Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Nové testy na koronavirus jsou jednodušší, naznaly školy na Vysočině

  8:39
Ořezat pastelky, najít přezůvky, školní batoh, nezbytný respirátor a vyrazit. Školáky však včera čekalo i něco navíc: hromadné testování na covid-19. Na začátku školního roku si ho v případě většinových antigenních testů ještě dvakrát zopakují. Znovu je školy připraví v pondělí a ve čtvrtek.

Nový školní rok začal hromadným testováním na onemocnění covid-19 i v jihlavské základní škole Otokara Březiny. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Testy mi nevadí. Už to znám z loňska. Já se hlavně těším na spolužáky a jsem zvědavá na nové učitele i předměty,“ směje se jedenáctiletá Barbora z Jihlavy.

Plošné testování ve školních kolektivech se uskuteční v prvních školních dnech hned na třikrát. Po včerejšku ještě 6. a 9. září. U malých prvňáčků je možné testovat až dnes, aby tím nebyl narušen slavnostní první den ve škole. V případě příznivé epidemické situace by se pak už testy neměly opakovat.

Zatímco většina škol na Vysočině využila běžnější formu antigenního testování, kdy je výsledek znám do patnácti minut, našlo se i několik míst, kde si vybrali přesnější PCR testy.

„Během jarního období přešlo z antigenního testování na PCR testy postupně pět škol. Ty, které to měly nacvičené, v tom zůstávají i letos. Zbývajícím školám se do PCR testování nechtělo spíše z logistických důvodů a zůstaly u antigenního testování, protože je to pro ně jednodušší. Nemusí zajišťovat laboratoř, svoz či vyplňovat žádanky,“ vysvětlil krajský radní Jan Břížďala.

O přechodu na PCR testování uvažovala například jihlavská základní škola T. G. Masaryka. „Ale nakonec jsme dospěli k tomu, že pro nás by to bylo administrativně velmi náročné. Na začátku školního roku by nám jeden administrativní pracovník vyčleněný na tuto činnost velmi chyběl. Proto jsme zůstali u antigenních testů. Děti je znají a nedělá jim to problémy,“ řekla Andrea Frolíková, ředitelka této školy.

Testování je jednodušší a rychlejší než na jaře

Na rozdíl od jarní vlny testování tentokrát dorazil na Vysočinu ze skladů Správy státních hmotných rezerv jen jeden typ antigenních testů. Podle ředitelů škol je tento druh pro samotestování uživatelsky přívětivější.

„Jedná se o novější typy, jejichž obsluha je mnohem jednodušší a rychlejší než u těch, co jsme měli minulý školní rok,“ potvrzuje Jaroslav Skolek, ředitel ZŠ a MŠ v Košeticích.

Zatímco většina škol využije jednu či druhou možnost testování, soukromá ScioŠkola v Jihlavě dává rodičům na výběr z obou dvou možných variant.

„Buď mohou volit antigenní test, nebo PCR test. A ještě si vybrat z ‚plivacího‘ testu, nebo z výtěru v dutině nosní. Jde nám o to, abychom vyšli vstříc rodičům, aby byly i děti v klidu a ve škole vládla pohoda,“ uvedla ředitelka školy Radka Matějíčková.

ScioŠkola na rozdíl od dalších škol plánuje testování i v dalších týdnech. „Rozhodli jsme se jít cestou pravidelných PCR testů i za cenu vlastních nákladů. Přijde nám to smysluplnější. Budeme sledovat vývoj epidemiologické situace a podle toho si budeme organizovat opatření,“ dodává.

Přelít jednu zkumavku do druhé děti zvládají

Jednou ze škol, kde se bude testovat PCR testy ze slin, je ZŠ Otakara Březiny v Jihlavě, kterou navštěvuje 730 dětí. Oproti antigenním testům se školáci podrobí odběrům jenom dvakrát. Po včerejšku ještě 9. září.

„Používali jsme tyto PCR testy na jaře, byli jsme s tím systémem spokojeni, a proto jsme se k nim vrátili. Jsou rychlé, jednoduché a zvládají je bez problémů i velmi malé děti. Dostanou dvě zkumavky, do jedné dají své sliny a přilijí obsah druhé se speciálním roztokem. Zašroubují, vloží do sáčku a předají paní učitelce. Ta na to nalepí čárový kód. Pak pro to přijede laboratoř a večer máme výsledky,“ popsal ředitel školy Vladimír Nekvinda.

Tento způsob si podle něj pochvalují i rodiče. Oceňují neinvazivní odběr ze slin i to, že výsledek testu jim přijde SMS zprávou a oni si mohou vytisknout i certifikát o provedeném testování, které má delší platnost.

Díky PCR testování měli starší žáci z této školy první den nového školního roku atypický. „Většina škol má obvykle první den jednu vyučovací hodinu. My jsme ho zkrátili ještě víc,“ dodal ředitel Nekvinda.

Děti přišly s respirátory, odevzdaly vzorek slin, vyzvedly si školní rozvrh, domluvily se s učitelem na další den a odešly domů. Hromadné setkání ve třídě tedy budou mít až dnes, kdy už budou známy výsledky jejich testů. „Věřím, že vyjdou všem v pořádku,“ uzavřel ředitel školy.

A to se včera stalo třeba ve žďárské ZŠ Švermova 4 či v Základní škole Leandra Čecha v Novém Městě na Moravě, kde nenašli ani jeden pozitivní případ. „Nikdo testování neodmítal, toho jsme se předem trošku obávali,“ uvedl Tomáš Augustýn, ředitel novoměstské školy.

  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Focení zvěře chce trpělivost, říká muž, který padesát let snímá přírodu

Více než padesát let hledí Antonín Havlát z Velkého Meziříčí na přírodu kolem sebe přes hledáček fotoaparátu a snaží se...

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...