun. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Žlutá vila Milana Kubeše na rohu Nádražní a Litoltovy ulice, stejně jako vila Hanse Budischowského, jíž se říká borovinský zámeček, patří k obdivuhodným. Však je taky architekti zařadili na prestižní celostátní seznam slavných vil. Oba domy jsou nyní na prodej. Získat kupce pro tak velké objekty v chudším regionu ovšem není nic jednoduchého.

Zámeček hledá nového majitele už šestý rok, cena u něj klesla z původních skoro třiceti na dnešních necelých dvacet milionů korun. Borovinská vila Hanse Budischowského byla postavena pro rodinu místního majitele továrny na boty počátkem první světové války ve svažitém pozemku nad fabrikou. Má neobarokní styl, nechybí rozsáhlá zahrada s tenisovým kurtem. Pozemek má přes 47,5 tisíce metrů čtverečních.

Robustnost stavby měla odrážet dobré finanční zázemí majitele, který dobře vydělával i za války. Vznikla podle návrhu architekta židovského původu Maxe Spielmanna. Zdi domu nakonec zažily nejen podnikatelský úspěch rodiny Budischowských, ale i jejich pád za první republiky. Do Třebíče pak přišel Baťa.

Rodinné stříbro přežilo válku ukryté v jímce

V roce 1931 vilu koupila a částečně dostavěla rodina Waldstein-Wartenbergů z třebíčské větve tohoto šlechtického rodu. Nové sídlo si ale užila jen čtrnáct let. V druhé polovině května 1945 se musela v rámci Benešových dekretů vystěhovat, nejprve na statek do Stříteže, posléze do Rakouska.

Fotogalerie

„Vedle tenisového kurtu nad vilou byla kulatá jímka, nabízející se jako výborná skrýš. V čase mobilizace v roce 1938 nechala maminka vyrobit dvě plechové bedny, odpovídající rozměrům té jímky. Pečlivě zabalené stříbro tam vydrželo skryté až do 20. května 1945. V ten den mě strýc Emanuel vybídl, abych si sbalila nejnutnější věci, protože brzy opustíme zemi,“ vzpomíná ve své knížce Když byla Třebíč ještě valdštejnská Anna Marie Waldstein-Wartenberg.

Na jiném místě zmiňuje, že 25. května 1945 nadobro opustila milovaný dům. „Během návštěvy v Třebíči v roce 2001 mi vilu nabídli za osm milionů korun. Tatínek ji ve své době koupil za deset milionů tehdejších korun,“ píše paní Anna. Dům nakonec nekoupila.

Kubeš si vilu sám navrhl, dva byty pronajímal

Reprezentativní secesní vila na rohu Nádražní a Litoltovy ulice byla domovem třebíčského architekta a vrchního technického rady Milana Kubeše. Ve svahu vyrostla podle jeho projektu počátkem 20. let minulého století.

Původně byl na každém ze tří pater jeden velký byt, přičemž Kubešova rodina žila v prostředním a zbylé dva pronajímala.

„Kubeš v Třebíči působil plných třicet let jako městský inženýr. Byl jedním ze zakladatelů plánovitého koncepčního rozvoje, v dnešní řeči územního plánování,“ uvedl v jednom ze svých textů bývalý městský architekt Lubor Herzán.

„Žlutou Kubešovu vilu jsem převzal do své agendy loni, nevím, jak dlouho se prodávala předtím. Aktuálně ji nabízíme za 11,8 milionu korun. Zatím jsem měl tři prohlídky a asi deset e-mailů s dotazy. Zajímaly se hlavně investiční společnosti,“ řekl realitní makléř Vít Majkut.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

V Havlíčkově Brodě kolabuje kvůli uzavírkám doprava, průjezd trvá i hodiny

Mnohakilometrové kolony téměř ze všech směrů, desítky minut čekání a nervózní řidiči. Tak to od rána vypadá v...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Takový zájem jsem ještě nezažil, říká prodejce Gottových desek v Jihlavě

Hynek Gerbrich prodává v centru Jihlavy hudební nosiče už více než čtvrt století. Týden po úmrtí Karla Gotta se ale...

Žďárská radnice chce omezit reklamu v ulicích a dát jí jednotnou podobu

S nejrůznějšími cedulemi, letáky a plakáty, pestrobarevnými vývěsními štíty nebo blikajícími poutači se setkávají nejen...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz