Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Do škol se na Vysočině dobrovolně vrátila zhruba polovina dětí

  8:37
Po téměř třech měsících se v pondělí mohli do školních lavic vrátit žáci prvního stupně základních škol. Ovšem o dobrovolnou znovuobnovenou prezenční výuku nemají rodiče na Vysočině zas tak velký zájem, jak by se dalo očekávat. Například v Lukách nad Jihlavou nastoupili do školy jenom dva žáčci.

Děti prvního stupně, které se po dlouhých týdnech vrátily do lavic, musely například předložit prohlášení, ve kterém jejich rodiče podpisem stvrzují, že děti nepřišly do styku s nakaženým koronavirem, že nespadají do žádné rizikové skupiny. Takto poslední květnové pondělní ráno mířili do tříd žáčci Základní školy Březinova v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Přičítám to hlavně tomu, že vláda schválila ošetřovné ve výši osmdesát procent platu až do 30. června,“ míní Šárka Skasko, zástupkyně ředitelky Křesťanské základní školy v Jihlavě, kde o obnovu výuky požádalo dvacet procent rodičů.

Podle vedoucího odboru školství jihlavského magistrátu Tomáše Koukala se v krajském městě do lavic vrátilo asi padesát procent žáků prvního stupně. A o dobrovolný návrat do škol projevilo zájem rovněž padesát procent žáků ve školách v Třebíči i ve Žďáře nad Sázavou.

Možnosti poslat své potomky zpět do lavic nevyužila například Pavlína Teplá ze Žďáru nad Sázavou. Dcery v první a druhé třídě chce i nadále vyučovat doma podle instrukcí ze školy.

„Přišlo mi zbytečné je kvůli jednomu měsíci vystavovat tomu, aby musely několikrát denně používat dezinfekci, nosit roušky či chodit organizovaně na záchod,“ vyjádřila se žena, jež nyní musí společně s manželem skloubit výuku dcer s prací z domu.

„Hlavně zpočátku to bylo náročné, ale už jsme si v učení utvořili nějaký systém a zjistili, jak na to. I to je důvod, proč to teď nechceme měnit,“ dodala Pavlína Teplá.

Naopak jsou rodiče, kteří se na obnovení školní docházky vyloženě těšili. „Už jsme to doma nedávali. Syn chodí do první třídy. Nejsme schopni mu látku vysvětlit tak dobře, jako paní učitelka,“ přiznal tatínek, který ráno vedl svého synka do základní školy Kollárova v Jihlavě.

Po nucené pauze ožila i největší základní škola ve Žďáře nad Sázavou – ZŠ Švermova.

„Na prvním stupni máme 480 žáků, o docházku projevilo zájem zhruba 250 z nich, takže více než polovina. Kromě toho tu už čtrnáct dní učíme deváťáky, s nimiž se připravujeme na přijímací zkoušky,“ zhodnotil ředitel zařízení Jaroslav Ptáček.

Přípravy na obnovení výuky byly podle něj velmi náročné, vedení školy i vyučující vyřizovali v posledních dnech stovky telefonických hovorů s rodiči.

Školy musely přijmout řadu opatření, aby vyhověly přísným nařízením hygieniků. Třeba jihlavská Základní škola Kollárova, kam se opětovně navrátilo 48 procent žáků prvního stupně, což je 170 žáků, otevřela pro děti všechny své čtyři vchody do školy. Tam si pro ně pak v předem daných intervalech chodili jednotliví pedagogové.

Patnáct minut na oběd

Ředitelé škol dlouho řešili například i to, jak to bude s výdejem stravy. „Pokud by se přihlásila byť jen nadpoloviční většina žáků, hrozilo by, že se výdej stravy protáhne na sedm hodin,“ obával se Tomáš Zeman, ředitel ZŠ Kollárova.

Nakonec se jídelna otevřela již v půl jedenácté a obědy se vydávaly v předem daných časových úsecích do 12.45. A tak by to mělo být i v dalších dnech.

„Každá skupinka dětí má na oběd patnáct minut. Pak máme my pět minut na dezinfekci všech stolů a židlí, aby mohla přijít další várka strávníků,“ dodal Zeman. Podobně to mají zařízené i na žďárské ZŠ Švermova.

„Dokonce dětem, které mají třídu ve školní družině, obědy vozíme. Musíme prostě zajistit, aby se jednotlivé skupiny nepotkávaly,“ poznamenal ředitel Ptáček.

Asi největší organizační problém dělala včera ředitelům organizace předání dětí rodičům po skončení vyučování. Ti totiž do škol nemohou. „Rodiče si museli pevně stanovit čas, kdy si dítě převezmou. Na něj pak čekají venku a vychovatelka jim dítě předá,“ popsal Tomáš Zeman.

Ovšem ne před každou školou se hromadily děti. Například do Základní školy v Lukách nad Jihlavou, kde je k docházce na prvním stupni přihlášeno 158 žáčků, se včera vrátili jenom dva školáci.

„Od příštího týdne se počet navýší ještě o jednoho, tedy na tři. Zájem ze stany rodičů o výuku tu nebyl. Ale i kdyby se nahlásil jeden jediný žák, máme povinnost školu pro něj otevřít. Naopak velký zájem byl o umístění do školky, kde máme otevřené tři třídy po dvaceti dětech,“ poznamenala Hana Švaříčková, zástupkyně ředitelky Základní a mateřské školy v Lukách nad Jihlavou.

Místo pedagogů asistenti

Distanční formě výuky dávají přednost také rodiče žáků na ZŠ Křesťanská v Jihlavě. Do školy tam nastoupilo necelých dvacet procent školáků prvního stupně.

„Jedná se o dvacet dětí. Vytvořili jsme dvě skupiny a jednu odpolední družinu. Vzhledem k tomu, že nám většina žáků zůstává doma, tak paní ředitelka rozhodla, že místo pedagogů budou ve skupinách asistenti pedagoga. Učitelé se věnují distanční formě studia,“ dodala Šárka Skasko, zástupkyně ředitelky.

Na nezájem rodičů o prezenční výuku jejich ratolestí si nemohou stěžovat třeba v malotřídce v Netíně na Velkomeziříčsku, kde se věnují dětem od prvního do pátého ročníku.

„Ze čtrnácti dětí, které u nás máme, jich do školy přišlo deset. Zbývající zůstávají u distanční výuky především ze zdravotních důvodů,“ přiblížila ředitelka školy Gabriela Holá.

Tím, že jde o malotřídku, kde se žáci vejdou do stanoveného počtu patnácti osob, nemusela škola řešit dělení do skupin.

Školáci se prý zpět do lavic hodně těšili, alespoň částečný návrat k normálu však uvítal i personál.

„Jsme rádi za ten měsíc, kdy můžeme vše shrnout, zakončit a my jako učitelé získat přehled o tom, jak na tom žáci s učivem jsou. Mezi jednotlivými dětmi jsou poměrně velké rozdíly, ty ale byly patrné i v běžném režimu,“ zhodnotila Holá.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Svíčka ve tvaru Zelené hory voní po medu, váže se ke kulatému výročí

Jako originální dárek pod stromeček nebo voňavá vánoční dekorace může posloužit nový propagační předmět, který je nyní...

Jihlava opět připraví běžkařům trať přímo ve městě, čeká se jen na mráz

Milovníci běžeckého lyžování v Jihlavě se letos v zimě opět dočkají až kilometr dlouhého upraveného okruhu s technickým...

Jihlavská zoo posílá ježka na virtuální dovolenou za příbuznými ve světě

Na virtuální dovolenou po celém světě se vydává začátkem prosince ježek ušatý z jihlavské zoologické zahrady. Zoo tímto...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...