Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dým byl po vypálení synagogy cítit v ulicích Jihlavy ještě několik dní

Seriál   19:10
Jedné březnové noci vyběhl Zdeněk Vyhlídal společně s rodiči před dům a v údivu koukal na zkázu poslední jihlavské synagogy. „Plameny šlehaly vysoko nad ulici. Byl tam obrovský zmatek, nikdo v první chvíli nevěděl, co se vlastně děje,“ líčil události z roku 1939 jeden z pamětníků.
Ve dvacátých letech minulého století (snímek z roku 1928) už měla synagoga...

Ve dvacátých letech minulého století (snímek z roku 1928) už měla synagoga elektrické osvětlení. | foto: archiv Jaroslava Huňáčka

Byl u toho, když z 29. na 30. března toho roku zfanatizovaná skupinka jihlavských Němců zapálila synagogu na tehdejší Schillerově třídě. Poslední, která ve městě byla.

Nikdy se ji už nepodařilo obnovit. Na jejím místě se v současnosti nalézá park Gustava Mahlera. Bývalou židovskou modlitebnu zde nyní připomínají pouze její zakonzervované základy a pamětní deska s elementárními údaji – kdy byla synagoga postavena a kdy lehla popelem.

Vytoužený svatostánek

Na svůj svatostánek čekala komunita jihlavských Židů hodně dlouho, více než čtyři a půl století. Předtím, než byla synagoga v Schillerově ulici 9. září 1863 vysvěcena, se scházeli v místnosti soukromého domu vedle hotelu Jihlavský dvůr. Prostory však byly určeny jen pro několik věřících.

„Vzhledem k velkému přílivu Židů do Jihlavy bylo v dalších letech přikročeno k výstavbě nové velkolepé synagogy, a to podle plánů stavitelů Eduarda Rathauského a Alexandera Theuerera. Za pomoci sbírek a velkolepých finančních darů ze všech židovských náboženských obcí celé monarchie byl opatřen nutný kapitál. Věčné světlo při slavnostním svěcení zapálil rabín Unger a slavnostní řeč přednesl vídeňský zástupce Adolf Jellinek,“ píše ve své práci jihlavský archivář Ladislav Vilímek, který se osudy Židů na Jihlavsku dlouhodobě zabývá.

Synagoga byla postavena v historizujícím románsko-maurském stylu a stála 48 tisíc zlatých.

Během více než šedesáti let zažila několik oprav a úprav. Například v roce 1896 byla zpevněna konstrukce krovu, rovněž do ní bylo zavedeno plynové osvětlení nebo pořízeny nové varhany. O čtvrt století později pak svítila věřícím už elektrická světla.

Jihlavská křišťálová noc

Den zkázy přišel patnáct dní po vyhlášení protektorátu Čechy a Morava. Večer ve středu 29. března se v Kirchnerově hostinci, jenž stál několik desítek metrů od synagogy, schází šestice mužů. Podle průzkumu jihlavského badatele Jiřího Vybíhala šlo o Rudolfa Krautschneidera, Jana Mopilse, Jana Mattla, Rudolfa Küsseho, Friedricha Habermanna a Wilhelma Roztomileho.

Synagoga v Jihlavě

  • Synagoga fungovala v Jihlavě v letech 1863–1939. Její vybudování stálo 48 tisíc zlatých, které se podařilo shromáždit díky sbírkám a štědrým darům.
  • Posledním jihlavským rabínem byl Arnold Grünfeld. I jeho osud byl zlý – byl zavražděn 19. července 1941 v Pirně u Drážďan.
  • Synagoga už nikdy nebyla ve městě obnovena. Před čtyřmi lety se sice objevila soukromá iniciativa na zbudování její repliky, ale i ta vyšuměla do ztracena. Autorem myšlenky byl rodák z New Yorku John Singer, jehož předci se v Jihlavě narodili a byli součástí místní židovské komunity.

„Jednalo se o Němce, řemeslníky či nižší úředníky, kteří byli podle všeho podporováni německými kruhy,“ popisuje Vybíhal ve své publikaci Jihlava pod hákovým křížem. Šestice Němců posedí v hostinci zhruba do půlnoci, pak se zvedne a nocí se vydá k židovské modlitebně. V jejím okolí už má přichystáno několik kanystrů s benzinem a petrolejem. Postupně je nanosí dovnitř a jejich obsah rozlije.

Pak už stačí jen škrtnout a ohnivé dílo zkázy může začít. Plameny postupně polykají vnitřní vybavení.

Po nějaké době je i z ulice poznat, že se v synagoze něco děje. První si toho všímá český lékař Alois Fürst, který bydlí v těsném sousedství.

Dění kolem modlitebny obezřetně pozoroval už dříve. Předchozí noc totiž proběhla městem vlna rabování židovských obchodů. V ulicích se dokonce střílelo. Už v té chvíli šla mezi lidmi šuškanda: „A zítra dojde i na synagogu.“

V okamžiku odepsaná budova

Jakmile Fürst zpozoroval plameny, přivolal na místo hasiče. V ulici se začali scházet i první zvědavci, mezi nimiž byl i v úvodu zmíněný Zdeněk Vyhlídal s rodiči.

