Kopec na Třebíčsku je plný arsenu, vodní zdroje zatím nejsou v ohrožení

  • 0
Lidé z Okříšek na Třebíčsku a v sousedních Přibyslavicích si oddechli. Zdroje jejich pitné vody v současnosti neohrožují jedovaté průsaky ze staré skládky nebezpečných odpadů. Ta se nachází na zalesněném kopci mezi Zašovicemi a Okříškami. Na dnes již zrušené skládce sklářských odpadů je i arsen.

Městys Okříšky si nechal zpracovat analýzu rizik ze skládky. „Minulý týden jsme dostali výsledky a ty jsou pozitivní v tom, že průnik arsenu nepokračuje, takže nebude nutná sanace skládky. Budeme dál pokračovat v monitoringu průsaků, ale už v menším rozsahu. Zdá se, že nehrozí ohrožení vodních zdrojů u nás a v Přibyslavicích,“ řekl okříšský starosta Zdeněk Ryšavý.

Analýzu možného znečištění ze skládky prováděla velkomeziříčská firma Enviro-ekoanalytika. Analytici u skládky postupně udělali několik kontrolních vrtů, k nimž letos přibyl další, který je dál od skládky a blíže k Přibyslavicím.

„Odběry z tohoto vrtu ukázaly přítomnost arsenu v množství do deseti mikrogramů na litr, což je vyhovující a může to odpovídat přirozenému stavu v přírodě. Čili to vypadá, že do skládky někdo kdysi navezl arsen v relativně malém množství a ten se usadil v nejbližším okolí pod patou skládky a dál se odtud ve větší míře neuvolňuje,“ řekl Ryšavý.

Arsen ze skládky v minulosti unikal v nadlimitním množství

V minulých letech podle Ryšavého množství arsenu v nejbližším okolí skládky až třikrát přesahovalo i nejtolerantnější limity stanovené ministerstvem životního prostředí.

Zatímco přirozený výskyt arsenu v přírodě je asi pět mikrogramů na litr, v jednom z kontrolních vrtů u skládky je ho nyní 252 mikrogramů na litr odebraného vzorku.

„V některých letech to bylo ještě výrazně více,“ upozornil Ryšavý. Pokud by ze skládky unikal arsen do okolí v nadlimitním množství, byl by tím ohrožen zdroj pitné vody, který slouží pro Přibyslavice a částečně i pro Okříšky.

„Vzdálenost vrtu od té skládky je asi kilometr a půl, čili riziko existovalo. My děláme rozbory vody samozřejmě i ve zdrojích vody, arsen tam ani naše rozbory nepotvrdily,“ řekl Jaroslav Hedbávný, ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti.

Podobné riziko jako v případě zmíněné skládky nad Okříškami zatím vodohospodáři na Třebíčsku neřešili.

Největší zátěž nesla skládka žíravin v Pozďátkách, ale v její blízkosti se nenacházel žádný strategický vodní zdroj. Sanace skládky Pozďátky byla ukončena v roce 2010. Stála více než půl miliardy korun, bylo odtud odvezeno téměř pětadvacet tisíc tun nebezpečných odpadů.

K Okříškám se vozily odpady ze skláren v Kněžicích a Brodcích

Skládka nad Okříškami nikdy sanována nebyla. Na začátku devadesátých let byla pouze zrekultivována. Odpad uložený v bývalém lomu na vrcholu kopce byl pokryt foliemi, zakryt zeminou a terén osázen stromy.

„Na tu skládku se v osmdesátých a možná i na začátku devadesátých let vyvážely odpady ze skláren v Kněžicích a Brodcích, měly to být jakési vápenné kaly. Jenže kontrolní vrty ukázaly, že se ve skládce vyskytuje arsen, který by tam vůbec být neměl. Domníváme se, že tam tehdy navezli i jiný odpad z některé jiné sklárny, kde se arsen mohl používat na zdobení a barvení skla,“ řekl Ryšavý.

Skládka patřila již zaniklým jihlavským sklárnám Bohemia, které postupně omezovaly provoz, až v roce 2007 byla zastavena i jejich poslední sklářská pec v Jihlavě-Antonínově Dole.

K monitoringu skládky u Okříšek se úřady vrátily v roce 2013. Odkud se arsen na skládku dostal, to zatím není přesněji známo, z dochované dokumentace ke skládce to nevyplývá.

„Dál necháme každý rok provádět monitoring spodních vod z vrtů u skládky. Kdyby se náhodou objevil další větší průsak, tak se budeme muset úvahami o sanaci skládky znovu zabývat,“ řekl Ryšavý.

Ve skládce je kolem stovky tun odpadů. Jejich sanace by podle hrubých odhadů mohla stát sto milionů korun.

Bývalá skládka se nachází jen nedaleko hlavní silnice spojující Jihlavu s Třebíčí.

Bývalá skládka se nachází jen nedaleko hlavní silnice spojující Jihlavu s Třebíčí.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz