Úterý 7. dubna 2020, svátek má Heřman, Hermína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. dubna 2020 Heřman, Hermína

Z rodičů jsou učitelé. Domácí výuka dává zabrat jim, dětem i pedagogům

  12:21aktualizováno  12:21
Rodiče, děti i učitelé se po uzavření škol kvůli koronaviru postupně sžívají s novým systémem výuky. Ten se teď neobejde bez počítačů a internetu, školy ale počítají i s rodinami, které takto vybaveny nejsou. Všem dává domácí výuka i hledání ideálního způsobu zadávání učiva pořádně zabrat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

„Rodiče mají kontakty na vyučující a mohou s nimi učivo telefonicky konzultovat a domluvit se případně i na zprostředkování potřebných materiálů, pokud by přístup k internetu neměli,“ popsala Jarmila Hrdinová, zástupkyně ředitele žďárské Základní školy Švermova.

Převážná většina lidí však podle ní využívá školní webové stránky, kam jsou pod jména jednotlivých pedagogů umisťovány úkoly, pracovní listy a další materiály či tipy na online výuku.

„Na prvním stupni byly už v minulosti zavedené takzvané týdenní plány s rozpisem látky, která se má v daný týden probírat, takže jimi se první týden řídili i rodiče. Zpočátku byl objem učiva větší, jelikož se jednalo o látku, kterou ještě stihli žáci před uzavřením školy probrat. Nyní už na ně čekají nové věci, takže tomu bude dávkování učiva přizpůsobeno,“ přiblížila Hrdinová.

Gymnázium musí skloubit primány, maturanty i „obchodníky“

Jako rozjezdový vnímá první týden domácího vyučování také Aleš Petrák, ředitel Gymnázia a obchodní akademie Pelhřimov.

„Fungovat jsme samozřejmě museli, učivo bylo zadáváno přes internet. Systém ale nebyl úplně jednotný. Nyní jej vyhodnocujeme a budeme se snažit vychytat některé nedostatky. Situace je o to těžší, že tu máme menší děti třeba z primy nebo sekundy, pak maturanty a ještě obchodní akademii,“ popsal Petrák a dodal, že prioritou jsou teď hlavně maturanti.

Výrazné změny nemuseli zavádět na jihlavské Vysoké škole polytechnické (VŠP). Studenti hned poté, co vláda nařídila uzavření škol, „najeli“ na e-learningový systém.

„Máme tu také studenty na kombinovaném studiu, kde výuka z velké části probíhá právě přes internet, takže materiály, které pro ně používáme, jsme teď poskytli i pro studium denní,“ popsala mluvčí jihlavské VŠP Magdalena Martini s tím, že studenti využívají rovněž konzultace s pedagogy, na něž mají kontakty.

Domácí výuka dvou dětí prvního stupně zabere klidně i celý den

Pro některé rodiče je domácí výuka jejich ratolestí náročnou novinkou. Své o tom ví třeba maminka tří dětí Karolína z Havlíčkova Brodu.

„Mám doma prvňáka, třeťáka a ještě tříletou dcerku. Příprava do školy v kombinaci s péčí o malou dceru mi zabere pomalu celý den. Úkolů mají kluci poměrně dost, a to se věnujeme vlastně jenom psaní, čtení, matematice a angličtině, další předměty jsme ještě vůbec neřešili,“ popsala mladá žena.

Podle psychologů by měli rodiče probíranou látku dávkovat dětem postupně, motivovat je a nečekat od nich hned zázraky.

„Děti současnou situaci samozřejmě vnímají a mohou z ní být ve stresu, což třeba nemusí být na první pohled patrné. A vystresované dítě moc učiva nevstřebá. U menších školáků na prvním stupni bych se proto zaměřila především na opakování již naučených věcí. A ani u těch starších není nutné to hned přehánět. Lze už na ně také přenést určitou dávku zodpovědnosti a nechat je, aby si výuku alespoň částečně řídili sami,“ poradila velkomeziříčská psycholožka Elen Sejrková.

Rodiče se nesmí bát ozvat, že je toho moc, radí psycholožka

Co ale dělat, pokud učitel tento názor nesdílí a hrne na školáky kvantum úkolů?

„Rodiče by se hlavně neměli bát ozvat nebo zjistit, zda třeba není nějaké jiné řešení, jak učivo dávkovat. Ostatně i pro školu je zpětná vazba hodně důležitá. Současný stav totiž není nový jenom pro rodiče a jejich děti, ale také pro samotné učitele, kteří si musejí postupně najít způsob, jak výuku na dálku co nejlépe vést. A k tomu jim právě názory a zkušenosti rodičů i školáků mohou výrazně pomoci,“ vysvětlila psycholožka Sejrková.

Že bezkontaktní výuka není žádný med, potvrzuje i Lenka Stehlíková, která učí v malotřídní základní škole ve Vepřové na Žďársku.

„Rozhodně je to náročnější než klasická výuka. Úkoly zatím každý den posílám rodičům na e-mail, včetně různých poslechů do angličtiny či pracovních listů,“ popsala učitelka s třináctiletými zkušenostmi.

Rodičům zasílá rovněž návrhy na online procvičování jednotlivých předmětů na internetu, aby si děti mohly učivo hned natrénovat.

I učitelé mají své děti, na které musí mít čas, říká zástupkyně

„Novou látku nebo gramatiku se žákům snažím co nejjednodušeji rozepsat, aby to bylo pochopitelné. Větší děti z páté třídy mi úkoly z angličtiny zpracovávají na počítači do Wordu a posílají zpět na kontrolu. Snažím se zadávat přiměřeně úkolů, s ohledem na pracující rodiče,“ vyjádřila se Stehlíková.

S tím, že učení za stávající situace není rozhodně snadné, souhlasí také další pedagogové.

„Je třeba si uvědomit, že rovněž učitelé jsou často zároveň také rodiči malých dětí. A vedle své práce se o ně musejí postarat a samozřejmě se s nimi i učit,“ zdůraznila Jarmila Hrdinová ze žďárské Základní školy Švermova.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Bosch, největší zaměstnavatel na Vysočině, omezil kvůli koronaviru výrobu

Po několika velkých firmách zaměřených na subdodávky pro automobilový průmysl omezil výrobu také jihlavský Bosch...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Desítky řidičů parkují na trávě i v blátě, teď se ulice v Brodě změní

V Ledečské ulici v Havlíčkově Brodě stojí auta pod stromy na trávnících a kdo chce zaparkovat nebo naopak odjet, mívá...

Kronospan chce další výjimku, Jihlava však požaduje hlučný provoz zastavit

Jihlavský magistrát se zasazuje o zastavení nebo alespoň omezení provozu dřevozpracující firmy Kronospan. Děje se tak...

Na živnostníky dopadá nouzový stav, od podnikání utíkají na úřad práce

Nouzový stav, vyhlášený 12. března vládou kvůli pandemii COVID-19, tvrdě dopadá na živnostníky a drobné podnikatele. Ti...

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...