Zaniklá místa

„Hasiči se k požáru sjeli z obou stran, proudy vody ale spíš ochraňovaly okolí požáru, aby se plameny nerozšířily. Synagoga v tom okamžiku byla odepsaná. Myslím, že hasiči rezignovali a nechali budovu shořet,“ řekl pamětník.

„I několik dní po požáru na místě hlídkovala policie, v okolních ulicích bylo stále dusno. Lidé okolo jen rychle přecházeli, štiplavý kouř okolí zamořil ještě na několik dní,“ přidal další vzpomínky.

Ze svatostánku zbylo jen ohořelé zdivo. Trosky musela židovská obec do začátku května strhnout a další dva měsíce dostala na to, aby celý pozemek zarovnala. Po synagoze nesměla v protektorátním městě zbýt ani stopa.

„Náklady na likvidaci byly ohodnoceny na 50 tisíc korun, přesně tolik, kolik nabídlo za tento pozemek město,“ píše Vybíhal.

Pojistné nevyplaceno, pachatelé nepotrestáni

Židovská obec vyčíslila celkovou škodu způsobenou požárem na více než 261 tisíc korun. A i když měla budovu pojištěnou, vyplacení škodné částky se nikdy nedočkala. Stejně jako potrestání viníků.

Ustanovená vyšetřovací komise sice vyslechla několik desítek lidí, ale osoby, které byly ze založení požáru podezřelé, byly nakonec po dvou až třech týdnech propuštěny na svobodu.

„Z obavy z dalších nacionalistických výpadů ze strany místních Němců bylo po několika dnech vyšetřování rozhodnuto celou věc odložit,“ píše Vybíhal.

Synagogu se už nikdy v Jihlavě nepodařilo obnovit. Po válce se totiž do města vrátilo jen minimum původních židovských obyvatel, kterým se podařilo přežít hrůzy koncentračních a vyhlazovacích táborů.

  • Nejčtenější

Bývalý zaměstnanec řádil opilý na ještěrce, natruc rozbil stovky lahví s pivem

Minulý týden zasahovala policejní hlídka v jednom ze skladů ve Stříteži na Jihlavsku. Strážci zákona tam ve čtvrtek vyrazili krátce po půlnoci, kdy přijali oznámení o řádění vandala. Ukázalo se, že...

7. října 2024  16:46

Zemřel traktorový rekordman Havelka, s historickým zetorem dojel až do Švédska

Tvrdil, že nejkrásnější pohled na svět, je ze sedla traktoru. Také proto s ním Martin Havelka ze Škrdlovic na Vysočině podnikl spoustu výprav. Se svým Zetorem 25 se dokonce dostal i do České knihy...

8. října 2024  16:18

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V žebříčku miliardářů jsou i podnikatelé z Vysočiny, nejvýš majitel Agrostroje

Magazín Forbes zveřejnil seznam stovky nejbohatších Čechů. Jsou v něm i zástupci z Kraje Vysočina. Kupříkladu na 49. místě je majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek s hodnotou majetku 10,6 miliardy...

10. října 2024  8:52

Hackeři zaútočili na firmu z Vysočiny, která vyrábí i motory pro ukrajinské drony

Hackerský útok řeší od nedělní půlnoci skupina PBS GROUP, do níž patří také závod ve Velké Bíteši na Vysočině. Ten vyrábí motory pro bezpilotní letouny a drony. A výroba funguje dál, podařilo se ji...

7. října 2024  15:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud rehabilitoval umučeného faráře Toufara, stíhali ho protizákonně

Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební stíhání v roce 1950. Kněze tehdy ve vazbě umučili příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB)....

10. října 2024  8:53,  aktualizováno  11:50

Poslední reklamy a plocha je hotová. Nový led v Brodě ale pokřtí až derby

Havlíčkobrodští hokejisté už stříhají metr. Co nevidět se z hostování po stadionech v okolí města vrátí zpět domů. Ledová plocha zimního stadionu v Kotlině od jara prochází rekonstrukcí a práce se...

11. října 2024  14:12

Umění zaplní celý dům včetně sklepa a půdy. V Jihlavě začíná Jinobraní

Na sklizeň uměleckých plodů láká výstava Jinobraní v režii uměleckého spolku Ji.na.k, jež bude slavnostně zahájena dnes večer v Jihlavě. Různorodá díla bezmála padesáti autorů z celé Vysočiny si...

11. října 2024  8:53

Kde se zastavil Žižka a dluh zanechal Hašek. Hostinec má pamětní desky

Dvě osobnosti české historie ze dvou zcela odlišných světů mají nově pamětní bronzovou desku v Chotěboři. Pavel Halama, majitel restaurace Panský dům, hostince s údajně osmisetletou minulostí, tímto...

10. října 2024  17:28

Jezdci s koňmi zakončí sezonu a ukážou, co umí. Jedou se Hubertovy jízdy

Stylovým zakončením závodní jezdecké sezony, ale také vzdáním holdu svatému Hubertovi, patronovi všech jezdců, myslivců i lovců, jsou takzvané Hubertovy jízdy. Jejich tradice je na Vysočině stále...

10. října 2024  12:03

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...