V Novém Městě si rodiče přejí školu bez známkování a domácích úkolů

  8:47aktualizováno  8:47
Škola Jinak. Tak se nazývá iniciativa rodičů, která chce příští rok v Novém Městě na Moravě otevřít školu, kde učitelé nemíní zatěžovat děti domácími úkoly a kilogramy učebnic na zádech. Nové zařízení má být alternativou ke klasickému státnímu základnímu vzdělávání. O školu je už teď velký zájem.

Jistou formu alternativního vzdělávání nabízejí i Montessori školy. I v nich se s dětmi pracuje na obdobném principu. | foto: ARCHIV ZŠ SPÁLOV

„S počtem osmi dětí v ročníku bychom zatím neměli mít s naplněností na první dva roky problém. A mnozí zájemci se hlásili třeba i na několik let dopředu,“ popsala Jarka Šmídková z iniciativy Škola Jinak.

Ke zřízení školy s alternativní výukou vedla iniciátory, tedy rodiče z regionu, především nespokojenost se současným školstvím. Proto se rozhodli hledat způsob, jak umožnit svým potomkům navštěvovat školu, do níž budou chodit rádi. A která je podle jejich soudu co nejlépe připraví na život.

V zařízení, jež by mělo ve městě vzniknout, tak bude mimo jiné kladen důraz na respektování jedinečnosti žáka, rozvoj jeho talentu a vzájemnou spolupráci mezi dětmi. Ve škole se nebude známkovat, ale slovně hodnotit.

Montessori školy v ČR

Počítá se s devíti ročníky, které však nebudou fungovat odděleně, ale propojí se podle aktuálních projektů. Jako sídlo budoucí školy, jež by mohla začít fungovat od září příštího roku, jsou ve hře Petrovice, místní část Nového Města.

„V prostorách tamního učiliště by připadal v úvahu nevyužívaný domov mládeže. Výhodou je, že jde o areál školy. Funguje tam tak už třeba jídelna či tělocvična,“ přiblížila Šmídková.

Stanovisko ke vzniku nové školy novoměstzští radní teprve zaujmou. Následně chce iniciativa začít vyřizovat potřebné dokumenty na ministerstvu, aby se tam v příštím školním roce už mohly vzdělávat první děti.

Žďárská alternativní škola by už potřebovala větší prostory

Novoměstští nadšenci jsou v kontaktu i se školou Na Radosti ze sousedního Žďáru nad Sázavou, kde tato alternativa vzdělávání funguje s úspěchem již několik let. Zájemce musí dokonce odmítat.

„Když jsme školu před třemi lety zakládali, ani jsme si neuměli představit, že bude takový zájem,“ popsala ředitelka Petra Vykydalová Kupková s tím, že se ozývají nejen rodiče prvňáků, ale i starších dětí s žádostí o přestup.

Žáčci rostou společně se školou - když otevírala, byly nejstarší děti páťáci, nyní půjdou do osmého ročníku. Jediné, co provozovatele - spolek PlyneTo - trápí, jsou stávající malé prostory.

„A byť nám z hlediska legislativy zatím stačí, myslím si, že jak děti, tak i jejich průvodci, tedy učitelé, by si zasloužili prostoru víc. Snažíme se proto najít něco většího, ale zatím marně,“ konstatovala ředitelka.

Kromě žďárské školy na Vysočině funguje ještě například Svobodná škola Chotěboř či ScioŠkola Jihlava, jež vznikla v září 2017 a patří do vzdělávací sítě založené Ondřejem Štefflem - „otcem“ prvního soukromého gymnázia PORG a majitelem agentury Scio.

Někdo tomu říká svobodný projev, já neposlušnost, říká žena

Názory na přibývající zařízení tohoto typu se různí. „Mám ve svém okolí pár dětí, co navštěvují alternativní školku nebo školu, a je to znát. Někdo tomu možná říká svobodný projev osobnosti, já neposlušnost,“ míní Hana Mašová ze Žďáru.

Odlišný názor má Jana Vaňková ze Sobíňova na Havlíčkobrodsku. „Můj syn chodil poslední dva roky do alternativní lesní školky v Chotěboři. Princip tohoto typu vzdělávání se mi líbí z více důvodů. Jedním z nich je přirozený přístup k dětem i dětí k dospělým. Role nejsou rozděleny na autoritu učitele a podřízenost dítěte. Zde si děti mezi sebou i mezi dospělými zcela přirozeně vytvářejí přímé, partnerské vztahy. Nemusí se bát říct, co chtějí, co se jim líbí či nelíbí,“ popsala Vaňková.

Na alternativním školství oceňuje třeba i respektování originality každého dítěte, více pobytu venku nebo učení ve vzájemné spolupráci bez soupeření a srovnávání se.

„V klasických školách se totiž srovnání nikdy nevyhnete, když bude dítě posuzováno podle známek a podle tabulek,“ podotkla mladá žena.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Před čtyřmi roky vyhrál MasterChefa, ve svém podniku se tím však nechlubí

Mladý pár Barbora Sokolíčková a Roman Kotlář v Novém Městě na Moravě druhým...

Už déle než rok funguje v jednom z opravených historických domů na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě kavárna...

Další z rubriky

Spory politiků o vodu gradují, opravy ulic v Jihlavě kvůli nim stojí

Rekonstrukce páteřní jihlavské silnice se zdržela v krajském městě Vysočiny z...

Opravy ulic v Jihlavě začínají naslepo, bez kamerového průzkumu kanalizace. Je to bizarní důsledek vleklých neshod...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Počet psů na Vysočině klesá, problémy s exkrementy však zůstávají

Jezevčík

Ačkoliv to tak ve městech a jejich nejbližším okolí často nevypadá, počet psů na Vysočině nejen že neroste, ale někde...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz