Nová školka stojí, otevření však oddálila o rok výroba lůžek pro seniory

  11:51aktualizováno  11:51
V Havlíčkově Brodě vyrostla nová mateřská škola. Budova je postavena, pracuje se na jejím zařízení. Rodiče a děti se na ni však budou celý rok jen dívat, otevřít se má až v září 2020. Mohou za to problémy domova pro seniory, jehož je školka součástí.

Nová přístavba domova pro seniory v Havlíčkově Brodě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Vůbec z toho nejsme nadšeni. Máme tu pětadvacet dětí pod čarou, které jsme z důvodů nízké kapacity školek museli odmítnout. Počítali jsme, že se školka v Husově ulici otevře dřív,“ s nelibostí konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Vladimír Slávka (ANO).

Novou školku buduje Kraj Vysočina. Je součástí přístavby domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice. Otevřena tu bude jedna nová třída pro zhruba pětadvacet dětí, do níž budou přednostně přijímány děti rodičů, kteří pracují v nemocnici nebo v domově pro seniory.

„Půjde o školku fungující dvanáct hodin vycházející vstříc potřebám zaměstnanců přilehlé nemocnice, domova důchodců a dalších rodin, které potřebují využívat vícehodinovou službu mateřské školy,“ doplnila mluvčí kraje Jitka Svatošová. „Bude uzpůsobená pracovní době ve zdravotnictví,“ podotkl Slávka.

Školku ovšem nebude zřizovat kraj, ale město. Nebude však zařazena pod síť městských školek Korálky, bude spadat pod základní školu Wolkerova. Ta už zřizuje školku v brodské místní části Perknov. Škola se postará o chod školky i jeho personální zajištění. Kraj poskytne pouze vybavený objekt. Vařit pro děti bude nemocnice.

Otevření nejprve oddálil domov důchodců, poté školský zákon

Původně představitelé města věřili, že se školku podaří uvést do provozu již letos v září, tedy od nového školního roku.

„Pro provoz celého zařízení je ideální, aby školka zahájila provoz až po rozběhnutí režimu domova důchodců. Jde o logistiku a další provozní záležitosti,“ vysvětlila však Svatošová.

Fotogalerie

Otevření domova pro seniory se původně mělo odehrát na přelomu června a července. Stane se tak ovšem pouze z části. Smlouvu na poslední chvíli odmítla podepsat firma, která získala zakázku na výrobu a dodání lůžek. Zjistila, že je nestihne vyrobit v požadovaném termínu.

Kraj Vysočina proto musel vyhlásit soutěž znovu. Lůžka by nový dodavatel mohl dodat nejdříve na konci srpna. Tento termín přitom nemusí být konečný.

Proto radnice zvažovala, že by se školka mohla otevřít od ledna 2020. Jenže i s tímto termínem narazila. Tentokrát byl problém v nesouladu školského zákona se specifikami školky a očekávaným zájmem rodičů.

Kdo ze zaměstnanců nemocnice nebo domova pro seniory potřeboval pro příští školní rok umístit dítě do školky, už tak učinil při zápisu. Radnice předpokládá, že by po čtyřech měsících školního roku rodiče nechtěli děti vytrhávat z kolektivu a dávat je do nové školky.

„Abychom školku naplnili, mohli by se v tom případě hlásit děti rodičů, kteří nejsou zaměstnáni v nemocnici či domově pro seniory. Ty by pak teoreticky až čtyři roky mohly blokovat místa vyhrazená právě pro zaměstnance,“ objasňuje problém Slávka.

Termín otevření ještě nebyl definitivně určen, upozorňuje kraj

Proto se na radnici mluví o tom, že termín otevření školky posune až na počátek dalšího školního roku v září 2020. Odpadne tím nutnost mimořádného zápisu a dalších komplikací.

„Je to prakticky jediné možné východisko z nouze. Želbohu nás to stojí celý jeden rok,“ poznamenal místostarosta.

Definitivní to ale ještě být nemusí. „Termín zprovoznění školky nebyl oficiálně ještě určen. V následujících měsících bude muset ještě proběhnout několik zásadních schůzek, na kterých budou dořešeny jak provozní, tak další záležitosti,“ upozornila Svatošová.

V Havlíčkově Brodě by v budoucnu měla vzniknout i další zcela nová školka. Zařízení se třemi třídami a kuchyní chce město stavět v areálu základní školy Konečná na Žižkově. Náklady na její vybudování by měly dosáhnout 53 milionů korun.

„Uspěli jsme s žádostí o dotaci. V současné době se tak nová budova projektuje a počítáme, že bychom na přelomu roku mohli začít se stavbou. Předpokládáme, že by se nová školka mohla otevřít zhruba za dva roky,“ pravil Vladimír Slávka.

Havlíčkův Brod nyní má v mateřských školách celkem 32 tříd, do nichž by dle hygienických norem mělo docházet maximálně 715 dětí. Ve skutečnosti jich je však více, dalších 64 míst umožňují takzvané výjimky. Přesto to nestačí na pokrytí zájmu. Odmítnuty musely být hlavně děti z okolních obcí.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Další z rubriky

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Než se začne stavět obchvat Jihlavy, musí město převzít krajské silnice

Po Brněnském mostě v Jihlavě už se zase jezdí.

Než začneme stavět obchvat, převezměte si některé krajské silnice. Převezmeme, ale musí být v perfektním stavu. Tak se...

Za pokácení stromu s hnízdem a usmrcení orlů nikdo potrestán nebude

Jeden mrtvý orel mořský byl letos nalezen i na Třebíčsku. Analýza prokázala, že...

Byl to případ, který ochránce přírody doslova šokoval. V květnu na Jihlavsku kdosi cíleně pokácel strom s hnízdem...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz