Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Na místo v domově důchodců se čeká roky, kraj přesto v Brodě jeden zruší

  8:48
Důchodci přijdou v Havlíčkově Brodě o jeden z domovů pro seniory. Zařízení U Panských, které obývá 43 klientů, se Kraj Vysočina rozhodl kvůli nevyhovujícím prostorám zrušit. Jeho obyvatelé i zaměstnanci se přesunou do nového zařízení v Husově ulici. Stěžují si na rychlost i zmatky, s jakými bylo rozhodnuto.
Nová přístavba domova pro seniory v Husově ulici na okraji areálu havlíčkobrodské nemocnice byla dokončena v létě. Nabízí více než stovku nových místo. Téměř polovinu jich však zaplní klienti domova u Panských, který se Kraj Vysočina rozhodl zrušit.

Nová přístavba domova pro seniory v Husově ulici na okraji areálu havlíčkobrodské nemocnice byla dokončena v létě. Nabízí více než stovku nových místo. Téměř polovinu jich však zaplní klienti domova u Panských, který se Kraj Vysočina rozhodl zrušit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Že by se mohlo zařízení fungující už dlouhá léta ve velké vile v ulici U Panských časem rušit, naznačoval Kraj Vysočina, který je jeho zřizovatelem, už od jara. Během léta však otočil. Přišla informace, že od tohoto kroku ustupuje.

„A pak na kraji dali do týdne příkaz k úplnému zrušení našeho domova a nikdo neví, proč a co tam bude. Z toho usuzujeme, že to není úplně v pořádku,“ nechala se pod příslibem anonymity slyšet jedna ze zaměstnankyň domova.

„Oficiální zdůvodnění zní, že budova je nevyhovující pro sociální služby,“ říká.

Příliš tomu ale nevěří. „Prošli jsme auditem kvality a dostali jsme za péči a služby nejvyšší počet hvězdiček. Navíc se do budovy za posledních čtrnáct let nasypalo velké množství peněz. Ještě loni se tam dělaly stavební úpravy za tři čtvrtě milionu,“ podotkla zaměstnankyně.

Že se ukončení provozu zařízení U Panských skutečně připravuje, potvrdil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Platí, že kapacity krajského domova U Panských už nebudou dále plněny a klienti se budou postupně stěhovat do nových prostor moderního domova pro seniory v areálu havlíčkobrodské nemocnice v Husově ulici,“ sdělil.

Vedení se rozhodlo přestěhovat co nejdřív

Zároveň upozornil, že byl zrušen pevný termín stěhování. Kraj v tomto ohledu nechal vedení domova volnou ruku. „Byli bychom velice rádi, pokud by mohli klienti od Panských trávit Vánoce už v nových prostorách,“ podotkl nicméně hejtman.

Ředitelka krajského domova pro seniory Hana Hlaváčková, pod níž spadá nejen zařízení U Panských, ale i zařízení v Břevnici a domov v Husově ulici s nově dokončenou přístavbou pro 107 klientů, se po konzultacích se zaměstnanci rozhodla přestěhovat co nejdřív. V novém prostředí by měli všichni klienti být už od počátku listopadu.

„Zaměstnanci i klienti byli v nejistotě. Někteří pracovníci proto chtěli přejít do zařízení v Husově ulici co nejdřív. Pokud bychom čekali třeba rok, mohlo by se stát, že by nově vybudované zařízení bylo už zaplněné a neměli bychom je kam umístit,“ vysvětlila Hlaváčková, proč ke stěhování dochází tak rychle. Domov v Husově ulici začal sloužit od července.

Druhým důvodem je i nutné ukončení provozu kuchyně U Panských. V plánu bylo, že domov bude od listopadu odebírat obědy z kuchyně havlíčkobrodské nemocnice, která už vaří také pro zařízení v Husově ulici.

„Ale do toho jsme se nechtěli na těch pár týdnů pouštět. Z logistického hlediska to takhle bude jednodušší,“ podotkla ředitelka.

Budova téměř nesplňuje ani hygienické podmínky, řekl hejtman

Podle krajského úřadu jsou důvodem k ukončení provozu zařízení U Panských jeho nevyhovující prostory. Celkem 43 klientů je tu rozděleno do sedmnácti pokojů, přičemž ten největší je šestilůžkový. Aby domov splnil současné standardy, musel by projít náročnou rekonstrukcí a snížit kapacitu zhruba na polovinu. Jenže pak už by se jeho provoz finančně nevyplatil.

„Budova v současné době už téměř nesplňuje provozně-technické ani hygienické podmínky. Již při přípravě stavby nové budovy domova v areálu nemocnice bylo jednoznačně řečeno, že provoz domova v budově U Panských bude ukončen,“ konstatoval hejtman Běhounek.

Nabídku přejít do nových prostor v Husově ulici dostali všichni zaměstnanci i klienti. Mnozí z nich se tam už byli i podívat. „Všichni naši pracovníci projevili o přesun zájem. Je ale pravda, že mnozí jsou z toho smutní. A podobné je to s klienty. Někteří se těší, jiným je to líto,“ popsala ředitelka Hlaváčková.

Samotné stěhování se uskuteční během října, přesouvat se bude hlavně nábytek. Vše vyvrcholí na samém konci měsíce.

„Většinu klientů přesuneme 30. a 31. října. Na přesun objednáme sanity, využijeme i naše vozy. Týden před tím začnou ošetřovatelky balit osobní věci obyvatel. Pokusíme se vše učinit co nejrychleji, protože nemáme zas tolik personálu, aby se o klienty nepřetržitě starali na dvou místech najednou,“ řekla ředitelka domova.

Žádná stovka, Brod nakonec získá jen 64 nových míst

Ukončením provozu domova U Panských přijde Havlíčkův Brod o 43 lůžek pro seniory. Za situace, kdy v pořadníku jak krajských, tak městského domova pro seniory v Reynkově ulici jsou stovky žadatelů, to není příznivá zpráva.

„Bohužel, takové je rozhodnutí kraje, které musíme akceptovat. Starých lidí neustále přibývá. Kdybychom měli ve městě dvojnásobnou kapacitu lůžek, i tak by to bylo málo,“ vyjádřil se havlíčkobrodský místostarosta Vladimír Slávka.

Při započtení 107 nových lůžek v Husově ulici (původně jich mělo být 109, ale propojení budov ubralo dvě lůžka ve staré budově) však město pro seniory i přes zrušení zařízení U Panských získá „jen“ 64 míst.

„Uvidí se do budoucna, jak nám tato kapacita s umisťováním klientů pomůže,“ podotkla Hlaváčková.

Podle Kraje Vysočina současná rošáda seniorům na Havlíčkobrodsku nikterak neublíží. „Podle statistik disponuje Brod nejvyšším počtem pobytových lůžek - přepočteno na tisíc obyvatel starších 65 let - ze všech okresních měst Kraje Vysočina,“ poznamenal hejtman.

Co bude s uvolněnou budovou U Panských, dosud není jasné, rozhodnuto zatím nebylo. Jednou z možností je, že se do ní přestěhuje pedagogicko-psychologická poradna a speciální pedagogické centrum, které jsou nyní ve městě v nevyhovujících prostorách na více adresách.

  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se...

Při nehodě kamionů na D1 zemřel řidič, po vystoupení z kabiny ho smetl jiný vůz

Přes jedenáct hodin byla neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu po noční hromadné nehodě. Při srážce čtyř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších českých železničních...

Dálnice D1 dnes už poněkolikáté stála. Kamiony nemohly vyjet stoupání

Dálnice D1 byla dnes vinou napadaného sněhu opakovaně zablokovaná. Naposledy na 78. kilometru ve směru na Brno. Celou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brod zahltily kilometrové kolony. Důvodem je příprava křižovatek na obchvat

Poslední dny zbývají do otevření nejočekávanější dopravní stavby poslední let na Vysočině, obchvatu Havlíčkova Brodu....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Dobročinný jarmark ve Žďáře doprovodí koledy. Lákadlem je také „žravá ulička“

Již popáté se zaplní prostory před žďárským Biskupským gymnáziem a Střední školou gastronomickou Adolpha Kolpinga...

Nebojím se dávat hlavu na špalek, říká nejviditelnější jihlavský radní Beke

David Beke (ODS) je jedním z nejviditelnějších politiků Jihlavy i přesto, že je neuvolněným radním. Často pod jeho...

Zdravotní sestry se ve virtuální realitě učily, jak říkat nepříznivé zprávy

Premium Jak sdělit pacientovi, že má nevyléčitelnou nemoc, nebo jak říct příbuzným, že jejich blízký zemřel? To se učily...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní Cerekve, zachvátily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...