Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Nová školka stojí, otevření však oddálila o rok výroba lůžek pro seniory

  11:51aktualizováno  11:51
V Havlíčkově Brodě vyrostla nová mateřská škola. Budova je postavena, pracuje se na jejím zařízení. Rodiče a děti se na ni však budou celý rok jen dívat, otevřít se má až v září 2020. Mohou za to problémy domova pro seniory, jehož je školka součástí.

Nová přístavba domova pro seniory v Havlíčkově Brodě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Vůbec z toho nejsme nadšeni. Máme tu pětadvacet dětí pod čarou, které jsme z důvodů nízké kapacity školek museli odmítnout. Počítali jsme, že se školka v Husově ulici otevře dřív,“ s nelibostí konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Vladimír Slávka (ANO).

Novou školku buduje Kraj Vysočina. Je součástí přístavby domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice. Otevřena tu bude jedna nová třída pro zhruba pětadvacet dětí, do níž budou přednostně přijímány děti rodičů, kteří pracují v nemocnici nebo v domově pro seniory.

„Půjde o školku fungující dvanáct hodin vycházející vstříc potřebám zaměstnanců přilehlé nemocnice, domova důchodců a dalších rodin, které potřebují využívat vícehodinovou službu mateřské školy,“ doplnila mluvčí kraje Jitka Svatošová. „Bude uzpůsobená pracovní době ve zdravotnictví,“ podotkl Slávka.

Školku ovšem nebude zřizovat kraj, ale město. Nebude však zařazena pod síť městských školek Korálky, bude spadat pod základní školu Wolkerova. Ta už zřizuje školku v brodské místní části Perknov. Škola se postará o chod školky i jeho personální zajištění. Kraj poskytne pouze vybavený objekt. Vařit pro děti bude nemocnice.

Otevření nejprve oddálil domov důchodců, poté školský zákon

Původně představitelé města věřili, že se školku podaří uvést do provozu již letos v září, tedy od nového školního roku.

„Pro provoz celého zařízení je ideální, aby školka zahájila provoz až po rozběhnutí režimu domova důchodců. Jde o logistiku a další provozní záležitosti,“ vysvětlila však Svatošová.

Fotogalerie

Otevření domova pro seniory se původně mělo odehrát na přelomu června a července. Stane se tak ovšem pouze z části. Smlouvu na poslední chvíli odmítla podepsat firma, která získala zakázku na výrobu a dodání lůžek. Zjistila, že je nestihne vyrobit v požadovaném termínu.

Kraj Vysočina proto musel vyhlásit soutěž znovu. Lůžka by nový dodavatel mohl dodat nejdříve na konci srpna. Tento termín přitom nemusí být konečný.

Proto radnice zvažovala, že by se školka mohla otevřít od ledna 2020. Jenže i s tímto termínem narazila. Tentokrát byl problém v nesouladu školského zákona se specifikami školky a očekávaným zájmem rodičů.

Kdo ze zaměstnanců nemocnice nebo domova pro seniory potřeboval pro příští školní rok umístit dítě do školky, už tak učinil při zápisu. Radnice předpokládá, že by po čtyřech měsících školního roku rodiče nechtěli děti vytrhávat z kolektivu a dávat je do nové školky.

„Abychom školku naplnili, mohli by se v tom případě hlásit děti rodičů, kteří nejsou zaměstnáni v nemocnici či domově pro seniory. Ty by pak teoreticky až čtyři roky mohly blokovat místa vyhrazená právě pro zaměstnance,“ objasňuje problém Slávka.

Termín otevření ještě nebyl definitivně určen, upozorňuje kraj

Proto se na radnici mluví o tom, že termín otevření školky posune až na počátek dalšího školního roku v září 2020. Odpadne tím nutnost mimořádného zápisu a dalších komplikací.

„Je to prakticky jediné možné východisko z nouze. Želbohu nás to stojí celý jeden rok,“ poznamenal místostarosta.

Definitivní to ale ještě být nemusí. „Termín zprovoznění školky nebyl oficiálně ještě určen. V následujících měsících bude muset ještě proběhnout několik zásadních schůzek, na kterých budou dořešeny jak provozní, tak další záležitosti,“ upozornila Svatošová.

V Havlíčkově Brodě by v budoucnu měla vzniknout i další zcela nová školka. Zařízení se třemi třídami a kuchyní chce město stavět v areálu základní školy Konečná na Žižkově. Náklady na její vybudování by měly dosáhnout 53 milionů korun.

„Uspěli jsme s žádostí o dotaci. V současné době se tak nová budova projektuje a počítáme, že bychom na přelomu roku mohli začít se stavbou. Předpokládáme, že by se nová školka mohla otevřít zhruba za dva roky,“ pravil Vladimír Slávka.

Havlíčkův Brod nyní má v mateřských školách celkem 32 tříd, do nichž by dle hygienických norem mělo docházet maximálně 715 dětí. Ve skutečnosti jich je však více, dalších 64 míst umožňují takzvané výjimky. Přesto to nestačí na pokrytí zájmu. Odmítnuty musely být hlavně děti z okolních obcí.

  • Nejčtenější

Nákladní vlak v Jihlavě narazil do lokomotivy, škoda přesahuje sedm milionů

Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily,...

Strojvůdce lokomotivy, která v Jihlavě najela do druhé, vyšetřuje u ČD nehody

Nehoda nákladního vlaku s lokomotivou v úterý ráno zkomplikovala dopravu na jihlavském nádraží. Jak zjistil portál...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

Na Jihlavsku skončí povinnost nosit roušku v obchodech a veřejné dopravě

Hygienici od soboty na Jihlavsku rozvolní protiepidemická opatření nařízená kvůli zvýšenému počtu případů nákazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Na odpočinek budu mít čas v pekle! Švihák Lecián bral peníze i životy

Martin Lecián. To jméno ve druhé polovině 20. let minulého století nahánělo strach. Vojenský zběh, kasař a vrah řádil...

První jaderné vinici žehnal kněz, víno z ní ale nebude ve volném prodeji

Jadernému vinohradu v těsném sousedství dukovanské elektrárny ve středu za účasti generality tuzemské energetiky...

Hostů je víc než loni, tvrdí ubytovatelé z atraktivních míst na Žďársku

Máme obsazenost přes osmdesát procent, hlásí uprostřed covidové sezony ubytovatelé z Koruny Vysočiny, turisty...

Začínali v protiatomovém krytu. Dnes vyrobí tunu baleného ledu denně

Premium Vyrobit si doma led zvládne v lednici každý. Ale produkovat ho tunu za den a třiceti tunami zásobit hudební festival?...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...