Na místo v domově důchodců se čeká roky, kraj přesto v Brodě jeden zruší

  8:48aktualizováno  8:48
Důchodci přijdou v Havlíčkově Brodě o jeden z domovů pro seniory. Zařízení U Panských, které obývá 43 klientů, se Kraj Vysočina rozhodl kvůli nevyhovujícím prostorám zrušit. Jeho obyvatelé i zaměstnanci se přesunou do nového zařízení v Husově ulici. Stěžují si na rychlost i zmatky, s jakými bylo rozhodnuto.

Nová přístavba domova pro seniory v Husově ulici na okraji areálu havlíčkobrodské nemocnice byla dokončena v létě. Nabízí více než stovku nových místo. Téměř polovinu jich však zaplní klienti domova u Panských, který se Kraj Vysočina rozhodl zrušit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Že by se mohlo zařízení fungující už dlouhá léta ve velké vile v ulici U Panských časem rušit, naznačoval Kraj Vysočina, který je jeho zřizovatelem, už od jara. Během léta však otočil. Přišla informace, že od tohoto kroku ustupuje.

„A pak na kraji dali do týdne příkaz k úplnému zrušení našeho domova a nikdo neví, proč a co tam bude. Z toho usuzujeme, že to není úplně v pořádku,“ nechala se pod příslibem anonymity slyšet jedna ze zaměstnankyň domova.

„Oficiální zdůvodnění zní, že budova je nevyhovující pro sociální služby,“ říká.

Fotogalerie

Příliš tomu ale nevěří. „Prošli jsme auditem kvality a dostali jsme za péči a služby nejvyšší počet hvězdiček. Navíc se do budovy za posledních čtrnáct let nasypalo velké množství peněz. Ještě loni se tam dělaly stavební úpravy za tři čtvrtě milionu,“ podotkla zaměstnankyně.

Že se ukončení provozu zařízení U Panských skutečně připravuje, potvrdil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Platí, že kapacity krajského domova U Panských už nebudou dále plněny a klienti se budou postupně stěhovat do nových prostor moderního domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice v Husově ulici,“ sdělil.

Vedení se rozhodlo přestěhovat co nejdřív

Zároveň upozornil, že byl zrušen pevný termín stěhování. Kraj v tomto ohledu nechal vedení domova volnou ruku. „Byli bychom velice rádi, pokud by mohli klienti od Panských trávit Vánoce už v nových prostorách,“ podotkl nicméně hejtman.

Ředitelka krajského domova pro seniory Hana Hlaváčková, pod níž spadá nejen zařízení U Panských, ale i zařízení v Břevnici a domov v Husově ulici s nově dokončenou přístavbou pro 107 klientů, se po konzultacích se zaměstnanci rozhodla přestěhovat co nejdřív. V novém prostředí by měli všichni klienti být už od počátku listopadu.

„Zaměstnanci i klienti byli v nejistotě. Někteří pracovníci proto chtěli přejít do zařízení v Husově ulici co nejdřív. Pokud bychom čekali třeba rok, mohlo by se stát, že by nově vybudované zařízení bylo už zaplněné a neměli bychom je kam umístit,“ vysvětlila Hlaváčková, proč ke stěhování dochází tak rychle. Domov v Husově ulici začal sloužit od července.

Druhým důvodem je i nutné ukončení provozu kuchyně U Panských. V plánu bylo, že domov bude od listopadu odebírat obědy z kuchyně havlíčkobrodské nemocnice, která už vaří také pro zařízení v Husově ulici.

„Ale do toho jsme se nechtěli na těch pár týdnů pouštět. Z logistického hlediska to takhle bude jednodušší,“ podotkla ředitelka.

Budova téměř nesplňuje ani hygienické podmínky, řekl hejtman

Podle krajského úřadu jsou důvodem k ukončení provozu zařízení U Panských jeho nevyhovující prostory. Celkem 43 klientů je tu rozděleno do sedmnácti pokojů, přičemž ten největší je šestilůžkový. Aby domov splnil současné standardy, musel by projít náročnou rekonstrukcí a snížit kapacitu zhruba na polovinu. Jenže pak už by se jeho provoz finančně nevyplatil.

„Budova v současné době už téměř nesplňuje provozně-technické ani hygienické podmínky. Již při přípravě stavby nové budovy domova v areálu nemocnice bylo jednoznačně řečeno, že provoz domova v budově U Panských bude ukončen,“ konstatoval hejtman Běhounek.

Nabídku přejít do nových prostor v Husově ulici dostali všichni zaměstnanci i klienti. Mnozí z nich se tam už byli i podívat. „Všichni naši pracovníci projevili o přesun zájem. Je ale pravda, že mnozí jsou z toho smutní. A podobné je to s klienty. Někteří se těší, jiným je to líto,“ popsala ředitelka Hlaváčková.

Samotné stěhování se uskuteční během října, přesouvat se bude hlavně nábytek. Vše vyvrcholí na samém konci měsíce.

„Většinu klientů přesuneme 30. a 31. října. Na přesun objednáme sanity, využijeme i naše vozy. Týden před tím začnou ošetřovatelky balit osobní věci obyvatel. Pokusíme se vše učinit co nejrychleji, protože nemáme zas tolik personálu, aby se o klienty nepřetržitě starali na dvou místech najednou,“ řekla ředitelka domova.

Žádná stovka, Brod nakonec získá jen 64 nových míst

Ukončením provozu domova U Panských přijde Havlíčkův Brod o 43 lůžek pro seniory. Za situace, kdy v pořadníku jak krajských, tak městského domova pro seniory v Reynkově ulici jsou stovky žadatelů, to není příznivá zpráva.

„Bohužel, takové je rozhodnutí kraje, které musíme akceptovat. Starých lidí neustále přibývá. Kdybychom měli ve městě dvojnásobnou kapacitu lůžek, i tak by to bylo málo,“ vyjádřil se havlíčkobrodský místostarosta Vladimír Slávka.

Při započtení 107 nových lůžek v Husově ulici (původně jich mělo být 109, ale propojení budov ubralo dvě lůžka ve staré budově) však město pro seniory i přes zrušení zařízení U Panských získá „jen“ 64 míst.

„Uvidí se do budoucna, jak nám tato kapacita s umisťováním klientů pomůže,“ podotkla Hlaváčková.

Podle Kraje Vysočina současná rošáda seniorům na Havlíčkobrodsku nikterak neublíží. „Podle statistik disponuje Brod nejvyšším počtem pobytových lůžek - přepočteno na tisíc obyvatel starších 65 let - ze všech okresních měst Kraje Vysočina,“ poznamenal hejtman.

Co bude s uvolněnou budovou U Panských, dosud není jasné, rozhodnuto zatím nebylo. Jednou z možností je, že se do ní přestěhuje pedagogicko-psychologická poradna a speciální pedagogické centrum, které jsou nyní ve městě v nevyhovujících prostorách na více adresách.

  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Snižte nájemné, nebo odejdeme. Úřad práce zatlačil Přibyslav do kouta

Odpusťte nám nájemné, nebo u vás zrušíme pobočku. Takto ultimativně chápe radnice v Přibyslavi žádost, kterou jí zaslal...

Díky hradu je Lipnice po 170 letech opět městem, nejmenším na Vysočině

Na Vysočině přibylo nové město. Stala se jím Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Až dosud byla obcí, předseda...

Na Vysočině vznikají tři soukromé domovy pro seniory, klienty nezruinují

Téměř čtyři sta míst v domovech pro seniory přibude v nejbližších letech na Vysočině. Společnost SeneCura, soukromý...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADOVÝ MANIPULANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz