Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Oprava průtahu Žďárem ucpává okolní ulice, stěžují si jejich obyvatelé

  12:04
Do dalšího úseku se posunula oprava hlavního průtahu Žďárem nad Sázavou, silnice I/37. Rekonstrukce, jež začala v červenci a bude trápit řidiče po celý podzim, pokračuje pracemi v Bezručově ulici. Semafory zajišťující kyvadlový provoz řidiči objíždějí přilehlou čtvrtí. A místní si stěžují na provoz.

Důvodem pro rekonstrukci průtahu Žďárem je podle ŘSD celá škála poškození od příčných i podélných trhlin až po vyjeté koleje. Letošní opravy silnice I/37 mají ve městě trvat do konce října, další úseky v blízkosti zámku pak přijdou na řadu v příštím roce. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Momentálně by se měla uzavřít napojení do ulic Nová a U Pily, která šoféři s oblibou využívají jako neoficiální objízdnou trasu, stejně jako další úzké ulice v přilehlé čtvrti převážně rodinných domů. Chtějí se tak vyhnout čekání u semaforů a dlouhým kolonám. Tamní obyvatelé však nesou mnohonásobné a již dlouho trvající navýšení provozu a ucpání ulic auty velmi nelibě.

„Stížnosti samozřejmě jsou, zvláště co se týče ulic Luční a Vejmluvova, kde bývají auta obyvatel často odstavená podél komunikace, takže průjezd většího množství vozidel je tu problematický. Apelovali jsme na místní, aby se alespoň po dobu rekonstrukce snažili svá auta parkovat v garážích nebo na vjezdech do domu. Musím říct, že odstavených vozidel pak díky tomu o něco ubylo,“ popsal Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Na prostorech se sníženým obrubníkem, jež v těchto ulicích přiléhají k silnici, totiž stání aut zakázáno není, a jsou proto obyvateli hojně využívány. „Riziko nějakých dopravních potíží jsme se snažili snížit také kontrolou a místy i úpravou zeleně na místech, kde by mohla bránit v rozhledu,“ připomněl další opatření Kunc.

Dodal, že hlídky do inkriminovaných čtvrtí pravidelně zajíždějí, ale k tomu, aby byly monitorovány po celou dobu oprav, nemají strážníci dost personálních kapacit.

„Pustit dnes na ulici děti je nemyslitelné“

Podle místních šoféři často nerespektují omezení rychlosti ani značky zakazující vjezd, které byly ve čtvrti rozmístěny - například v ulici U Pily. „Každý si tu jezdí, jak chce. Vídám denně stovky aut, jejichž nervózní řidiči se tady proplétají, zákaz nezákaz, a hledají nejvhodnější trasu, aby ušetřili pár minut a vyhnuli se koloně. Možná je sem vede i navigace, nevím. Ale pustit ven na ulici, zvláště odpoledne, třeba děti, to je teď prostě nemyslitelné,“ prohlásila jedna z obyvatelek Nové ulice.

Opravy silnice přinášejí komplikace i mnoha lidem, již tuto trasu ze severního okraje města do centra využívají pro cestování městskou hromadnou dopravou (MHD) za prací. Aby byl dodržen ranní dojezd autobusů do průmyslové zóny, musely být některé spoje zrušeny.

„Omezení se dotýkají zastávek MHD Bezručova - stadion a Bezručova - U Pily, Vejmluvova a Sychrova, které jsou podle úseků prací dočasně zrušeny nebo omezeny. Informace o MHD lze sledovat na zastávkách, webu a Facebooku města,“ informoval mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Na dobu uzavírky mohou cestující využít projíždějící linkové autobusy. Zakoupený lístek pak platí i pro přestup do následného linkového autobusu v zóně Žďár nad Sázavou s výstupem na zastávce v průmyslové zóně v Jamské ulici.

Oprava bude pokračovat i v příštím roce

Se složitou dopravní situací se budou muset lidé prát ještě po většinu podzimu. Do 4. října má být dokončena druhá etapa nyní rozdělaného úseku Bezručovy ulice. Následovat bude její další, 360 metrů dlouhá část až po odbočku do ulice Purkyňova. Rekonstrukce tohoto úseku, opět rozdělená do dvou podetap - půlí vozovky, přinese uzavírky odboček od ulic Purkyňova či Zelenohorská. Hotovo má být do konce října, čímž práce pro letošek pravděpodobně končí.

„Zbývající, 363 metrů dlouhý úsek v ulici Bezručově směrem k mostu u zámku dokončíme v příštím roce,“ upřesnil Martin Buček za Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na Vysočině s tím, že v roce 2022 se bude s opravou průtahu pokračovat Santiniho ulicí až pod čerpací stanici ve směru na Stržanov.

Důvodem pro rekonstrukci průtahu je dle ŘSD celá škála poškození od příčných i podélných trhlin až po vyjeté koleje. Mění se ale třeba i poškozené obrubníky.

„Diagnostika také ukázala ztrátu asfaltového tmelu, až hloubkovou korozi. Je tak třeba obnovit kryt vozovky a lokálně provést sanaci konstrukčních vrstev včetně výměny podloží,“ vysvětlil Buček.

Kuriózní situace, nové značení ihned spolkla fréza

Důvodem pro rekonstrukci průtahu Žďárem je podle ŘSD celá škála poškození od...

Stavbu na silnici I/37 provázejí kromě jiného i poněkud kuriózní situace. Na jednu z nich upozornili počátkem září na sociálních sítích obyvatelé Žďáru, kteří si všimli, že na komunikaci bylo nastříkáno nové vodorovné dopravní značení (VDZ), jako je vyznačení krajnic bílými čarami.

Ovšem o pár dní později tam byl frézován povrch - včetně značení. A další „čáry“ to ještě čeká.

„Došlo k pochybení zhotovitelské firmy provádějící obnovu VDZ na úseku silnice I/37 Žďár nad Sázavou - D1, jež se provádí v rámci běžné údržby za účelem zvýšení bezpečnosti provozu v podzimním a zimním období. K provedení VDZ na úseku probíhající stavby došlo špatnou komunikací mezi pracovníky zhotovitele. Z toho vyplývá, že toto provedené dopravní značení nebude objednatelem - ŘSD Jihlava - profinancováno,“ shrnul za ŘSD na Vysočině Martin Buček.

Na konci léta na téže komunikaci zase řidiči natočili a následně i zveřejnili na sociálních sítích, jak vjel do částečně uzavřeného průtahu, pravděpodobně omylem, autobus. Jeho řidič se následně v křižovatce ulic Dolní, Wonkova a Jungmannova začal otáčet. Při tomto náročném manévrování, kdy mu ještě asistoval jeden z přítomných šoférů, narazil do sloupu a shodil také přenosnou dopravní značku.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíJihlavaTřebíčŽďár nad SázavouHumpolecHavlíčkův BrodPelhřimov, další

  • Nejčtenější

Nehoda devíti aut a kamionů zavřela na dvě hodiny dálnici D1 u Velkého Meziříčí

Dálnici D1 směrem na Prahu na 144. kilometru u Velkého Meziříčí na Žďársku v půl deváté ráno uzavřela hromadná nehoda...

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Auto po půlnoci srazilo a usmrtilo chodce. Řidič z místa ujel

Na silnici I/38 na Jihlavsku auto v noci na dnešek srazilo chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě...

Eso bez fotky: NHL poznává Vejmelku. Dobře, že dostal svobodu, vidí táta

Premium Připravoval se svědomitě a na leccos. Nejen na rychlejší hokej a zdatnější soupeře, ale i na další aspekty života v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Krátce po výměně samce se v jihlavské zoo narodili dva dikobrazi

Chovatelé v jihlavské zoologické zahradě se těší z mláďat dikobrazů srstnatonosých. Dvojčata zatím neurčeného pohlaví...

Na spornou cyklostezku přes zahrady dochází Jihlavě čas, lidé se bojí záplav

Nový úsek cyklostezky chceme postavit, protože jsme přesvědčeni, že to má smysl. To je ve zkratce obsah...

Na kopec, který v zimě děsí, povede nová silnice. Pod ním vznikne kruhák

V zimě to bývá jeden z nejzrádnějších úseků na Vysočině. Na silnici 34 v kopci u Jitkova na Havlíčkobrodsku při náledí...

Most u Dvorců museli dělníci stavět znova, průjezdný bude od listopadu

Řidičům na Vysočině brzy zmizí jedna zásadní uzavírka. Stavbaři prakticky dokončili na silnici 602 poblíž Dvorců u...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...