Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. ledna 2022 Vladislav

Škola pro děti zdravotníků otevírá před šestou, místo učitelů má vychovatele

  9:12
Vstávají velice brzy a některé z nich už jsou ráno před šestou hodinou ve třídě. I v době epidemie koronaviru, kdy jsou základní školy zavřené, do nich někteří žáci docházejí. Jsou to děti zdravotníků či pracovníků bezpečnostních složek. Třeba v Havlíčkově Brodě jich takto do školy chodí skoro padesát.

Určená škola a školské zařízení. Takový je oficiální název základních škol, které i po uzavření všech vzdělávacích zařízení mohly zůstat v provozu. Jejich režim i obsazení se však od klasických škol výrazně liší.

Největší takovou fungující školou na Vysočině se stala Základní škola Wolkerova v Havlíčkově Brodě. Navštěvuje ji celkem 47 dětí.

„Přicházely postupně. Nejprve jsme zřídili jednu skupinu, po naplnění kapacity třiceti dětí jsme otevřeli druhou a nyní jsme připraveni otevřít i třetí,“ uvedla vedoucí vychovatelka Alena Ježková.

Vychovatelka? Ano. I to je rozdíl oproti klasické škole. O děti se tu právě vychovatelky starají nejvíce.

V určené škole neběží klasická výuka. Zdejší třídy slouží spíše jako školní družina. Děti tu mají prostor pro hry i nejrůznější tvůrčí činnost.

„Ráno se děti schází do osmi hodin. Nejprve mají vyhrazený prostor pro vyučování. Vyplní si úkoly od svých učitelek, zapůjčí si tablety a připojují se k online výuce s učitelkami z kmenových škol,“ popisuje ranní činnost Ježková.

Po úkolech už ale přichází pro děti zajímavější zábava. „Mají svačinku a následuje obvykle zájmová a tvořivá činnost. To si hrají se stavebnicemi, hračkami, kreslí, vystřihují, vychovatelky s nimi vyrábí něco z papíru a jiných materiálů,“ líčí vedoucí vychovatelka.

Odpoledne děti chodí i ven.

Vychovatelé chodí na směny, slouží ranní či odpolední

Ve škole dostávají děti dopolední a také odpolední svačinku, do jídelny dochází na oběd. Samozřejmostí jsou zvýšená hygienická opatření včetně nošení roušek. Skupiny dětí se vzájemně nepotkávají, střídají se u veškerých činností i u jídla.

Rodiče si je vyzvedávají, až jim skončí práce. Většinou to bývá do půl páté, v provozu je určená škola ale až do čtvrt na sedm večer. Občas se tak může stát, že některé dítko je ve škole celých dvanáct a půl hodiny. „Jsme otevřeni hlavně podle potřeb zdravotních sestřiček a lékařů,“ vysvětluje Alena Ježková.

O děti se na havlíčkobrodské škole stará celkem 14 pedagogických pracovníků. Většinu z nich tvoří vychovatelky, ale vypomáhají také asistentky pedagoga i někteří učitelé. Pro ně všechny to znamená zcela něco jiného než pracovní dobu, na niž byli zvyklí.

„Je to jiné a trochu náročnější. Nezvyk je hlavně prodloužená otevírací doba. Střídáme se, máme dopolední i odpolední službu,“ usmívá se vychovatelka Martina Topolovská.

S kolegyněmi se stará o děti ve věku od šesti do deseti let, což odpovídá prvnímu stupni. Ve skupině je dokonce jeden předškoláček. Rovněž věková rozdílnost dětí je pro vychovatelky nová.

„Některé děti jsou z jiných škol, které tak úplně neznáme. Jsou tu i děti s poruchami chování a pozornosti. Některým se musíme věnovat víc,“ říká Topolovská.

Lákadlem jsou deskové hry i figurky vojáků a dinosaurů

Vůbec nejnáročnější je podle ní skloubit všechny aktivity. Každé dítě je navyklé na trochu jiný režim, mají různé návyky, roli hraje i jejich věk. Spojit se to musí s náplní a režimem školní skupiny. A do toho ještě vstupuje online výuka, kterou mají různé děti v různý čas. Připojeny jsou na vypůjčených tabletech ke své mateřské třídě přímo z družiny.

„Líbí se mi tady. Hrajeme si, učíme se a děláme nějaké úkoly,“ vykládá sedmiletý Štěpán.

Oblíbené má hlavně figurky a stolní hru Člověče, nezlob se. Rychle ale dodává, že v klasické škole to bylo lepší. „Tam mi učitelka mohla radit,“ vysvětluje.

S figurkami dinosaurů si v družině hraje i šestiletý Šimon. „Doma je to ale lepší. Tam mám lego, to tady není,“ povídá.

Do své vlastní školy i v době epidemie dochází desetiletý Radovan. Na „Wolkrovku“ chodí normálně, nyní se jen přestěhoval do jiné učebny. „Je to takové zvláštní,“ říká o současném modelu.

Je rád, že si může hrát a stavět domy ze stavebnice. Ale moc se mu nelíbí výuka přes tablet, učitelce a spolužákům ne vždy dobře rozumí. „Už se těším zpátky do normální školy, hlavně na kamarády,“ tvrdí.

Co bude od 18. listopadu, zatím nikdo přesně neví

Menší děti už se brzy dočkají. Do prvních a druhých tříd se podle ministra školství Roberta Plagy vrátí ve středu. Kdy se otevře zbytek prvního stupně, ovšem dosud není jasné. A otázkou zůstává, zda určené školy budou pro tyto děti sloužit i nadále a v jaké podobě, nebo jejich krátký život skončí.

„Budeme se snažit pomáhat dál, dokud to bude potřeba. Jsme schopni i ochotni tuto péči o děti i nadále zajišťovat,“ přislíbila Alena Ježková.

  • Nejčtenější

Archeologové našli v centru Jihlavy středověkou studnu s lidskými ostatky

Archeologové odkryli obydlí lidí, kteří patřili k prvním obyvatelům města Jihlavy při jeho založení poté, co zde ve 13....

Noví seriáloví Špunti se během své cesty zastavili i na Vysočině

V pátek večer uvedla Česká televize první díl nového rodinného seriálu Špunti na cestě. Třináctidílná komediální série...

Sever Žďárských vrchů rozdělil spor o přílišné solení krajských silnic

Solit, nebo nesolit? Klimaticky drsný sever Vysočiny dělí spor o intenzitu chemického posypu silnic na území chráněné...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odpůrci výkrmny se obávají zápachu. Hnůj patří na pole, oponuje farmář

V Jemnici na Třebíčsku vrcholí bouřlivá debata o záměru společnosti Zeobs z Rhea Holdingu podnikatele Josefa Koláře....

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Bývalou stanici v centru Brodu si hasiči ponechají, zájem o ni má policie

Radnice v Havlíčkově Brodě musí odložit plány s areálem bývalé hasičské stanice v Žižkově ulici. Hasičský záchranný...

Ne Kronospadu mění název. Právníci firmy nás šikanují, tvrdí aktivisté

Spolek Ne Kronospadu v Jihlavě bude dál pokračovat ve svých aktivitách pod novým názvem. Důvodem je podle jeho předsedy...

Na dva měsíce se uzavře Jihlavský tunel, tisíce aut se nahrnou do města

Ředitelství silnic a dálnic na osm týdnů uzavře tunel na obchvatu Jihlavy. Důvodem bude jeho kompletní rekonstrukce....

Třebíčský soudce Krátký končí ve funkci, kvůli průtahům u 111 trestních kauz

Kárný senát Nejvyššího správního soudu rozhodl o odvolání z funkce soudce Okresního soudu v Třebíči Jaroslava Krátkého....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...