Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střídání mrazu a tepla poničilo silnice, opravy zatím vydrží jen hodiny

  8:46
Letošní zima dala silnicím na Vysočině zabrat. Cestáři ji hodnotí jako nejhorší za posledních několik let. Neočekávané výtluky na řidiče číhají na nejrůznějších místech. Ti musejí mezi dírami mnohde vysloveně kličkovat. Opravy jsou však zatím pouze provizorní a vydrží jen pár hodin.

Hybrálecká ulice v Jihlavě je jednou z cest, kde se auto během jízdy na nerovném povrchu celé třese. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Oproti roku 2019 je nárůst vysprávek za období leden až březen dvojnásobný. Oproti roku 2020 dokonce více než sedminásobný,“ potvrdil Radovan Necid, ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, která zajišťuje i opravu silnic prvních tříd.

Může za to velký počet takzvaných mrazových cyklů, které ve velkém poničily povrchy vozovek. „Ale škody po zimě nejsou závislé pouze na průběhu zimy, ale i na stavebně technickém stavu krajských vozovek,“ dodal Necid.

Pro silnice není problémem stálý mráz, ale střídání mrazu a tepla. Voda se dostane do drobných spár na silnici, tam zmrzne a trhlina se rozpíná. Opakováním těchto cyklů při vysoké silniční zátěži vzniká výtluk.

Silničáři začali hned, jakmile jim to počasí dovolilo, spravovat nejproblematičtější místa. V posledním týdnu jim práce narušilo opětovné sněžení a mráz.

Oprava studenou směsí dlouho nevydrží

„Snažíme se veškeré náhradní práce směřovat na vysprávky výtluků. Tedy vždy, když nejezdí sypače, vyráží naši chlapi s pytli studené balené směsi na vysprávky. Studenou asfaltovou směs si vyrábíme sami v naší vlastní obalovně,“ popisuje Necid.

Od začátku roku silničáři použili více než 490 tun této studené směsi k vysprávkám výtluků na cestách druhých a třetích tříd. Na silnicích první třídy to bylo více než 23 tun této směsi.

Silničářům teď nezbývá nic jiného než spravovat zatím pouze studenou balenou směsí. To však bývá často jenom dočasná záležitost, protože kola těžkých nákladních vozů tuto směs brzy opět vytlačí ven. Životnost takových oprav bývá krátká. „Čekáme proto, až zahájí provoz obalovny, což bývá zpravidla v dubnu a budeme moci spravovat teplou směsí,“ dodal Necid.

Podle Marie Tesařové z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je stav komunikací dvakrát týdně mapován. „Naši inspektoři vše zaznamenávají a ví, kde bude třeba opravovat teplou balenou směsí. Dlouho nás trápí například výtluky v Havlíčkově Brodě, ale místa jsou prakticky na celé síti silnic. Souvisí to i se zatížením těžkou nákladní dopravou. Tam, kde je frekvence takových vozidel vyšší, je i více výtluků,“ říká.

Pasti na řidiče číhají v Brodě i v Želetavě

Problém s výtluky je podle Necida a Tesařové na celé silniční síti všech kategorií a jen těžko vybrat místa, která jsou na tom nejhůř.

Přesto se shodují, že k nejproblematičtějším úsekům patří silnice I/38 na průtahu Havlíčkovým Brodem ke křižovatce se silnicí I/34.

Problematické úseky silnic

 • Ulice Romana Havelky a Hybrálecká v Jihlavě
 • Hluboké výtluky na silnici první třídy mezi Svojkovicemi a Želetavou
 • Na hlavní křižovatce u hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě a na příjezdu od Jihlavy jsou výtluky, vyjeté koleje. Výtluky se podařilo nedávno provizorně opravit studenou balenou směsí, ale výtluky se tam opakují i kvůli těžké nákladní dopravě, která studenou balenou směs vytlačuje.
 • Okružní křižovatka v Havlíčkově Brodě u supermarketu Albert, ve východní části města
 • Silnice první třídy za Ždírcem nad Doubravou na hranice Vysočiny s Pardubickým krajem
 • Výtluky na mostě přes Želetavku v Želetavě na silnici I/38. Jde o opakovaný problém kvůli vzlínání vody.
 • Silnice na Jamné. Neopravený kilometrový úsek od nového obchvatu obce ve směru na Zhoř je dlouhodobě ve špatném stavu.
 • Most v Santiniho ulici ve Žďáře nad Sázavou na silnici I/37
 • Vysocká ulice ve Žďáře
 • Obecní silnice mezi obcemi Kožlí a Bojiště na Havlíčkobrodsku. Je tam řada výtluků.

„Ačkoliv zde pracuje reparační pracovní tým prakticky každodenně a k opravám využívá i noční hodiny, kdy je snížená intenzita provozu, bylo třeba místo označit přenosným dopravním značením a omezit zde také rychlost. Opravy studenou balenou směsí jsou však provizorní a dočasné. Intenzivní zatížení těžkou nákladní dopravou může znamenat i pouze několikahodinovou životnost těchto oprav. Řidičům se tedy může jevit, že k žádným opravám ani nedochází, ačkoliv tomu tak ve skutečnosti není,“ uvádí ŘSD ve své tiskové zprávě.

Výtluky v Brodě jsou především těsně před křižovatkou u výpadovky na Jihlavu, kde je velmi hustá doprava. „Ještě před třemi týdny jsme se tam všichni téměř báli jezdit. Teď je to provizorně opravené a je to mnohem lepší,“ popisuje mluvčí tamní radnice Alena Doležalová.

Řidiči by měli být též opatrní také na silnici I/38 mezi Svojkovicemi a Želetavou, kde se opakovaně tvoří hluboké výtluky. Místo je označeno dopravním značením. I když se úsek silničáři snaží opravovat, problém tam je ve vzlínající vodě, kvůli níž se výtluky tvoří znovu a znovu.

Opakované problémy jsou podle Radka Malého, starosty Želetavy, i přímo v městysi, a to na mostě přes Želetavku. „Zřejmě tam vzlíná voda a výtluky tam jsou každý rok. Opravovalo se to tam loni i předloni a letos tam opět vznikla nová prohlubeň, která se zvětšuje,“ řekl.

Starosti jsou i na silnicích třetích tříd, kde za problémem stojí především těžké stroje zemědělců a nákladních vozů převážejících dřevo. „Vlivem kůrovcové kalamity se v lesích intenzivně těží. Proto zde máme velmi často stržené krajnice,“ posteskl si Radovan Necid.

8. listopadu 2020

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
 • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Na Jihlavsku ráno zemřel po nárazu do stromu řidič auta

15. června 2024  12:36

Řidič osobního auta zemřel ráno při nehodě mezi obcemi Kamenice a Pavlínov na Jihlavsku. Vyjel mimo...

Díky kosení je Šafranice plná orchidejí, žijí zde i čolci či potápníci

14. června 2024  8:50

V lesích mezi vesnicemi Slavkovice, Veselíčko a Jámy na Žďársku, mimo značené turistické trasy, je...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

Festival KoresponDance nabídne světové taneční špičky. Ochutnávka je už dnes

19. června 2024  15:02

Příval tance, pohybového divadla, nového cirkusu, ale i hip hopu či street dance. To vše v podání...

Rarita. Třináctiletá samice levharta perského v jihlavské zoo má první mládě

19. června 2024  11:22

Návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě by v příštích týdnech měli zpozornět. Ve venkovním výběhu...

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...