Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou spustily výrobu na dvou nových linkách. Produkce se zdvojnásobila, denně se tu vyrobí 150 tisíc nejrůznějších sklenic. (2017) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sklárny ve Světlé změnily majitele, Cerva je prodal podnikateli Loudovi

  • 1
Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou změnily majitele. Lubor Cerva, který podnik před jedenácti lety zachránil před likvidací, je prodal Pavlu Loudovi a jeho společnosti Crystal Bohemia v Poděbradech. Změna vlastníka se nemá dotknout žádného z šesti stovek zaměstnanců.

Úmysl prodat světelské sklárny Cerva oznámil na přelomu května a června roku 2018. Hledání nového vlastníka o několik měsíců zdržela menší krize, do níž podnik i vlivem vývoje na sklářském trhu zabředl. Dokončit proces se podařilo až nyní.

„Továrna mění majitele. Pan Pavel Louda a jeho společnost Crystal Bohemia v Poděbradech se rozhodl pokračovat v naší společně započaté práci a dnešního dne ode mne převzal sto procent akcií,“ informoval v úterý ráno Cerva.

„Momentálně dobíhají určité formality. Na vyjádření mi prosím dejte ještě pár dní čas,“ odmítl prozatím koupi světelských skláren jejich nový vlastník komentovat.

Pavel Louda se řadí, podobně jako Lubor Cerva, k úspěšným českým byznysmenům. Jméno si udělal s rodinnou firmou na prodej aut. Mimo jiné provozuje také největší českou carsharingovou společnost, vlastní poděbradské sklárny, pustil se do výstavby bytů, má investiční fond. Roční obrat jeho firem se pohybuje v řádech několika miliard korun.

„Ekonomické zájmy jdou stranou, chci, aby se výroba udržela“

„Převzetím akcií společnosti nový majitel podstupuje značné finanční riziko, které spočívá v nutnosti značné finanční injektáže hned v počátečním období. Výroba sklenic je pro něj v podstatě neznámá,“ konstatoval Cerva.

Fotogalerie

Podrobnosti o obchodu ani jedna strana neprozradila. Před rokem a půl se spekulovalo, že hodnota světelských skláren vysoko převyšuje jednu miliardu korun.

„Předáním do rukou nového majitele mám na srdci především zájem, aby se výroba ve Světlé i nadále udržela a rozvíjela. Mé ekonomické zájmy v tomto případě jdou stranou,“ podotkl nyní Lubor Cerva.

Nový majitel už avizoval první změnu ve vedení světelského závodu. Jejím řízením bude pověřen dosavadní dlouholetý šéf poděbradských skláren Jaroslav Seifert. Funkci generálního ředitele světelské sklárny v posledních měsících prakticky neměly.

Bývalý vlastník pořídil nové linky, jejich obsluha zůstane

Nikoho z šesti stovek řadových zaměstnanců by se však změny ve vlastnické struktuře světelských skláren dotknout neměly.

„Bývalý majitel tu udělal velké investice, koupil nové stroje a linky. Jejich osádky musí zůstat stejné. Zaměstnanci změnu vlastníka nijak nepoznají,“ prohlásil personální ředitel skláren Jan Vaněk.

Sklárny Crystalite Bohema vznikly na troskách kdysi slavného podniku Sklo Bohemia. Továrnu v konkurzu koupil Cerva v roce 2009 za zhruba 160 milionů korun. Během jedenácti let z ní udělal podnik, který sklo vyvážel do stovky zemí celého světa.

Postupně se sklárny prakticky výhradně zaměřily na strojovou výrobu nápojového skla. Přiměl je k tomu vývoj na světových trzích i třeba politická situace na středním východě, když po vyhlášení sankcí vůči Íránu přišly takřka ze dne na den o největšího odběratele dárkového a dekoračního skla.

I kvůli tomu musely loni světelské sklárny propustit více než 150 lidí. Současný počet zaměstnanců činí přibližně šest stovek.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar