Z experimentu se stala tradice, středověká sklářská pec ožije i letos

  10:02aktualizováno  10:02
Před čtyřmi lety se havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny pustilo do experimentu, o němž v tu dobu nikdo nevěděl, jak skončí. Vrhlo se do stavby repliky středověké sklářské pece. Experti se poté pokusili původními postupy vyrobit sklo. A povedlo se. Akce, z níž se stává tradice, bude pokračovat i letos.

Tavení skla v historické sklářské peci v roce 2016 | foto: Kraj Vysočina

„Několik let se věnujeme projektu Sklářství na Vysočině. Zjistili jsme, že Vysočina je druhým největším sklářským krajem v republice. Je tu patnáct fungujících skláren, vyrábí se tu nejrůznější typy sklářských výrobků,“ vysvětloval před čtyřmi roky dnes již bývalý ředitel muzea Jiří Jedlička.

Mapování sklářství v regionu bylo však pouhou teorií. Když už se muzeum do takového projektu s plným nasazením pustilo, chtělo historii sklářství ukázat i v praktické podobě. A také si ověřit, zda staré teoretické postupy při výrobě skla mohly opravdu fungovat.

Tudíž stěžejní částí celého projektu se stal pokus vystavět repliku středověké sklářské pece a něco v ní vyrobit. „V devadesátých letech se o to snažili v Moldavě na Teplicku, my bychom byli druzí v republice. Zároveň bychom však chtěli jejich projekt posunout o kus dál, udělat jinak,“ říkal v roce 2015 Jedlička.

V Moldavě před téměř čtvrtstoletím rovněž vystavěli repliku středověké sklářské pece. I zde se pokusili ulít sklo původními metodami. Jenže pro to použili současné suroviny. „My chceme utavit křemen, což byla původní surovina používaná pro výrobu skla,“ prozradil před prvním pokusem tehdejší ředitel muzea.

Suroviny se taví ve vaně z jílu s 20centimetrovými stěnami

Stavba pece sice nabrala hlavně z administrativních důvodů roční zpoždění, ale přece jen se jí podařilo v létě roku 2016 dokončit. Unikátní stavba vyrostla na samém severním cípu města v lokalitě Vlkovsko, kousek za rybníkem Cihlář.

Fotogalerie

Stavbu tvoří dvě zídky vysoké 90 centimetrů, mezi nimiž vede topný kanál. Nad ním je do polokoule vytvarovaná velká vana z jílu. Její stěny jsou tlusté 20 centimetrů. Právě v této vaně se suroviny taví. V další části je pomocná fritovací pec.

Na topném kanálu stavbaři z jílu a písku vytvořili vrchní klenutou část, takzvanou kopnu. „Od ní se odráží plamen a v tavicí nádobě díky tomu vzniká potřebná vysoká teplota. Ve fritovací peci se taví písek s dubovým popelem. Je základem pro vlastní sklářský kmen, který se nakládá do tavicích pánví ve velké peci,“ popisoval krátce po dokončení archeolog Aleš Knápek. Celá stavba je zastřešená, je vysoká zhruba dva metry, dlouhá tři a půl metru.

Ožívá vždy na přelomu srpna a září. A v posledních dvou letech akce o mnoho překročila očekávání pořadatelů. „Na tavbu se během tří dní přišly podívat až dva tisíce lidí. Zúčastnila se ho celá řada odborníků, majitelů skláren, historiků. Dokonce přijeli kolegové s mobilní moderní pecí, takže sklo nakonec foukali čtyři lidé,“ popisoval Jiří Jedlička.

„Z tavby skla v replice historické pece se stala naprosto úžasná a jedinečná tradice,“ dodal.

Pec ožije znovu během léta, tavit se bude na konci prázdnin

Dnes už Jedlička ředitelem havlíčkobrodského muzea není. V tradici ale hodlá pokračovat i jeho následovník Michal Kamp. „Určitě se tavení skla odehraje letos i příští rok. Po tu dobu máme pozemky v nájmu. Letos ho plánujeme na poslední prázdninovou sobotu, na 31. srpna,“ prozradil.

U pece ale bude živo už několik dní před tím. Bude třeba ji nejprve připravit, zkontrolovat a případně trochu poopravit. A celý týden pak probíhá její roztápění. Při temperování musí teplota uvnitř pece vystoupat nad 1100 stupňů Celsia.

No a jak vlastně první pokusy s tavením skla dopadly? Po počátečních porodních bolestech nad očekávání. Už při druhém pokusu v září 2017 se podařilo vyfoukat repliky středověkých číší, ve výsledku tým pod vedením skláře Františka Nováka z Dobronína zpracoval jedenáct kilogramů skla.

Některé otázky ale i tenkrát zůstaly. „Na rozdíl od prvního ročníku se nám tentokrát podařilo nabrat vzorky fritovacího skla. Správně mělo mít medové zabarvení, nám se však jevilo fialové. Obsahovalo hodně manganu. Budeme se snažit zjistit, proč. Je možné, že už ve středověku skláři používali odbarvovadla. Nebo bude nutné ještě více zvýšit teplotu v peci,“ přemýšlel Jiří Jedlička.

Nejčtenější

Mladík usnul na poli s hrachem, sekačka ho připravila o části nohou

Při tragické nehodě na Přerovsku zemřeli dva lidé (7. června 2019).

Mnohočetná zranění utrpěl čtyřiadvacetiletý mladík, který v úterý odpoledne usnul na poli u Brtnice na Jihlavsku....

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokují kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Nehoda tří aut zablokovala provoz na dálnici D1 ve směru na Brno

Na dálnici D1 na 139. kilometru se srazila dvě nákladní a jedno osobní auto....

Provoz na dálnici D1 ve směru na Brno ráno zkomplikovala nehoda na 139. kilometru. Za místem střetu se tvořila dlouhá...

Ženu z Pelhřimova po vážné nemoci hledala policie, vypátrala ji v Praze

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Policie z Vysočiny pátrala po třiatřicetileté ženě z Pelhřimova, která je po vážné nemoci. Kolem pondělní desáté hodiny...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Zimní stadion bude v létě sloužit florbalistům, tenistům a volejbalistům

Devět let po zboření starého stadionu se ve středu 20. února 2019  otevírá v...

Právě v těchto dnech začíná jedna z největších jednorázových investic v Chotěboři na Havlíčkobrodsku za poslední roky....

Žďár nad Sázavou už posedmé roztancují světoví akrobaté i hudebníci

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál...

Světoznámí tanečníci, akrobaté i hudebníci ovládnou od pátku do neděle areál žďárského zámku v rámci festivalu...

Nejen senioři. Zahrádkářské kolonie lákají stále víc mladé rodiny s dětmi

Z malých kluků a holek vyrůstajících v koloniích se stávají aktivní mladí...

Zahrádkářské kolonie, kde si i obyvatelé paneláků mohou na kousku půdy vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či květiny,...

Najdete na iDNES.cz