Tavící pec ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sklárny Crystalite zase rozšiřují výrobu. Překonají tím původní podnik

  • 3
Více pecí v provozu a stejný obrat jen s polovinou zaměstnanců. Světelské sklárny Crystalite v nejdůležitějších ukazatelích dohnaly svého předchůdce Sklo Bohemia. V současnosti sklárny rozšiřují výrobu, aby mohly uspokojit zahraniční poptávku.

Na konci roku by sklárny ve Světlé nad Sázavou měly spustit už pátou pec. Tolik jich v původních sklárnách, které v roce 2008 zkrachovaly, ani nebylo.

Připojeny na ni mají být dvě linky, vyrábět se zde bude velké lisované sklo, jako jsou mísy a vázy. "Jejich hmotnost se může pohybovat od dvou a půl do šesti kilogramů," pravil už dříve ředitel skláren Martin Fait.

Sklárny ve Světlé

Dávaly pod značkou Sklo Bohemia práci více než 1 200 lidem. V září 2008 ale zkrachovaly. V konkurzu je koupil Lubor Červa. Výrobu pod značkou Crystalite obnovil v říjnu 2009.

"Primárním důvodem bylo rozšíření výroby a uspokojení poptávky po velkém skle v zahraničí. Už se nám totiž stalo, že jsme museli z kapacitních důvodů řadu dodávek odmítnout a ukončit s odběrateli spolupráci. Naposledy třeba se společností Swarovski," uvedl majitel skláren Lubor Červa.

Odběrateli jsou arabské země, Rusko i Spojené státy

Největším odbytištěm větších skleněných předmětů mají být arabské země, především Egypt a Írán. Vyvážet se má ale i do Spojených států nebo do Jižní Ameriky. "Překvapivě o ně není takový zájem v Rusku, kam vyvážíme podstatnou část produkce," poznamenal Červa.

Náklady na samotnou výstavbu páté pece dosáhnou zhruba 41 milionů korun. V součtu s výdaji za technologie se pak jedná o investici převyšující 60 milionů. Crystalite na ni použil materiál připravený k opravám druhé pece. Měla by být schopná zpracovat až 14 tun surového skla denně. Poprvé se rozehřeje před koncem roku, v lednu pak podle plánu zahájí běžný provoz.

Na dvou nových linkách najde práci pět desítek lidí. Počátkem příštího roku by se tak počet zaměstnanců ve Světlé měl dostat na 550. K firmě patří i sklárna v jihomoravské Květné, kde pracuje dalších 160 lidí.

Sklárny mají podíl na nižší nezaměstnanosti

Že se sklárnám daří, se líbí i vedení města nebo úřadu práce. "Nezaměstnanost na Světelsku se od znovuobnovení sklářské výroby postupně snižuje. V regionu máme už jen okolo 10,5 procenta nezaměstnaných," popsal ředitel úřadu práce v Brodě Martin Kouřil. Před třemi lety, kdy ze dne na den skončilo Sklo Bohemia, to byl dvojnásobek.

Pro Crystalite bude stále obtížnější sehnat kvalifikované pracovníky. Nedostatek strojníků řešil už na počátku roku při spouštění čtvrté pece. Podle Kouřila by ale většinu zaměstnanců měl podnik sehnat bez problémů.

Nová kolekce skláren ve Světlé nad Sázavou z designérské dílny Martina Faita.
Nová kolekce skláren ve Světlé nad Sázavou z designérské dílny Martina Faita.

Tuto novou kolekci z designérské dílny Martina Faita představily sklárny v zimě na veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.

"Je výhoda, že tu roste podnik se stejným zaměřením jako v minulosti. Pokud by vznikl jiný obor, bylo by to složitější," dodal. V evidenci úřadu je stále stovka sklářů, kteří od krachu původních skláren práci nesehnali.

Zaměstnancům se postupně zvyšuje i mzda. Na počátku nové éry skláren patřila k nižším, dnes dosahuje na krajský průměr. A zvyšuje se i obrat firmy. Po zprovoznění páté pece by měl dosáhnout jedné miliardy, čímž by se zhruba vyrovnal bývalému Sklu Bohemia.